Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spory v liberecké botanické zahradě gradují. Řeší je už také inspekce

  8:33aktualizováno  8:33
Spory uvnitř liberecké botanické zahrady a nařčení z vyhození ohrožených rostlin mají dohru. Zahradu navštívila neohlášená kontrola České inspekce životního prostředí. Tento druh kontroly je v tak renomovaném pracovišti s mezinárodním kreditem ojedinělou záležitostí.

Ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Na inspekci se obrátil náměstek libereckého primátora Ivan Langr. Město je zřizovatelem botanické zahrady a sbírky rostlin vlastní. Chce proto prověřit, jestli nedošlo k porušení zákona.

„Existuje podezření, že bylo neoprávněně manipulováno s rostlinami CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, pozn. redakce). Na neohlášené kontrole jsme už v botanické zahradě byli. Kvůli nemoci pana ředitele Studničky ale zatím nemáme potřebné dokumenty pro závěry,“ řekla Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Liberci. Zahrada je jedním ze čtyřech záchranných center CITES v České republice.

„Věc budeme dál řešit. Očekávám, že kontrolu uzavřeme v průběhu února,“ uvedla Iveta Krušková, vedoucí Oddělení ochrany přírody a krajiny inspekce v Liberci.

Kontrole předcházel spor uvnitř zahrady mezi ředitelem Studničkou a nyní již propuštěnou dlouholetou pracovnicí Hanou Eichlerovou.

Podle ní ředitel drasticky zasáhl po předchozí rozepři do sbírek v oddělení sukulentů, které měla zahradnice na starosti. Hana Eichlerová tvrdí, že se jednalo o akt msty.

Zmizelo 378 druhů rostlin?

Hlavní zahradník a manžel propuštěné ženy Zdeněk Eichler poukázal na to, že zmizela třetina sbírky sukulentních rostlin. Dohromady údajně 378 druhů.

„Naprostá většina vyřazených rostlin byla surově zlikvidována, vyhozena do kontejneru. V celém mém okolí a v historii botanické zahrady jsem se nesetkal s takovou bezohledností vůči rostlinám jako v tomto případě,“ popsal Zdeněk Eichler.

Ředitel Studnička označil obvinění zahradníků za nesmyslná. „Ze sbírek jsou plynule a často vyřazovány takové druhy, které se po léta nevystavovaly, nemají ani do budoucna účelné využití, a to bez ohledu na to, zda jsou na seznamu CITES, nebo nikoli. Botanická zahrada totiž s rostlinami neobchoduje a zákon CITES se týká pouze ochrany ohrožených rostlin před obchodem,“ vysvětlil před časem ředitel Miloslav Studnička.

Odmítá také návrhy náměstka Langra, aby z ředitelského místa odešel. Na postu ředitele pracuje 26 let, spolupracovníkem zahrady je od roku 1973. Teď se doma zotavuje z operace ramene. Podle svých slov provinění necítí.

„Z pohledu mladého člověka se panu náměstkovi možná jevím jako stařec, ale v našem oboru můžeme až před sedmdesátkou říkat, že něco umíme. Jestli má někdo výtky k mé práci, ať mě odvolá. Sám ale odstupovat nechci,“ říká ke svému možnému odchodu ředitel Studnička.

Dobré jméno zahrady ve světě kauza nezmění, míní ředitel

„Mám osobní dojem, že je náměstek Langr ve spojení se dvěma lidmi, kteří na mě poslali udání. Přitom dělá advokáta lidem, co průkazně porušili zákoník práce,“ řekl včera ředitel Studnička.

Zároveň se nedomnívá, že medializované události mohou poškodit dobré jméno zahrady ve světě.

„Nemyslím si to a pevně v to doufám, protože je celá věc naprosto ubohá. Botanická zahrada je hodnocena podle výsledků a kvality expozic. Myslím, že se její obraz bude odvíjet od nich a toho, co lidé vidí,“ věří ředitel Studnička.

Právě nyní v botanické zahradě v Liberci poprvé vykvete Xanthorrhoea neboli žlutokap. Rostlina se ve volné přírodě vyskytuje jen v Austrálii a nikde jinde v Evropě zřejmě dosud nevykvetla.

Zahradu v dohledné době čeká ještě jedna kontrola. Tentokrát bezpečnosti práce. Kvůli výpovědi, kterou dostala zahradnice s třicetiletou praxí Hana Eichlerová. Výpověď pokládá za neoprávněnou a vše, co předcházelo, nazývá šikanou.

Na stranu ředitele se přidávají někteří zaměstnanci

„Podnět od magistrátu si pamatuji kvůli tomu, že šlo o botanickou zahradu. To je pro nás netradiční prostředí. Předal jsem jej už náležitému odboru. Kontrola ale zatím neproběhla,“ uvedl Aleš Kalvoda, vedoucí inspektor oblastního Inspektorátu práce pro Ústecký a Liberecký kraj.

Na stranu ředitele Studničky se už postavili někteří zaměstnanci zahrady. Ale nejen oni. Do sporu se nyní vkládají také politici. Ředitele Studničky se zastala také zastupitelka za ČSSD a bývalá primátorka Martina Rosenbergová. Za jejího vedení se podařilo prosadit a dotáhnout projekt Pavilonu leknínů.

To, čím ředitel Studnička prochází, nazývá Rosenbergová lynčem. „Politici přicházejí a odcházejí. Botanická zahrada, která je díky panu řediteli Studničkovi na evropské úrovni, zůstává. Svět posouvají dopředu právě snílci a fantastové. Nikoli udavači, vyšetřovatelé a kati,“ píše Martina Rosenbergová na adresu Změny pro Liberec a dodává:

„Nejen pro botanickou zahradu, ale i pro město Liberec by bylo obrovskou ztrátou, kdyby tohoto špičkového odborníka a fantastu udolaly nízké praktiky těch malých, kteří mu nesahají ani po kotníky.“
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Jídelny i fotokomory. V liberecké galerii ukazují, jak se bydlelo společně

První kolektivní domy vznikaly již před druhou světovou válkou v kancelářích...

Pozoruhodnou etapu architektury a životního stylu – takzvané kolektivní bydlení – představuje nová výstava v liberecké...

VIDEO: Byl symbolem problémů Tanvaldu, teď jde dům hrůzy k zemi

V Tanvaldu začala ručním rozebíráním střechy a krovů demolice takzvaného domu...

Z Tanvaldu postupně mizí jeho nechvalně proslulý symbol, zchátralý dům v Žákově ulici v sousedství autobusového...

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

Najdete na iDNES.cz