Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Na encefalitidu v Libereckém kraji zemřel senior ze Semilska

  • 0
První oběť už si letos v Libereckém kraji vyžádala klíšťová encefalitida. Po nakažení od infikovaného parazita na ni zemřel sedmasedmdesátiletý muž ze Semilska.

Klíště se na něj přisálo, když 16. května sbíral houby. Ještě ten den si ho vyndal. „Za měsíc u muže došlo k rozvoji meningoencefalitidy, což je zánět mozkových blan. Nejspíš se jednalo o druhou fázi onemocnění, protože již předtím měl chřipkové příznaky, necítil se dobře,“ řekl Jaroslav Harman z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Liberci.

Muž byl 15. června hospitalizován v krajské nemocnici v Liberci. „Byl v těžkém stavu, upadl do bezvědomí a 4. července zemřel,“ doplnil Harman, kterého zaujalo, že se muž nakazil na Semilsku.

Infikované klíště poprvé pocházelo ze Semilska

„Není to místo, kde by se infikovaná klíšťata vyskytovala. V Libereckém kraji je za takové místo považována Česká Lípa,“ vysvětlil Harman. Za posledních patnáct let se setkal se čtyřmi případy nakažených na Semilsku, vždy ale mohlo k nakažení dojít jinde.

„Pouze v tomto případě mohlo i klíště pocházet ze Semilska,“ vysvětlil Harman, podle kterého je jedinou možností, jak se riziku encefalitidy vyhnout, očkování. „Je jedno, v jakém ročním období. Ohrožení jsou především ti lidé, kteří chodí do přírody nebo pracují v lese,“ zakončil.

Největší riziko je ráno a večer

Podle liberecké dětského lékaře Martina Zítka jsou letošní podmínky pro výskyt klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou ideální. „Největší riziko je ráno a večer, kdy je dostatečné vlhko a teplo,“ přiblížil Zítek.

Liberecký kraj dle něj patří mezi nebezpečné oblasti, kde k nakažení může dojít. „Poloha poskytuje pro výskyt klíšťat příhodné podmínky. Rizikové jsou například Jizerské hory,“ dodal.

V Libereckém kraji se proti klíšťové encefalitidě nechalo očkovat 19 procent lidí, v České republice je to 24 procent.