Rochlice bojuje proti zlodějům aut. Sídliště ohlídají čtyři nové kamery

  8:25aktualizováno  8:25
Proti vandalům a zlodějům, kteří řádí na sídlišti Rochlice v Liberci, nasadí město další zbraně - nejmodernější kamery. Podle analýz policie totiž například zdejší Dobiášova ulice patří k těm, kde se v Liberci nejčastěji kradou auta.

Liberecké sídliště Rochlice | foto: MF DNES

"Sídliště je z hlediska bezpečnosti a veřejného pořádku problematické. Je tam velká koncentrace lidí na relativně malém prostoru. Kromě starousedlíků tam v nájemních bytech žijí i lidé, se kterými je často spojena drobná kriminalita," uvedl ředitel liberecké městské policie Ladislav Krajčík.

Čtyři kamery budou hlídat ulice Žitná, Na Žižkově, Dobiášova a Ježkova. Do provozu se sice měly dostat už letos, firma ale jedná s městem o prodloužení termínu. Území sídliště začnou hlídat nejpozději do poloviny příštího roku. Kamerami bude moci operační důstojník libovolně pohybovat nebo si přiblížit sledovaný objekt. Perfektně uvidí i v noci.

Podle policejních analýz patří například Dobiášova ulice k těm, kde se v Liberci nejčastěji auta kradou. Spolu například s Královým Hájem vévodí statistickým tabulkám. Ze zkušeností policie vyplývá, že instalování nových kamer zloděje vytlačí.

"Jakákoliv kamera má při prevenci velký smysl. Buď pachatel ví, že tam jsou a upustí od páchání trestné činnosti, nebo když už k ní dojde, slouží výborně jako důkaz," uvedla mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Kamery by se mohly objevit i na Kunratické

Čtyři kamery vyjdou na necelé dva miliony korun s daní. Liberec na ně dostane dotaci v rámci programu integrovaného plánu rozvoje města. Zaplatí tak jen malé procento nákladů. "Kamery budou efektivnějším řešením, než tam stále posílat hlídky strážníků," řekl náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Až Liberec dostane rochlické kamery, bude jich mít celý systém 25. Strážníci už nyní zvažují i další místa, kde by byly zapotřebí. Třeba sídliště Kunratická. Také lidé z Králova Háje volají po kamerách, protože i tam se ve velkém kradou auta. Situaci ale bude městská policie zatím řešit okrskářem. Na další pořízení kamer nemá město v pokladně peníze.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Další z rubriky

Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

Ilustrační snímek

Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny...

Hřbitovní kříž chátrá. Hrádek chce, aby byl kulturní památkou

Hřbitovní kříž v Doníně

Přes čtyři metry vysoký pískovcový kříž na hřbitově v Doníně by se mohl stát novou kulturní památkou na území Hrádku...

Čeští vojáci učili irácké kolegy, jak rozebírat chemickou zbraň

Češi cvičili nejen vojáky, ale i civilisty iráckého chemického vojska.

Z čeho jsou vyrobeny chemické bojové látky, jak se odebírají jejich vzorky a jak pak vypadá jejich rozbor? Liberečtí...

Najdete na iDNES.cz