Liberec vymáhá na Korytářovi peníze. Z nich pak zaplatí právníka.

Liberec vymáhá na Korytářovi peníze. Z nich pak zaplatí právníka. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Liberec jako Kocourkov. Radnice se s Korytářem soudit nechce, ale musí

  • 4
V Liberci se rýsuje kauza, jejíž tragikomické rozměry udělají z krajského města novodobý Kocourkov. Vedení radnice se pře s bývalým primátorem Janem Korytářem o 90 tisíc korun, ale magistrát nejspíš prodělá, ať už peníze z Korytáře dostane, nebo ne.

Náklady na právníka totiž budou 60 až 100 tisíc. Stojí to v zápisu z městské rady. Na zmíněných devadesát tisíc radnice vyčíslila škodu, jež Liberci vznikla kvůli zrušení zakázky na obnovu Soukenného náměstí.

Korytář se na soud s radnicí těší. Paradox, že liberecká radnice může prodělat, i kdyby ve sporu s ním zvítězila, považuje exprimátor za další ukázku, jak neschopné je současné vedení města.

"Zabývají se podružnostmi, místo toho, aby řešili podstatné věci," konstatoval Korytář.

Je to děs a utrpení," řekl ke sporu s exprimátorem současný náměstek primátorky Jiří Šolc. "Nemám vůbec žádnou radost, že se soudíme s vlastním zastupitelem, ale jsme v kleštích. Kdybychom po Janu Korytářovi peníze nepožadovali, mohlo by nás žalovat protikorupční sdružení Oživení."

Kauza začala ještě v době, kdy v Liberci vládla ODS. Město tehdy rozhodlo o rekonstrukci Soukenného náměstí a zakázku obdržel Syner. Změna pak vyhrála volby a Korytář se stal primátorem.

V prosinci 2010 navrhl kolegům v městské radě, aby zakázku na obnovu Soukenného náměstí zrušili. Stalo se, ale Syner si stěžoval u antimonopolního úřadu, který mu dal za pravdu.

Antimonopolní úřad navíc městu vyměřil pokutu 100 tisíc korun a dalších 30 tisíc korun od něj získal jako úhradu za odvedenou práci. Syner Soukenné náměstí přestavěl, což město stálo zhruba 15 milionů korun.

Korytář skončil jako primátor již na jaře 2011, kdy se proti němu postavila jak opozice, tak bývalí spojenci z ČSSD a hnutí Liberec občanům. Někteří z nich sedí i v současné městské radě, která po bývalém primátorovi požaduje 90 tisíc.

Město se mělo rozhodnutí úřadu bránit, soudí Korytář

"Sami bychom po Janu Korytářovi žádnou náhradu škody nechtěli," prohlásil Šolc.

Vedoucí právního odboru magistrátu Jan Audy však upozornil, že kdyby radní po Korytářovi peníze nechtěli, hrozilo by jim trestní stíhání za porušování povinností při správě cizího majetku.

Podle Korytáře se město mělo proti rozhodnutí antimonopolního úřadu bránit u soudu podobně jako v případech, kdy obdrželo pokuty za chyby ve výběrových řízeních, souvisejících s mistrovstvím světa v lyžování, nebo v soutěži o zakázku na likvidaci odpadů.

Radnice však přijala trest od antimonopolního úřadu bez odporu. Korytář už tehdy město nevedl, opozice i bývalí spojenci ho svrhli na jaře 2011.

"Kdyby mě neodvolali, tak bychom se s antimonopolním úřadem soudili," prohlásil Korytář. "Šance na úspěch bychom měli velké."

Zrušení zakázky na obnovu Soukenného náměstí Korytář navrhl, poněvadž mu připadalo nesmyslné, aby si ji Syner vynucoval, když Liberci chyběly v rozpočtu peníze.

"Rekonstrukce mohla počkat. Ušetřené peníze by se daly použít na důležitější projekty," uvedl Korytář. "Patnáct milionů by městu stačilo k získání osmdesáti pěti milionů z Evropské unie, za což by se dalo opravit chátrající Šaldovo divadlo."