Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kameny zmizelých v ulicích Liberce připomínají osudy Židů za války

  17:02aktualizováno  17:02
Z dlažby v libereckých ulicích zmizelo ve středu devatenáct kamenů. Před divadlem F. X. Šaldy, na třídě 1. máje či v Husově ulici jsou v chodnících místo nich vetknuty takzvané kameny zmizelých. Ty připomínají původní židovské obyvatele Liberce, kteří se stali oběťmi nacistických zvěrstev za druhé světové války.

Kameny zmizelých připomínají původní židovské obyvatele Liberce, kteří se stali obětmi nacistických zvěrstev za druhé světové války. | foto: Liberecký kraj

Podle Židovské obce Liberec a zdejšího magistrátu by chodci měli o kameny pomyslně zakopnout, sehnout se k nim a připomenout si před domy, kde liberečtí Židé žili nebo působili, tragický osud jejich národa.

Kameny se kromě divadla nacházejí na dalších sedmi adresách po městě. Krajské město se tak zařadilo po bok některých evropských i českých měst, kde tyto připomínky jsou již do ulic zaneseny.

„Tradici pokládání kamenů zmizelých založil německý umělec Gunter Demnig. Jím navržené a do dlažby pokládané kameny jsou známy pod německým názvem Stolperstein. My jsme původně také usilovali o Stolpersteiny, ale jelikož si pan Demnig přeje každý kámen osobně vyrobit a osobně zasadit do dlažby a my jsme se neshodli časově, nechali jsme si na zakázku vytvořit vlastní kameny. Ty jsou trochu větší než Stolpersteiny, ale ani jim se v Liberci nebráníme,“ uvedl předseda Židovské obce Liberec Michal Hron.

Pokud chodec kámen objeví či o něj pomyslně zakopne, může se z jeho povrchu dočíst jméno oběti nacismu, ale také datum narození, datum transportu, zda dotyčný prošel přes ghetto a pak kde a kdy zemřel.

První kameny připomínají ředitele divadla a dirigenta

První dva kameny zmizelých byly ve středu odhaleny před libereckým divadlem. Připomínají osudy ředitele divadla a dirigenta Friedricha Sommera a dalšího ředitele Oskara Basche.

Sommer byl v roce 1943 zavražděn v koncentračním táboře Osvětimi, druhý jmenovaný zahynul v táboře Izbica.

„Kameny dále připomínají zavražděné členy rodin Freundových, Königsteinových, Steinerových, Bendových, Fischlových, Ledererových a Taussigových,“ dodal Hron.

Středečního pietního aktu se zúčastnil mimo jiné také Pavel Jelínek, který je posledním z těch, kdo před válkou v Liberci žili a po válce se do něj vrátili. Ze zhruba třicetičlenného Jelínkova příbuzenstva jich válku přežila ani ne desítka.

„Já měl štěstí, coby dítě ze smíšeného manželství jsem měl do transportu nastoupit až v deseti letech, ale to mi bylo až v dubnu 1945. A to už měli Němci jiné starosti,“ uvedl Jelínek.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz