V Liberci zavřel Baumax, o práci přišly desítky lidí. Zatím není jasné co bude...

V Liberci zavřel Baumax, o práci přišly desítky lidí. Zatím není jasné co bude s opuštěným areálem dál. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Libereckém kraji jsou stovky opuštěných budov. Teď k nim přibyl i Baumax

  • 11
Téměř po dvaceti letech skončil v Liberci obchod pro kutily Baumax. O práci přišlo na padesát zaměstnanců. O budoucím využití budovy hypermarketu není po odchodu rakouského vlastníka jasno. Není tak vyloučeno, že se prozatím zařadí ke stovkám opuštěných areálů v kraji.

„Asi tady je podobných obchodů na relativně malý Liberec moc,“ domnívá se jeden z bývalých manažerů obchodu, který si nepřál uvést jméno.

Část okolních budov komplexu má podle něj už nového vlastníka. O koupi dalších se možná bude jednat na začátku příštího roku.

„Otázkou je, jestli budou mít zájem i o hlavní budovu. Možná ale čekali, až zlevní,“ uvažuje vyhozený manažer.

Pokud jednání o koupi rozlehlého areálu neklapnou, má osiřelá budova nakročeno k tomu, aby se stala dalším střípkem do košaté mozaiky krajských brownfields, opuštěných a nevyužitých areálů.

Baumax může spadnout do kategorie brownfieldů

„Dnes už bývalý Baumax je zcela jistě potenciálním objektem, kterému hrozí, že by jednou mohl spadnout do kategorie brownfieldů. Pokud o něj nebude zájem, může být opuštěný několik let,“ uvažuje krajský radní pro regionální rozvoj Vít Příkaský.

Baumax kvůli vysoké ztrátě odchází z České republiky. Radní Příkaský se obává se, že obchodů, které v brzké nebo vzdálenější budoucnosti čeká krach, je nejen v Liberci, ale i v kraji víc.

„Baumax by zcela jistě nebyl v tomto směru první ani poslední. Podíl na tom bude mít volné tržní prostředí. Z mého pohledu vznikla řada obchodů zcela nesmyslně,“ domnívá se radní Příkaský.

Liberecký kraj nevyužívaných a zanedbaných areálů ve své stále rozšiřované databázi eviduje na 515. Databáze může pomoci potenciálním zájemcům o koupi. Dozvědí se z ní například vlastníka. Vyčtou z ní ale třeba dopravní infrastrukturu, která je pro pro budoucí podnikání vysoce důležitá.

„Velmi často se jedná o bývalé zemědělské budovy, textilní, sklářské nebo bižuterní výrobny. Na malou plochu kraje máme brownfieldů relativně hodně. Ne všechny v databázi máme, protože si to majitelé nepřáli,“ podotkl radní Příkaský.

Areál Bižuterie se pomalu přestavuje

Řada bývalých průmyslových areálů je v samotném Liberci. Nejvíc jich lze napočítat ve čtvrti Kateřinky. Příkladem je ale třeba komplex bývalých tiskáren Severografia v centru nebo budova tkalcovny Blaupunkt na zbořeništi po někdejší Textilaně.

Mnohým „hnědým plochám“ už investoři otevřeli cestu k novému životu. Oceňovaným příkladem je proměna městských lázní v Liberci na galerii.

Nejnovějším počinem je přestavba budovy zkrachovalého gigantu Bižuterie v Jablonci nad Nisou v domov pro osoby s demencí. Projekt vyšel společnost Jablotron na více než sto milionů korun.

A firma chce ve využití areálu bývalé Bižuterie pokračovat. V další části chce zřídit střední odbornou školu elektrotechnickou a technické lyceum.

Brownfieldem je také třeba bývalá jablonecká porodnice a také tato část města má naději na obnovu. Česká mincovna tam chce vybudovat své nové sídlo.

Nejblíže k proměně má léta chátrající budova někdejšího kojeneckého ústavu v Liberci. Začátkem roku začne sloužit jako hospic.