Spor vznikl kvůli městské policii. (ilustrační snímek)

Spor vznikl kvůli městské policii. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Koalice na českolipské radnici se rozpadla. Vystoupilo z ní hnutí ANO

  • 0
Krachem čtyřkoalice skončilo středeční jednání na českolipském zastupitelstvu. Vystoupilo z ní hnutí ANO, s výjimkou místostarostky Aleny Šafránkové. Eskalovalo tak několik týdnů trvající obviňování, výhrůžky a otevřená válka radnice proti městské policii.

Konec koalice ČSSD, ANO, ODS a Uděláme pořádek nastal, když část zastupitelů odvolala radní Pavlu Procházkovou (ANO), pověřenou řízením městské policie. Procházková prý strážníky řídila špatně a nedokázala zabránit, aby někteří z nich hanili na internetu vedení města.

Strážníci se ale za Procházkovou postavili a naopak obvinili starostku s místostarostou, že rozvracejí kolektiv strážníků a chystají zde čistky. Výsledkem nepřehledného sporu je téměř naprostý rozvrat zastupitelstva. To se ve středu sešlo nad jediným bodem - odvoláním Pavly Procházkové.

„Pokusíme se sestavit koalici novou, v níž bychom byli. Ta původní nefungovala dobře, nebyla příliš pevná a panoval v ní podivný chlad a nedůvěra,“ komentoval krajský předseda ANO Martin Komárek.

Co si ale počít s místostarostkou Alenou Šafránkovou, která z ANO jako jediná v koalici zůstala? Podle Komárka bude záležet na klubu, jak se k tomu postaví.

Nechci jim do toho mluvit, říká krajský předseda ANO

„Nechci jim do toho mluvit. Není ale možné, aby jeden člen byl v koalici a zbytek klubu nikoliv,“ nastínil možný osud Šafránkové. Tu může strana vyloučit. Hlasovala totiž pro odvolání své stranické kolegyně Procházkové.

Slepit rozbitou koalici ale budou chtít také sociální demokraté. Rodit se však bude obtížně. I s Alenou Šafránkovou má stávající koalice jen 12 hlasů z 25. Možností je tedy buď k sobě přibrat nejméně jednoho člena současné opozice, nebo vládnout menšinově, s tichou podporou komunistů.

Ti mohou dodat tři hlasy potřebné k většině, do otevřené koalice ale nevstoupí. Je velmi pravděpodobné, že KSČM na takový obchod kývne výměnou za štědře placené posty v dozorčích radách nebo představenstvech městských firem.

Už dříve například komunistický zastupitel František Chot usedl v dozorčí radě Městských lesů Česká Lípa. „Budou mít menšinovou koalici a komunisti dostanou ještě víc a budou se tvářit, že v té otevřené koalici nejsou,“ potvrdil domněnku Tomáš Vlček, opoziční zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj.

Kuriózní je, že na úplném počátku kauzy stojí českolipský aktivista a facebookový glosátor Karel Šiktanc. Ten kdysi upozorňoval na špatnou práci městské policie, kvůli čemuž se dostal pro poškození dobrého jména města až před soud.

Město žalobu stáhlo

Město pod novým vedením žalobu na něj stáhlo, čímž rozlítilo některé strážníky, které Šiktanc drsně napadal. „Čekali jsme na spravedlivý soud, ať už by dopadl jakkoliv. Stažením žaloby vedení města ukázalo, že za námi nestojí,“ posteskl si Antonín Doležal, předseda oborové organizace městské policie.

Ze 38 strážníků jich 33 vyjádřilo podporu odborům, které pak podaly na trestní oznámení na neznámého pachatele, směřující ale logicky na vedení města.

Městskou policii teď po odvolání Procházkové řídí starostka Romana Žatecká (ČSSD). Ta chce válku strážníků ukončit.

„Prioritou pro mě bude především uklidnění situace v Městské policii Česká Lípa tak, aby strážníci mohli plně pracovat pouze ve prospěch občanů našeho města. Jedním z prvních kroků tak bude vypsání řádného výběrového řízení na pozici ředitele,“ uvedla starostka.