Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malé sourozence rozdělili a poslali do dětských domovů. Klokánek končí

  12:09aktualizováno  12:09
Dva sourozence, kteří ještě před pár týdny trávili čas pohromadě v Klokánku v Brništi, rozdělili sociální pracovníci. Tříletá holčička a její o dva roky starší bratr putovali každý do jiného dětského domova. Fond ohrožených dětí se totiž rozhodl Klokánek na Českolipsku, jediný v Libereckém kraji, zrušit.

„Všechny děti už Klokánek opustily. Nové už přijímat nesmíme,“ říká Jitka Mankovecká, vedoucí Klokánku v Brništi. Na zahradě domku po nich zůstaly jen opuštěné hračky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Děti si tak převzal odbor sociálně-právní ochrany dětí a začal pro ně hledat jiné bydlení.

„Všechny děti opustily Klokánek ke konci srpna. Nové už přijímat nesmíme,“ podotkla Jitka Mankovecká, vedoucí Klokánku v Brništi.

Fond ohrožených dětí se rozhodl Klokánek na Českolipsku uzavřít především z ekonomických důvodů.

„Nejsme schopni to ufinancovat, náklady jsou větší než příjmy a v současné době si nemůžeme dovolit zařízení provozovat. Jen by se nám prohluboval dluh,“ vysvětlil Jan Vaněk, ředitel Fondu ohrožených dětí.

Zrušení Klokánku je ale špatnou zprávou pro starostu Brniště Ivana Pastorka.Ten si myslel, že skončí spíše zařízení ústavního typu a ne Klokánek, který sídlí v malém domku se zahradou a jehož kapacita byla osm dětí.

„Myslel jsem si, že má šanci na přežití. Děti tu byly spokojené, vycházely dobře s místními, chodily do naší školy,“ zdůraznil starosta Brniště.

Obec se prý snažila Klokánku pomáhat, jak to šlo. „Nechali jsme jim třeba vymalovat dům, byl jsem rád, že tady něco takového funguje. Z pozice starosty to vnímám velmi špatně, že tu Klokánek skončí,“ doplnil Ivan Pastorek.

A smutná je i vedoucí Jitka Mankovecká. Ta přiznává, že náklady byly ze začátku možná vyšší, ale poslední rok už byly minimální.

„Jsme tu tři roky, takže jsme museli dům vybavit, zařídit, což se na výši nákladů jistě projevilo. A v momentě, kdy jsme se sžili s okolím, kdy nás lidi z vesnice začali přijímat, děti místních k nám chodily na návštěvu, tak se rozhodne o tom, že nás zruší. Nejvíce mi na tom vadí, že si o tom s námi nikdo nepromluvil, nikdo nechtěl znát náš názor. Dodnes třeba nevím, k jakému datu máme vlastně skončit,“ zlobí se Jitka Mankovecká.

Klokánek v Brništi byl zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Nepřetržitě o ně pečovaly dvě ženy, které se po týdnu střídaly.

„Momentálně bylo v Klokánku v Brništi umístěno pět dětí, protože nebyly z našeho regionu, tak si je převzal Ústecký kraj a dětský domov Lánov,“ uvedla Lenka Kadlecová, krajská radní pro sociální věci.

Možná se Klokánek do kraje zase vrátí. Až budou peníze

Právě převzetí dětí Mankovecká kritizuje. Vadí ji hlavně, že rozdělili sourozence, kteří na sebe byli zvyklí.

„Určitě se to nějak projeví na jejich psychice. Od té doby, co u nás byli, se hodně zlepšili, měli pocit bezpečí. Celou dobu nám sociální pracovnice tvrdily, že půjdou spolu, den předtím, než si pro ně přijely, jsme se dozvěděli, že každý jde do jiného dětského domova. Sice se prý setkají se sourozenci, kteří tam byli umístěni před nimi, ale ty děti se rok neviděly, prakticky jsou si cizí. Bojím se, že změnu prostředí špatně ponesou, zvlášť pokud přejdou do většího kolektivu dětí,“ přiblížila vedoucí Klokánku v Brništi.

Navíc tu prý není do budoucna možnost návratu zpět do rodiny. „Nemají ani nikoho z příbuzných, kdo by si je vzal. Zůstanou v dětském domově, v tom lepším případě půjdou k pěstounům,“ uzavřela.

Zvrátit rozhodnutí Fondu ohrožených dětí o zrušení Klokánku v Brništi nemůže nijak ani Liberecký kraj. Ten do zařízení pouze přeposílal měsíční státní příspěvek ve výši 22 800 korun na dítě.

„Ale co mi říkala naše psycholožka, tak prostředí v tom Brništi zase tak hezké nebylo, takže jeho zrušení není až tak velká škoda. Ale já tam osobně nebyla, tak to nemůžu posoudit,“ dodala Kadlecová.

Sám Vaněk nevyloučil, že by do budoucna mohl Klokánek v Libereckém kraji zase vzniknout. V současnosti si to ale z finančních důvodů dovolit nemůže. Fond ohrožených dětí bude od příštího roku v celé republice provozovat pouze tři azylové domy, sedm regionálních poboček a sedmnáct Klokánků.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Najdete na iDNES.cz