Marie Matějíčková ze střediska Kontakt s várkou darovaných knih pro děti.

Marie Matějíčková ze střediska Kontakt s várkou darovaných knih pro děti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chudí rodiče dětem knihu nekoupí. V Liberci jim je mohou lidé darovat

  • 5
Často doma nemají ani jednu knížku, protože je jejich rodiče považují za drahou zbytečnost. Pomoci to změnit a dětem z chudých rodin zkusit otevřít jiný svět teď může kdokoliv. Občanské sdružení Kontakt Liberec se rozhodlo připojit k projektu Druhý život dětské knihy.

Od dárců vybírá zachovalé dětské knížky, které se pak dostanou do rukou právě dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí.

„Věříme, že společně umožníme mnoha dětem přečíst si vlastní knihu a také si k ní najít potřebný vztah,“ uvedla za Kontakt Marie Matějíčková.

I když je projekt v Liberci teprve na začátku, už nyní se setkal se velkým ohlasem. Desítky knih pro děti přinesli členové Centrálního klubu seniorů zastřešovaného právě Kontaktem.

Organizace doufá, že se jí podaří oslovit i další dárce, kteří budou chtít ve sbírání knížek pro děti pomoci.

Dětské knihy mohou donést na adresu Centrálního klubu seniorů v Palachově 504/7 naproti obchodnímu centru Plaza. Musí jít jen o dětské a zachovalé knihy.

Sešlo se už více než 80 nejrůznějších ilustrovaných pohádkových knížek, ale třeba i Jack London, Jiráskovi Psohlavci nebo Staré řecké báje a pověsti v převyprávění Eduarda Petišky.

Ekonomická situace v posledních letech snížila poptávku především po dětských knihách a pro chudé rodiny jsou knihy ještě nedostupnější.

Autoři projektu sázejí na to, že ve svých knihovnách mají lidé spousty dětských knih, které už nepotřebují. Mohly by sloužit dalším dětem, jež nemají šanci si v nich listovat.

„Když není v rodině dostatečné zázemí, jsou tam priority postaveny jinak. Kniha potom není v rodině braná jako hodnota a potřebnost. Děti k ní nejen nemají vztah, ale často se s ní ani nesetkaly. Nikdo je k četbě nevede, jako nás, kterým třeba rodiče četli pohádky,“ upozornila Marie Matějíčková.

Kdo nečte, nepozná vítězství dobra nad zlem

Podle ní vztah ke knize určuje i vztah dítěte k dalším věcem. A děti, co se třeba nesetkávají s dětskými knížkami, jsou ochuzeny o jejich pozitivní principy jako je vítězství dobra nad zlem.

„Nebo to, že otevírají jiný svět než televize, počítačové hry nebo komerce,“ míní Matějíčková.

Jenže dokáží děti, které k tomu nejsou doma vedeny, knížkám vůbec věnovat svoji pozornost? „Jsme o tom přesvědčeni. Spolupracujeme s libereckým Českým červeným křížem nebo Domovem pro matky s dětmi v tísni. A hledáme další partnery, které s dětmi ze chudého prostředí pracují,“ říká Matějíčková.

Právě těmto organizacím chtějí vybrané knihy předávat. Červený kříž třeba v Liberci provozuje ošacovací středisko. Lidem, kteří si tam chodí pro oblečení mnohdy i s dětmi, budou teď nabízet i knížky.

„Ti lidé dětem často knížky vůbec nemohou koupit, nemají na ně. Pokud by ji ale dostali, určitě by to mělo u jejich dětí ohlas. I když souhlasím, že u některých je největší metou nějaká elektronika a změnit jejich pohled bude těžké,“ řekl Karel Studený, ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže Liberec.