S penězi, které jsme dostali od města teď, se vyjít nedá. Budeme doplácet z

S penězi, které jsme dostali od města teď, se vyjít nedá. Budeme doplácet z peněz od kraje,“ říká Blanka Konvalinková. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká knihovna je na dně. Město jí dalo nejméně peněz v historii

  • 10
Zkrácená otevírací doba a vyšší roční poplatky pro děti i dospělé. Krajská vědecká knihovna v Liberci se ocitla v nouzi. Musí šetřit, kde se dá. Knihovna totiž dostala historicky nejnižší příspěvek od města.

"Ptala jsem se na informačním pultu, co lidé na zdražení říkají. Spíš to chápou. Ale udělali jsme to neradi, knihovna by měla být dostupná pro všechny," řekla ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

Od Libereckého kraje dostala knihovna na letošek přes jednatřicet a půl milionu korun. To samo o sobě není ještě tak zlé, obdobnou, byť o něco vyšší částku, dostávala od kraje knihovna už několik let.

Problém tkví zejména v penězích od města. Zatímco před pěti lety přispěl Liberec na provoz poboček knihovny bezmála dvěma miliony, částka postupně klesala a letos se smrskla na milion.

Příspěvek od města na akvizice neboli přírůstky do fondů knihovny se pak propadl ještě razantněji: ze čtyř set padesáti tisíc v roce 2009 postupně až na letošních padesát tisíc.

"Byli bychom v optimální situaci, kdyby nám město dávalo na provoz poboček dva miliony a na akvizice čtyři sta padesát tisíc. S penězi, které jsme dostali od města teď, se vyjít nedá. Budeme doplácet z peněz od kraje," komentovala ředitelka.

Uzavírání poboček prozatím nehrozí

Uzavírání poboček prozatím nehrozí. "Dělali bychom to neradi. Zatím je brzo o něčem takovém uvažovat, myslím, že první pololetí tohoto roku pravděpodobně absolvujeme beze změn," soudí Konvalinková.

S akvizicemi je to totéž. "Zatím máme takové lehké omezení a uvidíme, jak se situace vyvine během prvních měsíců roku. Na všem šetříme a co zbude, věnujeme na nákup nových titulů. Loni se podařilo vyčlenit uspořené tři miliony," prozradila ředitelka.

"Co se týče příspěvku od kraje, tak doufám, že pro příští rok k žádnému snížení už nedojde. Bylo by to pro nás velmi bolestné. Ale počítáme s tím, že výše příspěvku zůstane stejná, aspoň tak mi to bylo řečeno. Pokud tedy nenastanou nějaké nepředvídatelné okolnosti."

U města se Konvalinková neodvažuje zatím do budoucna předjímat nic. "Pokud by se domluvil kraj s městem, možná by pro nás nějaká naděje ještě byla. Doufám ve skrytu duše, že by nám město mohlo něco přidat. Příslib máme," věří.

Naděje existuje, říká město

A naděje skutečně existuje, alespoň podle ekonomického náměstka liberecké primátorky Jiřího Šolce.

"Jednání určitě proběhnou. Budeme s Libereckým krajem dohadovat memorandum o vzájemné spolupráci na téma zřizovatelských kompetencí. Zjednodušeně řečeno, pokud se na nějakém výsledku dohodneme a podaří se tak peníze najít, umíme tu dohodu promítnout ještě do letošních rozpočtů konkrétních organizací," řekl Šolc.

"Když se s krajem domluvíme na výši příspěvků pro kojenecký ústav, který by město nemělo financovat, ušetřené peníze můžeme poslat do knihovny."