Josef Šikola a další obyvatelé Kokonína již několik let protestují proti

Josef Šikola a další obyvatelé Kokonína již několik let protestují proti možnému umístění čističky odpadních vod a navrhují místo o několik stovek metrů níže. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kokonín rozhodne o odtržení od Jablonce, o čističce referendum nebude

  • 3
Referendum o odtržení Kokonína od Jablonce nad Nisou zřejmě nebude moci rozhodnout o problematické čistírně odpadních vod. Právě kvůli ní se přitom hlavně chtějí obyvatelé Kokonína od města osamostatnit a referendum o odtržení s budoucností čistírny spojují. V průzkumu se pro oddělení čtvrti zatím vyslovilo 57 procent obyvatel.

"Stavba čistírny se dotýká celého města a nikoli jen této městské části," řekl tajemník radnice v Jablonci Marek Řeháček.

Kokonín

Kokonín vznikl v údolí Mohelky v polovině 16. století. Patřil k významným střediskům výroby rytého skla. Součástí Jablonce se stal v roce 1962.

Referendum o osamostatnění se v Kokoníně se zhruba 1800 obyvateli uskutečnilo už na podzim 1992. Tehdy se ho zúčastnilo 660 lidí. Pro odtržení obce bylo ale jen 394, což nestačilo.

Obyvatelé Kokonína tak zřejmě budou odpovídat jen na jedinou otázku: Chcete oddělení místní části Kokonín od Jablonce nad Nisou a vznik samostatné obce Kokonín? V průzkumu na internetových stránkách obce se zatím pro vyslovilo 57 procent lidí, 34 procent je proti.

Snahy o osamostatnění Kokonína začaly poté, co jablonečtí zastupitelé schválili plány na výstavbu čistírny odpadních vod v těsné blízkosti rodinných domů (více zde).

Součástí investice za zhruba 120 milionů korun by měla být výstavba kanalizace, na niž by se napojila většina domů od dolních Maršovic po Kokonín, odkud nyní všechen odpad míří přímo do řeky Mohelky.

Kokonín chce čističku posunou až za domy

"My proti čističce jako takové nic nemáme, jen ji chceme umístit o 500 metrů dál, mimo zabydlené území," poznamenal Josef Šikola z přípravného výboru.

Referendum chce uspořádat i v případě, že o čistírně rozhodovat nebude. Návrh na vyhlášení místního referenda o odtržení s podpisy 532 obyvatel obce předal ve čtvrtek přípravný výbor starostovi Petru Beitlovi přímo na jednání městského zastupitelstva. "Rozhodně z toho nemám radost," řekl Beitl.

Vyhlášení referenda bude stát jabloneckou radnici podle odhadů 80 000 až 100 000 korun. Rozhodovat o něm bude městské zastupitelstvo už v polovině prosince. Přípravný výbor navrhuje, aby se referendum uskutečnilo v dubnu příštího roku.