Hotel Imperial v Liberci

Hotel Imperial v Liberci | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Klenot Liberce, hotel Imperial, nikdo nechce. Zlevnil o 10 milionů

  • 4
Tři roky opuštěný a chátrající hotel Imperial v centru Liberce opět hledá kupce. Ministerstvo financí, jemuž patří, jej k prodeji nabízí již potřetí. Jenže architektonický skvost nikdo nechce. K mání je za necelých 30 milionů korun, tedy o přibližně 10 milionů méně než při předchozí dražbě.

Imperial byl po dlouhá léta společně se Zlatým lvem nejvýznamnějším hotelem v Liberci. Od března 2009 je zavřený. Příčinou byly restituční spory.

Jeho cena přitom neustále klesá. Poprvé byla přibližně 70 milionů, loni necelých 40 a teď je skoro 30 milionů. Zájemci sice byli, ale hotel chtěli koupit levněji.

Hotel Imperial

Hotel Imperial v Liberci

Imperial byl postaven v letech 1930 až 1931. Jeho fasáda nese znaky funkcionalismu i art deca. Spolu s dalšími budovami, jako je Kavárna Nisa a obchodní domy Dunaj či Brouk+Babka, měly dát Liberci vzhled evropského velkoměsta.

Tyto vize zbrzdila velká krize ve třicátých letech 20. století a nakonec zcela zhatila druhá světová válka. Po ní doplatil hotel na změnu režimu, která se podepsala i na necitlivé rekonstrukci interiéru v roce 1986. Zavřený je od března 2009.

"Ministerstvo financí nebylo spokojeno s výší předložených nabídek, a proto využilo svého práva vyhrazeného v podmínkách veřejné obchodní soutěže a veškeré předložené nabídky odmítlo," sdělila Veronika Lukášová z tiskového oddělení ministerstva financí.

Na otázku, proč se cena hotelu tedy opět snížila, ministerstvo odpovědělo, že vyhlášená cena je orientační a nikoliv minimální a vyhraje ten, kdo předloží nejvyšší nabídku.

"Výše ceny i kauce je v dalších kolech obchodních soutěží určována individuálně na základě poptávky po majetku a naší strategií je zajistit co nejvyšší výnos při jeho prodeji," dodala Lukášová.

Rozhodne jen cena

Uzávěrka soutěže je 17. října. Podle obchodních podmínek je určujícím kritériem výše nabídnuté ceny. Teoreticky se tedy pak s Imperialem může stát cokoli, není totiž na seznamu chráněných památek.

"Chodívali jsme do tamní vyhlášené sklepní Staročeské jizby na pivo a s holkami do snack baru na kávu. Trochu to tam sice poznamenaly socialistické neestetické stavební úpravy, ale jinak to byl hotel s duší. Nechápu, jak může být hotel na hlavní liberecké třídě zavřený. To se neuživí? Nesmysl," říká Liberečan Jiří Bayer.

Podle realitních kanceláří se cena hotelu bude případně snižovat i nadále. "Pravděpodobně bude kopírovat osud budovy Skloexportu u nádraží. Stát podle mne na prodej nijak zvlášť spěchat nebude a může cenu postupně snižovat," uvedl již před časem jednatel liberecké realitní kanceláře Patria Reality Pavel Hála.