Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podezřelou miliardovou zakázku na hromadnou dopravu chce zrušit hejtman

  15:26aktualizováno  15:26
Výhrou firem BusLine, ČSAD Liberec a ČSAD Česká Lípa končí vleklý spor o to, jestli desetiletá zakázka na dopravní obslužnost v Libereckém kraji je, nebo není zmanipulovaná. Hejtman Martin Půta (STAN) se ji rozhodl celou zrušit a vypsat znovu.

Na nejbližším jednání krajské rady chce hejtman Půta (pátý zleva) navrhnout zrušení zakázky na dopravu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

To může trvat až dva roky, proto budou dopravu v kraji zajišťovat stávající dopravci.

„Zakázka je od počátku provázena mnoha reálnými i vyvolanými pochybnostmi. Vzhledem k posledním informacím a zvláště k některým separátním schůzkám členů rady kraje s některými uchazeči o ni, je nemožné, aby ze zakázky vzešel legitimní a nezpochybnitelný vítěz,“ zdůvodnil Půta své rozhodnutí.

Narážel tím na nedávnou schůzku své náměstkyně Zuzany Kocumové (Změna) a několika aktivistů Změny s firmou ICOM, která byla ze zakázky vyloučena pro podezřele nízkou cenu.

Pochybnosti kolem zakázky se nerozptýlily

Schůzka se podle jejích aktérů netýkala desetileté zakázky, ale pochybnosti se nerozptýlily. Zakázku posléze napadlo ještě protikorupční krajské pracoviště, založené Janem Korytářem, s poukazem na to, že zakázka je ušitá na míru firmě BusLine.

„Účast náměstkyně a členů hodnotící komise na otevřeném výběrovém řízení je hloupá a zároveň nezákonná. Jedinou cestou je zrušení zakázky a vypsání nové,“ připomněl zastupitel Jiří Löffelmann.

Zrušení čtyřmiliardové zakázky, z níž měli vzejít noví dopravci na dalších deset let, ještě musí posvětit rada kraje. Je ale pravděpodobné, že se tak stane - Starostové v ní mají většinu.

Hejtman rovněž podal podnět na vrchní státní zastupitelství, aby napadenou desetiletou zakázku prověřilo. Reaguje tím na výpady protikorupčního krajského pracoviště, podle kterého ji doprovází klientelismus.

Hejtman: protikorupční pracoviště je tajná policie Změny

„Protikorupční pracoviště není žádný vyšetřovací orgán, založil ho Jan Korytář a organizace Čmelák. Považuji tuto organizaci za tajnou policii Změny,“ kritizoval Martin Půta.

Představitelé Změny nejsou v názoru na zrušení tendru jednotní. Už v okamžiku schůzky Zuzany Kocumové s ICOMem byla strana rozpolcena na frakci členů Strany zelených a na zástupce jádra kolem Jana Korytáře.

To se projevilo například při hlasování o zrušení Protikorupční komise, pro které paradoxně hlasovali členové Zelených v radě - Alena Losová a Josef Jadrný, oba zvolení za Změnu.

Protikorupční komisi přitom zakládal Jan Korytář a byla součástí koaliční dohody. „Problémy jsou v té zakázce od počátku a její zrušení mě sice překvapuje, ale neodmítám ho. Je to asi nejlepší způsob, jak se s tím vším vypořádat. Nová zakázka by měla být vypsána lépe, například by kraj mohl být rozdělen na více oblastí, aby se do soutěže mohlo přihlásit více menších dopravních firem,“ komentovala Zuzana Kocumová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Lidem stoupla šance, že elektřina poteče v podzemních kabelech

Ilustrační snímek

Možnost, že malebné výhledy na Lužické hory přetnou elektrické dráty, je zas o něco menší. Novoborské radnici se...

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Najdete na iDNES.cz