Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Projekty, kvůli nimž se v Liberci zatýkalo, byly podezřelé od začátku

  12:01aktualizováno  13:15
Byly od začátku rizikové, uvedla na adresu dvou projektů, které čerpaly dotace z Evropské unie, liberecká pobočka úřadu pro rozdělování peněz z Bruselu. Policejní razie v sídle úřadu, po níž je ve vazbě šest lidí včetně ředitele pobočky, zpřísnila kontroly i ostatních žádostí.

Kostel sv. Máří Magdalény v Liberci, ve které mělo být Centrum geotermální energie. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kvůli skandálu s machinacemi z evropskými penězi bylo obviněno celkem osm lidí. Mezi zatčenými je například šéf libereckého úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Bořek Machatý, šéf liberecké pobočky Metrostavu Jan Petráň či bývalý liberecký zastupitel za ODS Jiří Zeronik.

Vyšetřování se týká projektů "Oddychová zóna na Perštýně"  s předběžnou cenou bezmála třicet milionů korun a "Centrum podpory geotermálního využití energie" v kostele sv. Máří Magdalény.  

U prvně jmenované akce už bylo schváleno, že dostane dotaci, ale nepodepsala se o ní smlouva.

"U druhého projektu došlo k jeho pozastavení vzhledem k policejnímu vyšetřování. Ale bez tohoto ohledu byl projekt stejně veden jako rizikový, a to kvůli jeho žadateli, jímž je nezisková organizace, a také kvůli podezřelé vlastnické struktuře," objasnil ředitel Úřadu regionální rady ROP Zdeněk Vašák.

To potvrdil i hejtman Martin Půta, který je zároveň předsedou Regionální rady Severovýchod.

Projekt se zdál podezřelý i hejtmanovi

"Projekt byl schválen ještě před mým zvolením do funkce předsedy rady. Podle mých informací byl od počátku považován za rizikový, proto tam také proběhlo několik kontrol. Důležité ale je, že dosud na něj nebyly vyplaceny žádné dotační peníze," uvedl hejtman.

Nabízí se otázka, proč ROP nezastavil projekty dříve, když se mu zdály podezřelé. Podle něj k tomu nenastaly nutné podmínky.

"Regionální rada má s příjemcem dotace podepsanou smlouvu o její poskytnutí. Jsou v ní podmínky, za kterých můžeme smlouvu vypovědět. Nemůžeme ji vypovědět jen kvůli tomu, že je riziková," řekl Vašák.

Narážel na fakt, že jeden ze zástupce společnosti, která žádala o dotaci Jiří Zeronik, byl v minulosti odsouzen za podplácení. "Změnila se struktura vedení  společnosti. Proto nebyl důvod pro odstoupení od smlouvy. My jsme ale tušili, že tam nebude vše v pořádku. Proto všechna ta naše opatření a finální kontrola, která měla přijít. Měla být masivní, aby jakékoliv pochybení odhalila. Teprve potom by byl důvod odstoupit, aby se nic neproplatilo," zmínil Vašák.

Na úřadě přibyly kontroly

Policejní vyšetřování podle Vašáka zatím proplácení ostatních projektů z Libereckého kraje neovlivnilo, přibyla však ještě jedna kontrola.

"Byť jsem přesvědčen, že kontrola na liberecké pobočce probíhá standardně správně, tak zařazujeme další mezikrok a výstupy kontrol překontrolují další naši zaměstnanci," upřesnil Vašák.

Policejní razie na úřadě a zatčení dvou jeho podřízených jej šokovala. "Naši zaměstnanci podepisují etický kodex, jezdí na školení, ale nemůžeme kontrolovat jejich bankovní účty, jestli na ně chodí příjmy mimo výplatu," dodal ředitel.

Pokud se podle něj prokáže, že někdo ze zaměstnanců spáchal trestný čin, bere to jako individuální selhání jednotlivce a ne systému. "Nevím, jak tomu zabránit," doplnil Vašák.

Věří, že tento postup pomůže přesvědčit ministerstvo pro místní rozvoj, aby nadále posílalo peníze na předfinancování ostatních projektů. Rozdělit zbývá ještě téměř dvě miliardy korun.

Oba projekty, které policie prošetřuje, připravila obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). V ní býval Jiří Zeronik jednatelem.

Zeronik uplácel asistenta poslance

Zeronik projekt opravy kostela rozjížděl. Pak ho však pražský soud potrestal za uplácení Šimona Stejkozy, asistenta poslance Michala Babáka, kvůli vzniku soukromé vysoké školy v Liberci, a Zeronik odešel do pozadí.

GEPO ovšem v rekonstrukci kostela pokračovala a rozjela také projekt na volnočasovou zónu Liberec - Perštýn.

Za zneužití pravomoci úřední osoby obviněným hrozí trest pět až dvanáct let vězení. 

Autoři: ,Nejčtenější

Liberec - Slavia 0:0, jen tyč, hostům klesly naděje na obhajobu titulu

Slávista Miroslav Stoch se divý verdiktu sudího Radka Příhody v utkání v...

Ne, kdepak. Slávističtí fotbalisté šlágr 25. kola v Liberci vítězně nezvládli a jejich naděje na obhajobu titulu se po...

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Návrat domů zhořkl. Je to pro nás komplikace, řekl Trpišovský po remíze

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský hledí na zápas s Libercem.

Zpět na místě činu. Jindřich Trpišovský, kouč fotbalové Slavie, v neděli poprvé vedl svůj tým proti Liberci, bývalému...

Další z rubriky

Ať děti a důchodci jezdí zdarma, vyzývá Změna. V Liberci chystá referendum

K incidentu došlo na lince číslo 12 (ilustrační snímek).

Obnova amfiteátru v Lidových sadech, koupě libereckého zámku nebo městská doprava zdarma pro děti do 15 let a seniory...

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Fiktivní americký voják obral penzistku z Českolipska o statisíce

(Ilustrační snímek)

Podvodník, který se vydával za vojáka armády USA, připravil penzistku z Českolipska o úspory a také o peníze, které si...

Najdete na iDNES.cz