První česká via ferrata se tyčí nad řekou Jizerou na okraji obce Chuchelna na Semilsku.

První česká via ferrata se tyčí nad řekou Jizerou na okraji obce Chuchelna na Semilsku. | foto: Horolezecký klub Jizera

Na Frýdlantsku chtějí vybudovat novou skalní cestu. Dala by lidem práci

  • 3
Starostové z Frýdlantska horují pro skalní cestu v Jizerských horách, která by procházela přírodní rezervací. Podle nich by mohla via ferrata na Frýdlantském cimbuří oživit cestovní ruch a dát lidem v chudém pohraničí práci. U ekologů to vyvolává rozporuplné pocity.

"Via ferrata by přivedla na Frýdlantsko nové turisty," řekl starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný. "Stala by se dalším zajímavým místem, kde se dá prožít kus dovolené nebo víkendu."

Sdružení Vodní brána, jež s myšlenkou přišlo, však musí požádat o posudek znalce s osvědčením od ministerstva životního prostředí.

Jištěná skalní cesta by totiž vedla skrz národní přírodní rezervaci, kde se nacházejí dvě evropsky chráněná území. Vodní bránu čeká především dohadování se Správou Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Do dlouhé a složité hry o povolení pro via ferratu vstoupí pravděpodobně také ekologické iniciativy. Smutný však věří, že přinesla Frýdlantsku užitek podobně jako cyklistický Singltrek pod Smrkem.

"Singltrek pro nás znamenal vytvoření dvaceti nových pracovních míst," upozornil Smutný. "V Novém Městě pod Smrkem přibyli ubytovaní hosté. V roce 2012 jsme měli z poplatku za lůžko a z rekreačního poplatku o třicet tisíc korun víc než dříve. Tržby sportovního a relaxačního centra stouply skoro o půl milionu korun."

Via ferrata by ležela na území Hejnic. "Městské zastupitelstvo s ní souhlasilo už před několika lety," konstatoval hejnický starosta Jiří Horák. "Na frýdlantské straně Jizerských hor je hezká příroda. Via ferrata by jí neublížila, jen by ji víc otevřela lidem."

"Je to příležitost pro celé Frýdlantsko"

Starosta Frýdlantu Dan Ramzer považuje jištěnou skalní cestu za ohromnou příležitost pro celé Frýdlantsko.

Via ferrata

Frýdlantské cimbuří, kde by chtěla Vodní brána udělat via ferratu, je součástí jizerskohorského hřebenu Polední kameny. Západní vrchol cimbuří, na němž by jištěná skalní cesta končila, sahá do výšky 900 metrů. V roce 1978 k němu vybudovali kovový žebřík a mohou tam vyšplhat i obyčejní turisté. Frýdlantské cimbuří leží v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Nabízí úchvatné výhledy do rokle Černého potoka a do údolí řeky Smědá. "Je to, jako byste se dívali z letadla," říká frýdlantský starosta Dan Ramzer. Via ferrata by měřila asi 350 metrů a překonávala by výškový rozdíl 150 metrů. Začínala by na opravené Kozí stezce. Jistící kovové lano by bylo 12 mm silné. Vybudování via ferraty by stálo asi sto tisíc korun. Vodní brána počítá v létě s návštěvností okolo padesáti lidí denně.

"Nabídla by lidem adrenalin. Přírodu by nezatěžovala. Naopak by naučila turisty, aby ji poznávali s úctou," dodal Ramzer. "Na skálu by se díky via ferratě dostali třeba i macatí byznysmeni, kteří by se tam jinak nevydrápali. A odnášeli by si vzpomínky na celý život."

Podle Ramzera by via ferrata obohatila program těch, kteří se rozhodnou vyrazit na Frýdlantsko a užít si tam víc dní. Přidala by se k Lázním Libverda, frýdlantskému hradu a zámku, vodopádu na Černém potoce či již zmíněnému singltreku.

První česká via ferrata je u Semil

Vodní brána loni otevřela první českou via ferratu u Semil. Tyčí se nad řekou Jizerou na okraji obce Chuchelna.

Předseda Vodní brány Martin Marek odhaduje, že na sklálu nad Jizerou vylezlo loni kolem osmi tisíc lidí. Cestovali k ní až z Moravy.

"S via ferratou máme dobré zkušenosti," prohlásil starosta Chuchelny Tomáš Šimek. "Propaguje naši obec a celé krásné údolí Jizery."

Via ferrata se připojila k Bozkovským jeskyním, rozhledně na Kozákově a k ostatním atrakcím, za nimiž turisté míří do Pojizeří.

Semilský starosta Jan Farský by uvítal, kdyby nad Jizerou vzniklo ještě několik jištěných skalních cest. Farský tvrdí, že via ferraty turisty ohromí a naučí je, aby si vážili krásné přírody a chránili ji.