Liberec přijde o uznávanou galerii U Rytíře na konci roku.

Liberec přijde o uznávanou galerii U Rytíře na konci roku. | foto: www.zooliberec.cz

Další kulturní rána pro Liberec. Kvůli penězům končí uznávaná galerie

  • 16
O stotisícovém krajském Liberci se říká, že to je kulturně mrtvé město. Nyní mu hrozí další pád k provincialismu. Koncem roku končí republikově respektovaná Galerie U Rytíře.

Umělci a obyvatelé města se diví, nadávají a zvyšují hlasy. Nic platno, liberecká zoo nemá na provoz peníze. Zoo? Ano, jde zřejmě o první případ na světě, kdy zoologická zahrada provozuje uměleckou galerii.

"Bylo to nešťastné rozhodnutí a my na to upozorňovali před dvěma roky, hned poté, co k němu došlo. Věděli jsme, že to fungovat nebude," uvedl kurátor Galerie U Rytíře Luděk Lukuvka, který potvrdil, že má již na stole výpověď.

Podle ředitele zoo Davida Nejedla úvahy o zrušení galerie padaly již dříve. "Dosud jsme si ale vždy řekli, že galerii udržíme dokud toho budeme schopni. Už nejsme. Lidové sady jsme převzali ve zchátralém stavu a také v zoo se zvyšuje vnitřní dluh na neuskutečněných opravách a investicích. Proto se musíme snažit neustále hledat další finanční zdroje a optimalizovat náklady," uvedl.  

Důvody konce jsou tedy ekonomické. "Provoz Galerie U Rytíře Zoo Liberec dlouhodobě dotovala částkou půl milionu korun při minimální návštěvnosti kolem dvou a půl tisíc návštěvníků za rok. Bohužel si to už dále nemůžeme dovolit, aniž bychom tlumili jiné služby, o které je mnohem větší zájem," podotkl Nejedlo.

Museli odřeknout deset významných umělců

Nejen lidem z výtvarné branže se nelíbí, že v Liberci zmizí jediné solidní prostory, kde vystavovali špičkoví fotografové, malíři i grafici. Někteří světoznámých jmen. O to teď město přijde. Jen na příští rok museli pracovníci galerie složitě odřeknout významných deset umělců.

Galerie U Rytíře nahradila v roce 2008 velmi populární Malou výstavní síň, kterou si liberečtí fotografové v roce 1975 vlastnoručně vybudovali z bývalých skladů Severočeského nakladatelství v Domě klavírů na Jablonecké ulici.

Město dům po roce 2000 prodalo a Malá výstavní síň se změnila v Galerii U Rytíře v budově radnice. Nabízela větší výstavní plochy a lepší zázemí, ale také netradiční umístění v místech, kam se kdysi chodilo do proslulé pivnice Parlament, kterou navštěvoval i slavný liberecký kat.

"Ty prostory se k tomu moc nehodily, žádný skvost to nebyl. To nic nemění na faktu, že to je velmi špatná zpráva. Tím, že se zruší galerie, se výtvarná scéna nejen v Liberci nezlepší," komentoval zrušení galerie liberecký výtvarník a galerista Rudolf Hůlka, který také upozornil na souvislost mezi uzavřením Galerie U Rytíře a únorovým otevřením Oblastní galerie v městských lázních v Liberci.

"Když se někde postaví velký obchodní dům, tak postupně likviduje všechny malé obchodníky kolem. Zavření Rytíře tím zavání," dodal Hůlka.

Když začneme sundávat městu šperky, ztrácí lesk

Herec Divadla F. X. Šaldy Ladislav Dušek šel v přirovnání ještě dál.

"Velmi mě mrzí, co se kolem galerie děje. Město je jako žena, kterou zdobíme šperky, což je v případě Liberce Galerie U Rytíře. Když je začneme sundávat, ztrácejí lesk. Vím, že to je dost mírné vyjádření, ale jsem v nemocnici po mozkové příhodě a nesmím se rozčilovat. Je totiž jisté, že když se galerie zavře, bude to nevratné."

Výtvarník a nakladatel Roman Karpaš se domnívá, že když radnice nechá galerii padnout, bude to její velká prohra. Vyjádřil se také k výroku ředitele zoo o návštěvnosti: "Argument ředitele Nejedla, že tam chodí za rok jen dva a půl tisíc lidí, je komický. To přeci není zoologická zahrada!"

Přestože zrušení galerie budí v Liberci vášně, radnici to příliš nevzrušuje. Náměstek primátorky pro kulturu Kamil Jan Svoboda, který se v uplynulých týdnech věnoval hlavně předvolební kampani, vzkázal: "Mrzí nás to a hledáme cestu k tomu, aby mohla galerie ve své činnosti pokračovat."

Primátorka vidí situaci optimisticky

Poněkud optimističtěji zní vyjádření primátorky Martiny Rosenbergové: "Je mi líto, že Liberec přijde v centru města o osobitou galerii. Na druhé straně nám brzy spadne do klína bývalé sídlo Oblastní galerie, takzvaný Liebiegův palác, který je dnes ve velmi špatném stavu. Věřím, že až se jej podaří zrekonstruovat, vznikne zde hodně prostoru pro spoustu kulturních aktivit, včetně třeba výstavní síně, zaměřené na díla současných špičkových fotografů."

Určitá naděje proto žije, nesmíme ale zapomínat, že Liberec má téměř tři miliardy dluhu a tudíž přehluboko do kapsy.