Obžalovaný Jiří Zeronik u libereckého soudu.

Obžalovaný Jiří Zeronik u libereckého soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Policie udeřila v Liberci kvůli dotacím z EU, zatkla i expolitika ODS

  • 27
Protikorupční policie provedla razii v liberecké pobočce Regionálního operačního programu Severovýchod. MF DNES zjistila u čtyř nezávislých zdrojů, že zatkla libereckého podnikatele a bývalého politika ODS Jiřího Zeronika. Spolu s ním je obviněno dalších sedm osob.

Zeronik je spojený s rekonstrukcí ruiny kostela Máří Magdalény v Liberci. Šlo o projekt, na který měla jít evropská dotace ve výši desítek milionů korun.

"Osoby, mezi kterými jsou i dva pracovníci ROP Severovýchod, jsou obviněny z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplacení a návodu k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl státní zástupce Radim Kadlček.

Za zneužití pravomoci úřední osoby jim hrozí trest pět až dvanáct let vězení.

Podle informací MF DNES je mezi zatčenými i ředitel liberecké pobočky ROP Bořek Machatý. Telefon má již druhý den vypnutý. 

"Dva zaměstnanci liberecké pobočky Úřadu Regionální rady Severovýchod byli na policii podat vysvětlení týkající se dvou projektů. V tuto chvíli nemáme žádné informace o tom, že by kdokoliv z nich byl vzatý do vazby. Oba v současné době nejsou na pracovišti z důvodu pracovní neschopnosti a dovolené," sdělila Silvie Špryňarová z mediálního odboru ROP.

Šest lidí je ve vazbě

Podle Kadlčka je šest lidí ve vazbě. Mohli by ovlivňovat svědky. Jsou umístěni do různých vazebních věznic po celé republice.

Druhým evropským projektem, s nímž mohla souviset policejní akce v libereckém sídle ROP, je oddychová zóna Liberec - Perštýn s předběžnou cenou bezmála třicet milionů korun.

Za oběma projekty stojí obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Její ředitel Petr Jirkův nebere od středy mobil. Jeho telefon se hlásí jako nedostupný.

Zeronik projekt opravy kostela rozjížděl. Pak ho však pražský soud potrestal za uplácení Šimona Stejkozu, asistenta poslance Michala Babáka, kvůli vzniku soukromé vysoké školy v Liberci, a Zeronik odešel do pozadí.

GEPO ovšem v rekonstrukci kostela pokračovala a rozjela také projekt na volnočasovou zónu Liberec - Perštýn.

Zeronika soudí spolu s exprimátorem Kittnerem

Zeronik už čelí u Krajského soudu v Liberci obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku a z podvodu. Hrozí mu až dvanáct let vězení.

Podle státního zástupce se Zeronik podílel jako tajemník Sportovního areálu Ještěd na machinacích s městskými pozemky v Liberci a připravil radnici o miliony korun.

Spolu s ním stanuli před soudem bývalý primátor Jiří Kittner a jeho exnáměstek Pavel Krenk (zvoleni za ODS).

"Město jsme nijak nepoškodili"

Všichni se hájí, že město nepoškodili, ale naopak zvýšili cenu jeho majetku. Zeronik byl v Liberci v minulosti městským zastupitelem za ODS.

Pokud policisté na základě úterní razie skutečně objeví nezákonné praktiky, může to na mnoho měsíců zastavit proplácení evropských projektů v celém kraji.

"Nevím, kterých projektů se to týká, mám ale strach, že pokud to bude průšvih jako v Ústeckém kraji, zarazí Evropa vyplácení dotací. A to by byla pro Liberec katastrofa," obává se už nyní Michal Vereščák, šéf odboru rozvojových projektů na liberecké radnici.

"Máme v běhu vstup do zoo za asi osmdesát milionů, pavilon leknínů v botanické za deset milionů a další menší akce, jako je například oprava tělocvičny u škol na náměstí Míru a v ulici Vrchlického. A to nemluvím o tom, že máme ještě dostat doplatek padesát milionů za liberecké lázně."

Policie zatím nemůže k případu uvést podrobnosti. "Zahájili jsme úkony trestního řízení a bližší informace budeme moci podat až v dalších dnech," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Korytáře policejní razie nepřekvapila

Policisté ochromili chod liberecké pobočky na jeden den. "Odnesli si dokumentaci ke dvěma projektům, v nichž ještě nebyly proplaceny žádné finanční prostředky z ROP Severovýchod. Někteří zaměstnanci liberecké pobočky v této souvislosti podali na policii vysvětlení," upřesnil ředitel Úřadu Regionální rady Zdeněk Vašák.

Krajského předsedu Změny Jana Korytáře policejní razie v liberecké pobočce ROP nepřekvapila.

"Bylo jen otázkou času, než policie rozplete nějakou z podezřelých dotačních kauz. Předpokládám, že jejich akce je výsledkem dlouhodobé práce," prohlásil Korytář.

Krajský hejtman a předseda regionální rady ROP Martin Půta se obává, že by případ mohl ohrozit proplácení dotací. Sám však v minulosti poukázal na sporné projekty a podával trestní oznámení.

"Rozhodně nelze považovat za standardní, že v orgánu, který rozděluje evropské peníze, zasahuje policie. Ale o výběru projektů v minulosti si obecně žádné velké iluze nedělám. Takže mě to vlastně zas až tak nepřekvapuje," řekl Martin Půta.

,