Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spory v liberecké botanické zahradě gradují. Řeší je už také inspekce

  8:33aktualizováno  8:33
Spory uvnitř liberecké botanické zahrady a nařčení z vyhození ohrožených rostlin mají dohru. Zahradu navštívila neohlášená kontrola České inspekce životního prostředí. Tento druh kontroly je v tak renomovaném pracovišti s mezinárodním kreditem ojedinělou záležitostí.

Ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Na inspekci se obrátil náměstek libereckého primátora Ivan Langr. Město je zřizovatelem botanické zahrady a sbírky rostlin vlastní. Chce proto prověřit, jestli nedošlo k porušení zákona.

„Existuje podezření, že bylo neoprávněně manipulováno s rostlinami CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, pozn. redakce). Na neohlášené kontrole jsme už v botanické zahradě byli. Kvůli nemoci pana ředitele Studničky ale zatím nemáme potřebné dokumenty pro závěry,“ řekla Hana Kolářová, ředitelka Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Liberci. Zahrada je jedním ze čtyřech záchranných center CITES v České republice.

„Věc budeme dál řešit. Očekávám, že kontrolu uzavřeme v průběhu února,“ uvedla Iveta Krušková, vedoucí Oddělení ochrany přírody a krajiny inspekce v Liberci.

Kontrole předcházel spor uvnitř zahrady mezi ředitelem Studničkou a nyní již propuštěnou dlouholetou pracovnicí Hanou Eichlerovou.

Podle ní ředitel drasticky zasáhl po předchozí rozepři do sbírek v oddělení sukulentů, které měla zahradnice na starosti. Hana Eichlerová tvrdí, že se jednalo o akt msty.

Zmizelo 378 druhů rostlin?

Hlavní zahradník a manžel propuštěné ženy Zdeněk Eichler poukázal na to, že zmizela třetina sbírky sukulentních rostlin. Dohromady údajně 378 druhů.

„Naprostá většina vyřazených rostlin byla surově zlikvidována, vyhozena do kontejneru. V celém mém okolí a v historii botanické zahrady jsem se nesetkal s takovou bezohledností vůči rostlinám jako v tomto případě,“ popsal Zdeněk Eichler.

Ředitel Studnička označil obvinění zahradníků za nesmyslná. „Ze sbírek jsou plynule a často vyřazovány takové druhy, které se po léta nevystavovaly, nemají ani do budoucna účelné využití, a to bez ohledu na to, zda jsou na seznamu CITES, nebo nikoli. Botanická zahrada totiž s rostlinami neobchoduje a zákon CITES se týká pouze ochrany ohrožených rostlin před obchodem,“ vysvětlil před časem ředitel Miloslav Studnička.

Odmítá také návrhy náměstka Langra, aby z ředitelského místa odešel. Na postu ředitele pracuje 26 let, spolupracovníkem zahrady je od roku 1973. Teď se doma zotavuje z operace ramene. Podle svých slov provinění necítí.

„Z pohledu mladého člověka se panu náměstkovi možná jevím jako stařec, ale v našem oboru můžeme až před sedmdesátkou říkat, že něco umíme. Jestli má někdo výtky k mé práci, ať mě odvolá. Sám ale odstupovat nechci,“ říká ke svému možnému odchodu ředitel Studnička.

Dobré jméno zahrady ve světě kauza nezmění, míní ředitel

„Mám osobní dojem, že je náměstek Langr ve spojení se dvěma lidmi, kteří na mě poslali udání. Přitom dělá advokáta lidem, co průkazně porušili zákoník práce,“ řekl včera ředitel Studnička.

Zároveň se nedomnívá, že medializované události mohou poškodit dobré jméno zahrady ve světě.

„Nemyslím si to a pevně v to doufám, protože je celá věc naprosto ubohá. Botanická zahrada je hodnocena podle výsledků a kvality expozic. Myslím, že se její obraz bude odvíjet od nich a toho, co lidé vidí,“ věří ředitel Studnička.

Právě nyní v botanické zahradě v Liberci poprvé vykvete Xanthorrhoea neboli žlutokap. Rostlina se ve volné přírodě vyskytuje jen v Austrálii a nikde jinde v Evropě zřejmě dosud nevykvetla.

Zahradu v dohledné době čeká ještě jedna kontrola. Tentokrát bezpečnosti práce. Kvůli výpovědi, kterou dostala zahradnice s třicetiletou praxí Hana Eichlerová. Výpověď pokládá za neoprávněnou a vše, co předcházelo, nazývá šikanou.

Na stranu ředitele se přidávají někteří zaměstnanci

„Podnět od magistrátu si pamatuji kvůli tomu, že šlo o botanickou zahradu. To je pro nás netradiční prostředí. Předal jsem jej už náležitému odboru. Kontrola ale zatím neproběhla,“ uvedl Aleš Kalvoda, vedoucí inspektor oblastního Inspektorátu práce pro Ústecký a Liberecký kraj.

Na stranu ředitele Studničky se už postavili někteří zaměstnanci zahrady. Ale nejen oni. Do sporu se nyní vkládají také politici. Ředitele Studničky se zastala také zastupitelka za ČSSD a bývalá primátorka Martina Rosenbergová. Za jejího vedení se podařilo prosadit a dotáhnout projekt Pavilonu leknínů.

To, čím ředitel Studnička prochází, nazývá Rosenbergová lynčem. „Politici přicházejí a odcházejí. Botanická zahrada, která je díky panu řediteli Studničkovi na evropské úrovni, zůstává. Svět posouvají dopředu právě snílci a fantastové. Nikoli udavači, vyšetřovatelé a kati,“ píše Martina Rosenbergová na adresu Změny pro Liberec a dodává:

„Nejen pro botanickou zahradu, ale i pro město Liberec by bylo obrovskou ztrátou, kdyby tohoto špičkového odborníka a fantastu udolaly nízké praktiky těch malých, kteří mu nesahají ani po kotníky.“Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Najdete na iDNES.cz