Na nejbližším jednání krajské rady chce hejtman Půta (pátý zleva) navrhnout zrušení zakázky na dopravu.

Na nejbližším jednání krajské rady chce hejtman Půta (pátý zleva) navrhnout zrušení zakázky na dopravu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podezřelou miliardovou zakázku na hromadnou dopravu chce zrušit hejtman

  • 4
Výhrou firem BusLine, ČSAD Liberec a ČSAD Česká Lípa končí vleklý spor o to, jestli desetiletá zakázka na dopravní obslužnost v Libereckém kraji je, nebo není zmanipulovaná. Hejtman Martin Půta (STAN) se ji rozhodl celou zrušit a vypsat znovu.

To může trvat až dva roky, proto budou dopravu v kraji zajišťovat stávající dopravci.

„Zakázka je od počátku provázena mnoha reálnými i vyvolanými pochybnostmi. Vzhledem k posledním informacím a zvláště k některým separátním schůzkám členů rady kraje s některými uchazeči o ni, je nemožné, aby ze zakázky vzešel legitimní a nezpochybnitelný vítěz,“ zdůvodnil Půta své rozhodnutí.

Narážel tím na nedávnou schůzku své náměstkyně Zuzany Kocumové (Změna) a několika aktivistů Změny s firmou ICOM, která byla ze zakázky vyloučena pro podezřele nízkou cenu.

Pochybnosti kolem zakázky se nerozptýlily

Schůzka se podle jejích aktérů netýkala desetileté zakázky, ale pochybnosti se nerozptýlily. Zakázku posléze napadlo ještě protikorupční krajské pracoviště, založené Janem Korytářem, s poukazem na to, že zakázka je ušitá na míru firmě BusLine.

„Účast náměstkyně a členů hodnotící komise na otevřeném výběrovém řízení je hloupá a zároveň nezákonná. Jedinou cestou je zrušení zakázky a vypsání nové,“ připomněl zastupitel Jiří Löffelmann.

Zrušení čtyřmiliardové zakázky, z níž měli vzejít noví dopravci na dalších deset let, ještě musí posvětit rada kraje. Je ale pravděpodobné, že se tak stane - Starostové v ní mají většinu.

Hejtman rovněž podal podnět na vrchní státní zastupitelství, aby napadenou desetiletou zakázku prověřilo. Reaguje tím na výpady protikorupčního krajského pracoviště, podle kterého ji doprovází klientelismus.

Hejtman: protikorupční pracoviště je tajná policie Změny

„Protikorupční pracoviště není žádný vyšetřovací orgán, založil ho Jan Korytář a organizace Čmelák. Považuji tuto organizaci za tajnou policii Změny,“ kritizoval Martin Půta.

Představitelé Změny nejsou v názoru na zrušení tendru jednotní. Už v okamžiku schůzky Zuzany Kocumové s ICOMem byla strana rozpolcena na frakci členů Strany zelených a na zástupce jádra kolem Jana Korytáře.

To se projevilo například při hlasování o zrušení Protikorupční komise, pro které paradoxně hlasovali členové Zelených v radě - Alena Losová a Josef Jadrný, oba zvolení za Změnu.

Protikorupční komisi přitom zakládal Jan Korytář a byla součástí koaliční dohody. „Problémy jsou v té zakázce od počátku a její zrušení mě sice překvapuje, ale neodmítám ho. Je to asi nejlepší způsob, jak se s tím vším vypořádat. Nová zakázka by měla být vypsána lépe, například by kraj mohl být rozdělen na více oblastí, aby se do soutěže mohlo přihlásit více menších dopravních firem,“ komentovala Zuzana Kocumová.