„Jak je vidět na jmenování Františka Peška do dozorčí rady krajské nemocnice v Liberci, zadarmo podpora od komunistů není,“ uvedl Jan Korytář ze Změny

„Jak je vidět na jmenování Františka Peška do dozorčí rady krajské nemocnice v Liberci, zadarmo podpora od komunistů není,“ uvedl Jan Korytář ze Změny | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Komunisty jste uplatili funkcí, aby pomáhali, útočí Změna na Starosty

  • 4
Jádro Změny kolem Jana Korytáře napadlo odvolání svých dvou členů z dozorčí rady krajské nemocnice. Je to úlitba komunistům, tvrdí. Josef Šedlbauer své odvolání z dozorčí rady Krajské nemocnice Liberec vnímá jako platbu menšinové krajské vlády opozici za její podporu.

Spolu s ním krajští zastupitelé z dozorčí rady odvolali i Jana Korytáře.
Na jejich místa zároveň nově dosadili Františka Peška (KSČM) a Vladimíra Opatrného (Nezávislí).

Korytář jako dosavadní člen krajské koalice opustil spolu se Zuzanou Kocumovou a Jaromírem Baxou klub Změny pro Liberecký kraj a odešli do opozice.

Jeho odvolání z dozorčí rady nemocnice přišlo krátce poté.

Kraj v souvislosti s odvoláním argumentuje tím, že v dozorčí radě nemocnice by měli největší zastoupení radní a zastupitelé z Liberce. A to je v rozporu s tím, že Liberecký kraj je majoritní vlastník nemocnice.

„Po volbách se oba stali členy rady města v Liberci. Kdybychom tu situaci neřešili, byli bychom v situaci, kdy by Liberec měl v dozorčí radě čtyři zástupce a kraj jen dva. Za situace, kdy tam máme sedmdesát procent akcií, by tento postoj nebyl racionální. I když proti práci pana Šedlbauera nemám žádné zásadní námitky, není to krajský zastupitel. Tady se jedná o obsazení, které by mělo zastupovat akcionáře, tedy Liberecký kraj,“ říká hejtman Martin Půta.

Odvolaní zastupitelé tento argument odmítají, protože byli zastupiteli Liberce ještě před svým jmenováním do dozorčí rady.

„Je to zástupný důvod, souvislost je úplně jasná. Na kraji je menšinová vláda, která bez podpory ostatních opozičních stran nemůže fungovat. Takže potřebují mít podporu od různých opozičních stran, včetně komunistů. Tohle je jedna z jejich plateb,“ je přesvědčen Josef Šedlbauer, odvolaný předseda dozorčí rady. V Liberci je radním za Změnu pro Liberec.

Přestože to není jen zásluha dozorčí rady, nemocnice se za Šedlbauerova působení dostala z hluboké ztráty do zisku.

Koaliční patrneři na kraji si jdou tvrdě po krku

Podařilo se také odpolitizovat představenstvo nemocnice a přispět k otevřenosti. Zápisy z dozorčí rady jsou například zveřejňovány na webu.

Dosavadní krajští koaliční partneři si jdou teď tvrdě po krku. Zastupitel Korytář dokonce připomněl hejtmanovo gesto, kdy si na začátku své funkce odmítl podat ruku s komunistickým zastupitelem Vondruškou.

Teď tvrdí, že si hejtman chodí ke komunistům pro podporu problematických bodů, které Změna nechtěla podpořit. „Jak je vidět na jmenování Františka Peška do dozorčí rady krajské nemocnice v Liberci, zadarmo ta podpora od komunistů není,“ uvedl Korytář.

Podle hejtmana je Korytář velmi zvláštní. „Byl to on, kdo po volbách navrhoval, aby nám komunisté udělali tichou podporu, abychom měli jistotu, že nemáme jen třiadvacet hlasů. Žádná platba to není. Kdyby o ni šlo, byl by patrně zvolen pan Jakubička náměstkem pro zdravotnictví, kterého komunisté odmítli,“ kontroval hejtman Půta.