"Aion je něčím, co si spousta lidí s Lomnicí spojuje," míní spisovatel Rudiš.

"Aion je něčím, co si spousta lidí s Lomnicí spojuje," míní spisovatel Rudiš. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Spisovatel Rudiš pomáhá zachránit „semeniště nepravostí“, klub Aion

  • 1
V Lomnici nad Popelkou si zastupitelstvo a rada města přehazují náramně horký brambor: budoucí osud místního klubu Aion. Proti jeho zániku se na středečním jednání zastupitelstva vyslovil dokonce i známý místní rodák, spisovatel Jaroslav Rudiš.

"Aion je něčím, co si spousta lidí s Lomnicí spojuje. A to i mimo Liberecký kraj. Když se člověk zeptá muzikantů, co se jim vybaví v souvislosti s Lomnicí, odpovědí, že právě Aion," prohlásil.

Jednání zastupitelstva mělo neobvykle vysokou návštěvnost; ukázalo se, že na budoucnosti klubu místním záleží.

"Bylo tam třeba čtyřicet, padesát lidí. Normálně jich na takové zasedání prý přijde mnohem míň. Dorazila spousta mladých. Místní muzikanti, ale i staré pravověrné máničky. Ti se rozčilovali, že to je jak za komunistů," popsal Rudiš.

Diskuse byla bouřlivá, jen o klubu se mluvilo přes hodinu. "Víceméně se to ale nikam neposunulo. Mám však pocit, že politici ucítili určitou sílu veřejnosti," soudí Rudiš.

Rada města to celé blokuje, míní provozovatel klubu

Oč v celé věci jde? Provozovateli vyhlášeného klubu Vladimíru Kracíkovi kvůli havarijnímu stavu neprodloužili na konci loňského roku nájemní smlouvu.

"Potřebuje se dát dohromady WC, udělat nové elektrické rozvody. Nabídl jsem, že to udělám, ovšem bez úspěchu," řekl tehdy Kracík.

Klub Aion

Vznikl v roce 1993 jako jeden z prvních v České republice. První koncerty tu hráli Divokej Bill, Chinaski, dveře si tu podávali Tichá dohoda, Anna K. nebo Plastic People a Support Lesbiens. Představily se tu kapely z Polska, Slovenska, Německa, ale i třeba Dánska, Francie, Španělska nebo USA. V hlasování časopisu Rock a Pop se dvakrát umístil na třetím místě hodnocení klubů z celé České republiky.

Zastupitelstvo pak ale v dubnu pronájem suterénu muzea pro klub podpořilo. "Rada města, což je až na jednoho člověka ta část zastupitelstva, která klub nechce, to ovšem blokuje," je přesvědčený Kracík.

Případ se proto táhne dlouho a ani nyní ke konci nedospěl.

 "Zastupitelstvo doporučilo radě, aby uzavřela s Kracíkem smlouvu, rada dala protinávrh s tím, že nejprve prostor zrekonstruujeme a pak ho pronajmeme. Zastupitelstvo se na přijetí návrhu rady nedohodlo, čímž se to vrátilo zpátky k původnímu doporučení zastupitelstva. Taková plichta," popsal středeční jednání starosta Lomnice Vladimír Mastník.

S Kracíkem se podle starosty dlouhodobě není možné dohodnout.

"Po sedmnácti letech nám ten prostor předal vybydlený, úplně nepoužitelný. A chtěl by smlouvu takovou, aby to tam mohl dál vybydlovat. To my nechceme," prohlásil Mastník.

Starostu přirovnávali ke komunistickým papalášům

"Kladou si podmínky, se kterými nelze souhlasit, pokud tedy není člověk zrovna finanční sebevrah," namítá Kracík.

Starosta soudí, že Kracíkovo podnikání je odsouzeno k neúspěchu. "Já jsem pro kulturu. Proti mladým lidem a proti klubu nic nemám. Taky jsem tam chodil, ale je potřeba si uvědomit, že devadesátá léta už jsou pryč. Vždyť ani ty Kracíkovy staré známé kapely už mu tam nechtěly hrát."

Právě starosta Mastník si před rokem od některých lidí vysloužil několik přirovnání ke komunistickým papalášům. Jako důvod neprodloužení nájemní smlouvy totiž tehdy na adresu klubu uvedl, že "...to bylo, abych tak řekl, semeniště nepravostí a shromaždiště takových těch lidí".