Nedávno narozené mládě.

Nedávno narozené mládě. | foto: Vojenské lesy a statky mimoň, Pavel Munzar

Na kolech mezi zubry. V Ralsku jich žije už 33

  • 5
Dvě cyklostezky vedou v Ralsku krajinou zubrů, největších divoce žijících zvířat, která obývají Evropu. Kolosy, jejichž váha se blíží k devíti stovkám kilo, mohou turisté na kolech potkat v oplocené oboře Židlov.

„V Ralsku nyní žije třicet tři zubrů. Jde o největší stádo v Česku,“ řekl Jan Sotona, mluvčí Vojenských lesů a statků, vlastníka obory Židlov. „Každý může zkusit, jestli se mu podaří zubry spatřit. Vstup do obory omezujeme pouze v době, kdy zvěř klade mláďata a během hlavní lovecké sezony.“

Lidé nesmí zvířata rušit ani ve vymezených klidových zónách. Podle Sotony se však zubři nechovají agresivně – tedy kromě měsíce října, kdy je ovlivňuje říje.

Cyklisté do obory projedou, zubři se ale ven nedostanou

Cyklisté se za zvířaty do obory dostanou, naopak zubři ven neutečou. „Na betonových vanách jsou totiž římsy s rošty z kovových trubek. Pro kopyta zubrů a další zvěře v oboře představují rošty nepřekonatelnou překážku. Cyklisté po nich naopak projedou, i když kola na roštech trochu drncají,“ vysvětluje Miroslav Těšina, znalec Ralska a člen Klubu českých turistů.

Těšina v minulosti projel oboru na kole mnohokrát. Zubry sice neviděl, ale bez zážitků se nevracel.

„Jednou navečer jsem v oboře potkal velké jeleny a byla to obrovská síla, něco nezapomenutelného,“ upozornil Těšina. Obora Židlov obklopuje bývalou tankovou střelnici a měří zhruba 38 kilometrů čtverečních. „Jedná se o lesostep, kde lesy zabírají asi dvacet kilometrů čtverečních,“ dodal Sotona.

„Židlov je druhou největší oborou v republice. Kromě zubrů tam žijí jeleni, mufloni, daňci nebo divoká prasata.“

Stádo se rozrostlo o mládě

Stádo zubrů se nedávno rozrostlo o jedno mládě narozené v oboře. Navíc se do Židlova přestěhovalo pět zvířat z Polska. Vojenské lesy a statky je dovezly ze tří různých oblastí. Chtěly tak co nejvíce vyloučit příbuzenskou plemenitbu. Zubři, kteří by z ní vzešli, by byli slabší, agresivnější a také náchylnější k chorobám.

Vojenské lesy a statky obohatily stádo v Židlově v rámci mezinárodního plánu na záchranu zubra evropského. V oboře si zvykají čtyři nové krávy ve věku od dvou do čtyř let a jeden čtyřletý býk.

„Převoz zvířat proběhl hladce a pod přísným veterinárním dohledem,“ uvedl Miloslav Zikmund, vedoucí myslivosti ve Vojenských lesích a statcích.

Před šesti lety se Zikmund zasloužil o návrat zubra evropského do volné přírody v Česku. V Ralsku se tehdy objevilo prvních pět zubrů z Polska, kde se o ně starají v národních přírodních parcích.

První tři telata už v létě 2011

Zvířata se velmi rychle přizpůsobila podmínkám v Ralsku a v létě 2011 se jim narodila první tři telata. V roce 2013 přibyla tři, v roce 2014 pět, v roce 2015 čtyři a loni tři. Letos se stádo rozrostlo již o čtyři telata a další se ještě narodí.

Stádo v Ralsku v uplynulých letech ale také prořídlo. Musel z něj pryč nejstarší býk, poněvadž hrozila příbuzenská plemenitba mezi ním a jeho dcerami. Lesníci se pokoušeli býka přemístit na jiné území, kde zubři žijí, ale neuspěli.

Zubra museli nakonec odstřelit, k čemuž potřebovali souhlas ministerstva životního prostředí. Židlovské stádo přišlo před několika lety také o jednu z krav. Uhynula při porodu. Lesníci vidí v Židlově zubry zhruba jednou za týden. Na volných pastvinách se vyskytují hlavně v noci, zatímco ve dne se pohybují po lesích.