"Jsem přesvědčen, že jsem nezpůsobil nějakou škodu," uvedl Kittner.

"Jsem přesvědčen, že jsem nezpůsobil nějakou škodu," uvedl Kittner. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Postupoval jsem v zájmu města, tvrdil bývalý primátor Kittner u soudu

  • 7
Výslechem bývalého libereckého primátora Jiřího Kittnera pokračuje u Krajského soudu v Liberci projednávání údajných machinací s pozemky města. Kittner trvá na tom, že si není vědom žádného porušení svých povinností a že vždy postupoval v zájmu Liberce.

Kittnerovi hrozí za zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel při správě cizího majetku deset let vězení. Dalším dvěma bývalým představitelům Sportovního areálu Ještěd  i města Pavlu Krenkovi a Jiřímu Zeronikovi až 12 let.

Jde o obchody z let 2003 a 2006, kdy město levně převedlo své pozemky na svoji akciovou společnost a Sportovní areál Ještěd je následně podle obžaloby nevýhodně směnil nebo prodal.

Škodu státní zástupce vyčíslil na 13 milionů korun, město a SAJ dohromady vymáhají dokonce 23 milionů. "Jsem přesvědčen, že jsem nezpůsobil nějakou škodu," uvedl Kittner.

Bývalého primátora se dotýkají tři obchody, směna restaurace Mošner na Ještědu, pozemků vedoucích ke sjezdovce na Pláních a pozemků u Kolory ve Vesci.

Vinu necítí kromě Kittnera ani Zeronik, ani Krenk

Zeronik, jeden ze tří bývalých představitelů Sportovního areálu Ještěd a bývalý zastupitel Liberce, ve čtvrtek před trestním senátem uvedl, že nejenže necítí vinu, ale také nechápe, proč je vůbec obžalován.

"Žádnou škodu jsem nezpůsobil a nechápu důvod svého obvinění. Neměl jsem z toho žádný majetkový prospěch a pracoval jsem jako zaměstnanec představenstva Sportovního areálu," hájil se u soudu Zeronik.

Směny podle něj souvisely s tehdejšími záměry rozvoje areálu, velké plány byly hlavně s kopcem Bucharka. Tam podle obžaloby Sportovní areál Ještěd nevýhodně získal ve dvou transakcích restauraci Berlín a jednu nemovitost. Plány s nimi se ale nenaplnily a například Berlín o několik let později organizace opět prodala.

Obchody nebyly nevýhodné, míní bývalý zastupitel

Podle Zeronika ale prý nemohl tehdy nikdo předpokládat, že se budoucímu nájemci areálu na Ještědu Snowhillu podaří prosadit zásadní změnu územního plánu. "Bucharka byla tehdy jedním z mála míst, kde bylo možné rozšiřovat činnost areálu," prohlásil.

V plánech byla výstavba bobové dráhy, snowparku i veškerého zázemí restaurace Berlín.

"Změnou územního plánu se vše posunulo dolů ke Skalce, to jsme tehdy nemohli předjímat," prohlásil. Při jednání podle něj museli vyjít z požadavků druhé strany.

Obchody prý pro areál nebyly nevýhodné. Například v případě prodeje restaurace Berlín si nemyslí, že by podnikatel Josef Alexi získal něco lukrativního.

Výměnou za restauraci obdržel v centru města dům s šesti byty a dvěma nebytovými jednotkami. "Barvířská byla nabízena městem pětkrát, žádný zájemce nebyl," upozornil Zeronik.

Vinu necítil den předtím ani Krenk, tehdejší Kittnerův náměstek. "Směny pozemků souvisely s dalším rozvojem lyžařského areálu a pokud bychom je neudělali, ohrozili bychom další lyžování na Ještědu," sdělil. Cena byla podle Krenka vždy výsledkem dohody s vlastníky.

,