Obchodní centrum Forum. Nový liberecký primátor Jan Korytář považuje stavbu za nepovedenou.

Obchodní centrum Forum. Nový liberecký primátor Jan Korytář považuje stavbu za nepovedenou. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Konec doby betonové. Na libereckou zástavbu bude dohlížet hlavní architekt

  • 4
Pryč s betonovými monstry. Jejich vzniku by mohl zabránit hlavní architekt, o jehož zavedení usiluje nové vedení Liberce. Podle něj by měl mít pravomoci zastavit projekty, jako je nevyužité nákupní centrum Plaza na Šaldově náměstí. Zároveň doufá, že s jeho příchodem se zlepší urbanismus města.

"Hlavní architekt by měl být spojovacím článkem mezi zastupiteli, orgány samosprávy a státní správy," říká náměstek libereckého primátora Jiří Šolc. "Jeho úkolem také bude hlídat vzhled i provedení některých staveb ve městě. Nejde samozřejmě o garáže, ale větší investiční celky," dodává.

HLAVNÍ ARCHITEKT

Útvar hlavního architekta by mohl v Liberci začít fungovat už v příštím roce. Konkrétní osoba vzejde z výběrového řízení.

"Hlavní architekt se také může vyjádřit ke vzniku územního plánu. Když v některých částech města vznikne zastavovací studie, posoudí, jestli je to správně, nebo není," nastínil náměstek.

Podle svých slov se například dodnes nesmířil s nákupním centrem Plaza na Šaldově náměstí. To je dnes poloprázdné, protože Liberec je příliš malým městem, než aby uživil dva podobné konkurenty jen kousek od sebe. Náměstkovi vadí především "obří monolit" rozkročený na náměstí, který dominuje celému prostoru.

Nákupní centra Fórum i Plaza nebo liberecký soud. Proti nim krajská vědecká knihovna nebo liberecká "sociálka" ve Frýdlantské ulici. První skupinu pokládá liberecký primátor Jan Korytář za nepovedené. Druhá se mu líbí.

Obchodní centrum Plaza v Liberci.Krajský soud v Liberci.

Nákupní centrum Plaza (vlevo) a budova krajského soudu (vpravo). Obě stavby se novému primátorovi nelíbí. Foto: MF DNES

"Zdá se mi, že se Liberec v posledních letech rozvíjel tak, jako když si děláte dům svépomocí. Nejen, že není na první pohled pěkný, ale je také nefunkční, protože je vnitřně špatně dispozičně vyřešen, jsou tam velké výdaje na energii a podobně," myslí si primátor.

Hradec Králové: Bez hlavního architekta to nejde

Podle kritiků stavebního vývoje Liberce v posledních letech rostlo město velmi živelně. Ve špatném smyslu slova. Dosavadní vedení města argumentovalo tím, že útvar hlavního architekta není potřeba a rozvoj posuzuje Odbor strategie a územní koncepce.

Například v Hradci Králové si ale možnost, že by hlavního architekta neměli, vůbec nedokážou představit. "Funkce hlavního architekta je ve městě velmi potřebná, bez něj by to nešlo. Pakliže se chce rozvíjet v nějakém duchu, musí tam být, spolupracovat s památkáři, s ochranou životního prostředí. Musí dokázat vnímat i historii města," je přesvědčen Jiří Svátek, ředitel úřadu pro rozvoj města Hradce Králové.

Krajská vědecká knihovna v Liberci.Ústav sociálního zabezpečení v Liberci.

Krajská vědecká knihovna (vlevo) a okresní ústav sociálního zabezpečení (vpravo) jsou dle Korytáře příkladem dobré architektury. Foto: MF DNES

Podle Svátka dokáže hlavní architekt město posouvat k lepšímu vzhledu jen v případě, že nepodlehne tlaku investorů. "Pakliže to bude silná osobnost, může jednotlivé projekty nasměrovat tam, kam je potřeba z hlediska architektury a z hlediska města. Zároveň to může být velmi kontroverzní osoba, která dokáže prosazovat zájmy investorů a developerů. A to mnohdy i proti zájmům města," myslí si Svátek.

Podle něj také jeho moc závisí na tom, jestli může rozhodovat o územním řízení. "Když má kulaté razítko a pravomoc, může investora zastavit už v územním řízení. Osobně si ale myslím, že by tuto pravomoc mít neměl. Aby byla v rozhodování nějaká dvojkolejnost," domnívá se.