Provozovatel klubu Marek Jiran.

Provozovatel klubu Marek Jiran. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Vyhlášenému klubu Vlak dala univerzita výpověď. Prý za výtržnosti

  • 2
Konečná stanice, vystupovat. Jízda klubu Vlak na vysokoškolských kolejích v libereckém Harcově, která trvala čtyři roky a přinesla spoustu zábavy i kvalitní muziky, skončila. Dál už trať nevede. Technická univerzita neprodloužila klubu nájemní smlouvu.

"O setrvání klubu v Harcově není ze strany Technické univerzity zájem," konstatuje Martin Bauer, který Vlak zakládal. "V této situaci jsme se rozhodli dál nebojovat a přistoupit na uzavření klubu, který po celou dobu existence navíc finančně dotujeme."

Už v zimě se nad Vlakem smrákalo, důvodem byly stížnosti na hluk a neukázněné návštěvníky. Podle Bauera šlo spíš o účelovou kampaň proti klubu.

"Bůhvíodkud byla vedená. Každopádně jsme tehdy přistoupili na některé podmínky a upravili jsme provoz," říká Bauer.

Univerzitě to ale nestačilo. "Provozovatelé Vlaku na nové podmínky přistoupili, ale následně je nedodržovali a výtržnosti nezletilých pokračují. Dokladem je i prezentace Vlaku na Facebooku. Vzhledem k těmto okolnostem se vedení univerzity rozhodlo jednání o prodloužení smlouvy ukončit. Stejný osud potká i další kluby, které by svým provozem narušovaly klid a bezpečnost v okolí harcovských kolejí," varuje tisková mluvčí Technické univerzity Jaroslava Kočárková.

Skončil jsem bez peněz jako žebrák, říká šéf klubu

Podle šéfa klubu Marka Jirana by stejně dřív nebo později Vlak z Harcova univerzita svojí kampaní vyštípala. "Odradili spoustu lidí a ti přestali na Harcov chodit. Takže by to dlouhého trvání nemělo," zlobí se Jiran.

O konci klubu se navíc dozvěděl prakticky ze dne na den. "Tři roky jsem tam lítal jako hadr na holi a teď najednou zničehonic konec. Prostě šup a vypadni. A skončil jsem bez peněz jako žebrák," neskrývá své rozhořčení.

Konec Vlaku je o to neveselejší, že zmizel v podstatě poslední liberecký klub klasického typu, kde se pravidelně hrávalo. Teď už zbývají místním kapelám zase jen hospody, stejně jako v roce nula po pádu socialismu.

"Podobné zařízení v Liberci chybělo a bude chybět i po uzavření Vlaku - prostor, kde je pódium pro kapelu libovolné velikosti, slušné klubové zázemí a kapacita nad sto dvacet návštěvníků," souhlasií Martin Bauer.

"Vlak přivážel pro náročnější publikum spoustu zajímavých kapel a byl i zázemím pro studentská setkání, divadelní spolky, přednášky s projekcí a podobně."

Možná chráněná kavárna

O další osud Vlaku má zájem občanské sdružení Tulipan, s nímž vedení univerzity o možnosti pronájmu jedná.

Podle ředitelky Zory Machartové bude Tulipan v klubu provozovat chráněnou kavárnu.

"Přes den zde budou pracovat naši klienti, večer pod dozorem provozního sami studenti. Počítáme i nadále s kulturními akcemi. Chtěli bychom, aby podněty přicházely od studentů a my jim program pomůžeme zajistit. Plánujeme také výstavy na podporu regionálních výrobců - jídla, nápojů, keramiky a podobně."

Marek Jiran, neúnavný organizátor, každopádně po konci Vlaku ruce do klína neskládá. "Umím si představit, že bych někdy zase nějaký klub provozoval," naznačil tajemně.