Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jizerské hory z nadhledu. Kniha fotografií, které vás zcela ohromí

  15:48aktualizováno  15:48
V nové knize Jizerské hory z nadhledu najde čtenář desítky fotografií pořízených z letadla. "Třeba přehrady, usazeny do hustých lesů, připomínají oči do nebes," píše redaktor MF DNES v recenzi.

Lom Stanislaw na polské straně Jizerských hor. | foto: Aleš Tauchman

Kdyby existovala soutěž, v níž by Liberecký kraj vyhlašoval anketu o nejkrásnější regionální knihu a já byl hlavním porotcem, měl bych velké dilema. Ke konci letošního roku totiž vydala dvě liberecká nakladatelství knihy, mezi nimiž bych se rozhodnout neuměl a musel jim přiřknout oběma první místo.

Jde o Příběhy lužických rozhleden a Jizerské hory z nadhledu. Každá z nich je úplně jiná, obě jsou však svým způsobem unikátní.

Jizerské hory z nadhledu vydalo nakladatelství RK Liberec. Kniha formátu A4 na šířku přináší převážně letecké snímky Jizerských hor, které během pěti uplynulých let nafotografoval dopravní pilot, šestatřicetiletý Aleš Tauchman z Prahy.

V práci létá jako kapitán na Boeingu 737, panoramatické fotografie však nasnímal z několikamístné cessny. Text knihy doplnil její vydavatel a grafik Roman Karpaš, jenž se s letcem seznámil při psaní druhého dílu velkých knih o Jizerských horách.

Česko-anglická kniha upoutá na první prolistování obřími panoramaty, která jsou v mnoha případech široká přes tři celé stránky a připomínají dětská skládací leporela. Některá z nich byla podle grafika knihy sestavena i z osmi samostatných fotografií pořízených digitální zrcadlovkou.

Z výšky jsou Jizerské hory úplně jiné

Čím déle si však čtenář obrázky prohlíží, tím hlouběji a podrobněji do krás Jizerských hor proniká. Nachází místa, která zná jen z pohledu pěšáka, maximálně ze sedla horského kola.

Jak jinak by si člověk měl udělat představu o rozlehlosti Jizerek než z leteckých pohledů, které před ním otevírají jiné světy. Kde jinde vidět z ptačí perspektivy jizerskohorské přehrady, které usazeny do hustých lesů připomínají oči do nebes. Myslím tím přehrady na Černé Nise, Souš. Mlýnici nebo Fojtku. Čtenář tam samozřejmě najde i přehrady městské v Liberci a Jablonci nad Nisou.

Fotografie ukazuje severní svahy Jizerek.

Fotografie ukazuje severní svahy Jizerek.

Rašeliniště Jizery z ptačího pohledu.

Rašeliniště Jizery z ptačího pohledu.

Kde jinde než z výšky by si mohl člověk uvědomit, jak vypadá Jizerka a Velká Jizerská louka nebo meandry řeky Jizery tekoucí na česko-polské hranici. A dalo by se plesat nad dalšími snímky, například těmi, které ukazují z výšky Štolpišské vodopády, Paličník nebo mé oblíbené Pytlácké kameny.

Kniha je rozdělena do deseti přehledných kapitol. První z nich se na první pohled vymyká kontextu, ale určitě do ní patří. Jmenuje se Létání v okolí Jizerských hor a přináší podrobnou historii létání v tomto regionu. Od prvního horkovzdušného balonu (holandský artista ho předvedl v roce 1808 v Liberci), první vzducholodi Zepelín, letadla, nebo motorového rogala či padáku.

Co je to za místo, budete přemýšlet při prohlížení knihy

Další názvy kapitol, jako jsou například Nerostné bohatství, Jizerskohorské skály, Rašeliniště Jizerských hor, Jizerskohorské bučiny, Horské přehrady nebo Kraj rozhleden, dávají srozumitelně najevo, jaké fotografie v nich lze očekávat.

 Na jedné z posledních stránek je schematická mapa použitých fotografií, která je zajímavá hned ze dvou důvodů. Zaprvé muselo dát spoustu práce ji dát dohromady, co je však důležitější, každý červený bod na mapě má číslo stránky, na níž fotografie je, a směr, kterým směrem se fotilo. Precizní práce.

Ve slovu závěrem velký znalec Jizerských hor Karpaš píše: "Vždycky jsem se těšil na to, až mi Aleš Tauchman přinese nové DVD s obrázky a já pak na monitoru létal až do rána a nacházel stále nové a nové detaily. V některých případech jsem si nebyl jist, odkud záběr pochází, ale nešel jsem spát, dokud se mi to nepodařilo rozluštit. Doufám, že podobné vzrušující zážitky poskytne čtenáři i tato kniha." Lépe bych to neřekl!

Autor:Nejčtenější

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Zdrogovaný cizinec ujížděl na letních gumách, z auta vyskočil za jízdy

Kradené BMW.

Černé kradené BMW ujíždělo na letních pneumatikám policistům v Novém Městě pod Smrkem. Řidič nakonec z auta, které mělo...Rodný dům Porscheho u Liberce zařadil zpátečku do starých časů

Rodný dům konstruktéra aut Ferdinanda Porscheho na okraji Liberce prošel...

Rodný dům konstruktéra aut Ferdinanda Porscheho na okraji Liberce prošel renovací v nablýskaného veterána. Jeho tvář...

Lékař Barták uspěl s dovoláním, znovu se otevře případ plánování vražd

Jaroslav Barták u soudu.

Justice musí znovu otevřít kauzu lékaře Jaroslava Bartáka, jenž dostal za plánování tří vražd a vydírání z vězení další...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Další z rubriky

Při kácení stromu zemřel dřevorubec, do krku ho zasáhlo vymrštěné lano

Ilustrační snímek.

Při těžbě dřeva v lese nedaleko Poniklé na Semilsku zemřel ráno jednapadesátiletý dřevorubec. Do krku ho zasáhlo lano,...

Frýdlant váhá, zda koupí areál zamořený jedy. Mohla by tam být kompostárna

Nový sběrný dvůr v Dobřanech na Plzeňsku

Kadmium, ropné látky nebo polychlorované bifenyly – budovy a pozemky bývalé textilky Slezan ve Frýdlantě připomínají...

Rodný dům Porscheho u Liberce zařadil zpátečku do starých časů

Rodný dům konstruktéra aut Ferdinanda Porscheho na okraji Liberce prošel...

Rodný dům konstruktéra aut Ferdinanda Porscheho na okraji Liberce prošel renovací v nablýskaného veterána. Jeho tvář...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz