Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli sporům o pozemky v Bedřichově všichni tratí, říká správce vleků

  15:58aktualizováno  15:58
Soudní spory o pozemky pod vleky, které provozuje jablonecká Bižuterie v Bedřichově, se táhnou dlouhých deset let a brzdí rozvoj lyžařského areálu. Stejnou dobu do něj kvůli tomu jeho majitel neinvestuje a upřednostňuje další svá zařízení na Severáku nebo tanvaldském Špičáku.

Sjezdovka na Severáku. Na rozmary počasí jsou i tady už zvyklí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle Petra Bažanta, manažera TJ Bižuterie, by konečné rozhodnutí soudu uvítali všichni. „Alespoň bychom mohli o něčem začít jednat,“ říká.

„Kauza je u soudu a poslední signály jsou, že by to mohla vyhrát protistrana.“...

„Kauza je u soudu a poslední signály jsou, že by to mohla vyhrát protistrana.“ říká Petr Bažant manažer TJ Bižuterie.

Do vyřešení celé kauzy tak bude tamních sedm vleků dále stárnout. Start do letošní zimní sezony přitom manažer TJ považuje za nejhorší v novodobé historii. Dokonce horší než v loňském roce.

Jaká pro vás byla loňská sezona?
Nebylo to tak problémové jako v jiných střediscích. Severák se Špičákem jsme ustáli dobře. Největší propad nastal v Bedřichově, který fungoval obstojně třicet dní. Ale jen na dvou vlecích ze sedmi.

Nevydařené zimy, alespoň podle statistik, zpravidla chodí dvě po sobě.
Říkali jsme si, že tak špatná zima jako ta loňská se nezopakuje. Nástup letošní byl ale katastrofální. A i kdyby už zimní počasí vydrželo, jsme schopni za dvě až tři noci zprovoznit jednu sjezdovku na Špičáku. Pak teprve doplníme modrou a další vleky. Abychom zprovoznili celý areál, tak se bavíme o patnácti dnech. Na Bedřichově potřebujeme pět dní na Malinovku a na Severáku opět dvě až tři noci na zprovoznění jedné sjezdovky.

Mluvil jste o tom, že největší propad se odehrál v Bedřichově. Mohlo by se to i letos opakovat?
Bedřichov má hrozně málo vody, a pokud nespadne přírodní sníh, trvá zasněžování dlouho. Navíc z potůčku berou i na zasněžování kolečka pro běžkaře. Bedřichov má nejslabší zasněžovací systém.

Proč?
Od roku 2004 se táhna kauza Pozemkového fondu, kdy se s nimi soudíme o vydání pozemků pod vleky.

A neměli byste mít, v rámci zákona, předkupní právo?
Měli. Na Severáku se to povedlo. Bohužel na Bedřichově byli šikovní lidé, kteří měli ve správný čas správné informace a podařilo se jim tam podat své žádosti dříve než nám.

Jak to komplikuje provoz vleků na Bedřichově?
My tam neinvestujeme. Nebudeme dělat nové rozvody, nové zasněžování, dokud se to nevyřeší.

Tušíte, jak se to bude ještě dlouho táhnout?
Leží to na soudu a poslední signály jsou, že by mohla vyhrát protistrana. Bohužel to jsou lidé, kteří mají své informační zdroje a umí je využít. K Bedřichovu existuje kompletní projektová dokumentace na stavbu první šestisedačky v Čechách a kvůli kauze se to hodilo do šuplíku.

Co by se stalo, kdybyste soud prohráli?
To nevíme. Nevíme, jestli by někdo od nás chtěl odkoupit vleky, nebo by nám ty pozemky pronajmul. Scénář neexistuje. V každém případě by se vyřešila patová situace a mohli bychom přemýšlet, co dál. To teď nejde.

Tím ale musíte každoročně přicházet o obrovské peníze.
To není problém jenom náš, ale to je problém celého regionu a obcí, kterým utíkají zákazníci. Ubytovatelů, restaurací, všichni to cítí. Podle studií, které máme, připadá na jednu korunu utracenou v lyžařských areálech sedm korun utracených někde jinde. Bohužel s tím neumíme nic udělat.

Pokud Bedřichov stagnuje, co ostatní dva areály na Severáku a Špičáku?
Severák je zaměřený na děti, dětské lyžování a výuku. K tomu směřovaly i investice, bezpečností opatření nebo narovnání sjezdovek, aby lyžování bylo bezpečné. A to doplňují výukové prvky v lyžařské škole. Celý Severák jsme překreslili jako jedno velké dětské hřiště od nejmenších až po adrenalinový park. Severák si tím získal ohromné jméno.

Existuje v zemi srovnatelný dětský skiareál?
V okolí ne, určitě jsme jedni z největších, ne-li největší v rámci republiky.

A Tanvaldský Špičák?
Vybudovali jsme novou Kostelní sjezdovku. Díky ní se celý areál posouvá na osm kilometrů sjezdovek. To je třeba srovnatelné s Harrachovem. Zlepšilo se i propojení pro méně zkušené lyžaře. Dnes si můžete celý areál užívat z jakéhokoli místa. Nevýhodou nové sjezdovky je, že nemá vlastní zasněžovací systém a k tomu, abychom ji mohli upravovat, musí napadnout alespoň čtyřicet centimetrů sněhu. Po dlouhé době se nám také podařilo sehnat dobré nájemce zařízení na Špičáku.

Roky se mluví o propojení všech stran Tanvaldského Špičáku. Jaký časový horizont si dovedete představit?
Netuším. Zatím se musíme probojovat do územního plánu Tanvaldu. Tanvaldský Špičák je však ze všech tří jednoznačně nejzajímavější na rozvoj. Počítá se tu v brzké budoucnosti s dalšími šesti, sedmi hektary sjezdovek, kdy rozšíříme například horní pasáž modré sjezdovky z dvaceti na čtyřicet metrů. Úpravy dozná i černá sedačka, počítáme s výměnou kotvového vleku za sedačkovou lanovku. S tím půjde i modernizace zasněžovacího systému na automatický se zhruba trojnásobným výkonem.

V posledních době se v počasí střídají extrémy: zimy plné sněhu a mrazu a období sucha a bláta. Jak na to reagujete?
Myslím si, že jsme se naučili být velmi pružní a reagovat na počasí. Ekonomicky potřebujeme ročně nějakých 50, 60 milionů, abychom mohli fungovat.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz