Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj nechce obžalovaného exprimátora Kittnera v představenstvu nemocnice

  12:41aktualizováno  12:41
Exprimátor Liberce Jiří Kittner, který je obžalovaný z porušení povinností při správě svěřeného majetku a hrozí mu osm let za mřížemi, už zřejmě nebude v představenstvu tamní nemocnice. Kraj ho chce odvolat.

Jiří Kittner v současnosti působí v liberecké nemocnici jako ekonomický ředitel. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kromě ekonomického ředitele nemocnice Kittnera není mezi osobnostmi, které si přeje mít kraj v novém představenstvu liberecké nemocnice, ani lékařský ředitel Jiří Mečl. Naopak do něj míří čtyři "Mečlovi" primáři.

V krajském seznamu zůstala pouze tři současná jména - primář onkologie Jiří Bartoš, vedoucí lékárník Martin Mísař a generální ředitel Jiří Veselka.

"V pondělí se sejde dozorčí rada nemocnice a podá návrh na složení nového představenstva," řekl hejtman Martin Půta (Starostové). Seznam s devíti jmény předloží kraj na libereckou radnici, která je druhým vlastníkem nemocnice.

Mečl se bojí, že jde o politické hrátky

"Požádáme paní primátorku Martinu Rosenbergovou, aby jména se svými kolegy projednala a okomentovala," dodal Půta.

Představenstvo sehraje v příštích letech klíčovou roli v dalším osudu liberecké nemocnice. Už letos dostane od zdravotních pojišťoven zhruba o sto milionů korun méně než loni. Pokud v nemocnici s 1 000 lůžek a více než 2 000 zaměstnanců nenastane radikální zlom, dostane se do ztráty ve výši mnoha desítek milionů korun.

"Každý den se scházíme a hledáme rezervy, jak přežít, ale nepropouštět zaměstnance a neomezovat péči," upozornil Mečl. "Rádi bychom, aby se v Liberci čekalo na výměnu kyčelního kloubu půl roku stejně jako dosud, a ne dva roky jako v některých jiných nemocnicích," doplnil.

Poté, co se v Libereckém kraji ujala na podzim se Starosty moci i Korytářova Změna, bylo nasnadě, že v nemocnici nezůstane kámen na kameni. Generální ředitel Jiří Veselka (USZ) a ekonomický ředitel Jiří Kittner (ODS) se často ocitali pod palbou kritiky současné náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Zuzany Kocumové (Změna).

Mečl se obává, že se nemocnice může stát předmětem politických hrátek. "Přineslo by to sem nejistotu," konstatoval. "A jak zdravotníci začnou myslet na něco jiného než na léčení pacientů, dělají chyby," doplnil. 

Předseda dozorčí rady nemocnice Josef Šedlbauer (Změna) připustil, že změny v představenstvu nenechají zaměstnance klidnými. "Ale nedá se nic dělat," poznamenal Šedlbauer. "Bylo by horší, kdybychom teď v nemocnici tolerovali věci, proti nimž jsme v minulosti vystupovali."

Kittner a Změna? Nesmiřitelní rivalové

Na Kittnera Změna dlouhodobě útočí. Státní zástupce navíc bývalého primátora obžaloval z trestného činu, kvůli němuž přišel Liberec o devět milionů korun. Co však vadí Změně na Mečlovi? Podle Šedlbauera nic.

"Nové představenstvo nemocnice by mělo vybrat nového generálního ředitele a další manažery. A kdyby v představenstvu zůstal lékařský ředitel Mečl, rozhodoval by sám o sobě," poznamenal. 

Veselku nicméně kraj do nového představenstva zařadil. "Potřebujeme, aby zůstala nějaká vazba mezi novým představenstvem a vedením nemocnice," vysvětlil dvojí metr Šedlbauer.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz