Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ředitel botanické nechyboval, uzavřela inspekce případ vyhozených rostlin

  6:30aktualizováno  6:30
Česká inspekce životního prostředí kontrolovala, zda ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička porušil úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin. Podle bývalé zahradnice totiž vyházel do kontejneru některé chráněné druhy sukuletů. Inspektoři však žádná pochybení nenalezli.

Ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

„Z naší strany nebylo zjištěné žádné porušení, nebudeme tedy zahajovat správní řízení,“ informovala ředitelka liberecké pobočky České inspekce životního prostředí Hana Kolářová.

Inspektoři byli na neohlášené kontrole v zahradě již v lednu letošního roku, kvůli nemoci ředitele se ale nedostali k dokumentům, které potřebovali ke svým závěrům.

Inspekci poslal do botanické zahrady náměstek libereckého primátora Ivan Langr. Chtěl prověřit, zda nedošlo k porušení zákona.

„K závěrům inspekce se vyjádřit nemůžu, protože jsem spis ještě neviděl,“ řekl nyní.

Bývalá zahradnice Hana Eichlerová nařkla Studničku, že necitlivým způsobem zasáhl do sbírky sukulentů, kterou měla na starost. Tvrdila, že ze sbírky zmizela třetina sukulentních rostlin, dohromady 378 druhů. Naprostá většina byla podle ní surově zlikvidována a vyhozena do kontejneru.

„Několik málo kusů rostlin bylo darováno do skleníku v Libochovicích, kde pro ně ale nejsou vhodné podmínky. Mezi vyřazenými rostlinami bohužel byly i rostliny vedené na seznamu CITES (úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin - pozn. red.), a to 81 kusů rodu Euphorbia a 90 kusů rodu Aloe,“ popsala před časem Eichlerová.

V zahradě pracovala třicet let, loni na podzim dostala od ředitele výpověď. „Jde o osobní mstu, jen škoda, že to odnesly rostliny,“ říká.

Hlavní zahradník dostal výpověď pro hrubé porušení kázně

Proti výpovědi se Eichlerová hodlá bránit i soudní cestou. A přidat se k ní může nyní i její manžel Zdeněk, který pracoval na pozici hlavní zahradníka. Nyní dostal výpověď také.

„Výpověď dostal pro hrubé porušení pracovní kázně. Pod tím si můžu představit, že člověk nechodí do práce, nebo že svou práci dělá špatně, ale to v případě mého manžela pravda není,“ říká Eichlerová.

Ředitel botanické zahrady se k výpovědi Eichlera nechtěl příliš vyjadřovat. Co bylo důvodem, prý říci nemůže. „Obecně ale jde o dvě zvláště hrubá porušení pracovní kázně,“ zmínil Studnička.

Rostliny zabila sama, tvrdí ředitel

Se závěry inspektorů je Studnička spokojený. „Nebyl jsem si vědom nějakého pochybení a jen se potvrdilo to, co jsem si myslel. Pro nás jsou úpravy sbírek a výměny rostlin mezi botanickými zahradami standardní postup. Fungujeme takto dlouhá léta, takže jsem rád, že se to teď i úředně potvrdilo,“ reagoval Studnička.

Podle něj se rostliny ve všech botanických zahradách vyhazují na kompost. „Máme jen jeden prostor a přibývají nám novinky a také se zvětšují vzácné rostliny, které nechceme ztratit,“ zdůvodnil.

Na kompostu ale podle něj skončily jen ty kusy, které Eichlerová sama zabila tím, že se je pokusila skrýt v expozici.

„Udělala to v době extrémních letních teplot, kdy bylo v pavilonu 55 stupňů Celsia. Do tří dnů začaly rostliny hnít,“ dodal ředitel. Eichlerová jeho vysvětlení považuje za nesmysl.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

V galerii se zpívá jako v bazénu. Liberec hledá lepší koncertní síň

Kostel Máří Magdalény v Liberci

Už řadu let upozorňují pěvecké spolky z Liberce i hudební profesionálové na to, že stotisícovému městu chybí kvalitní...

Najdete na iDNES.cz