Jiří Šolc

Jiří Šolc | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Korytář je bořič, o primátorství se připravil sám, tvrdí náměstek Šolc

  • 31
Jiří Šolc obsadil v nové liberecké koalici křeslo ekonomického náměstka. Mnozí Liberečané mu vyčítají, že se postaral o pád Jana Korytáře. On tvrdí, že exprimátor si za odvolání může sám, protože se s ním nedalo vyjít. "Je to destruktivní člověk a bořič," tvrdí Šolc.

Uvědomujete si, že Liberečané vidí teď to zlo ve vás, a že už se při příštích volbách nemusíte v politice udržet?
Je to pro mě hop, nebo trop. Buď teď za ty čtyři roky dokážeme, že na to máme a že jsme dobří, nebo končím a v politice si už neškrtnu. Nálepky, že mám ambice stát se primátorem za každou cenu, už se asi nezbavím. Kdyby mě teď zastupitelé zvolili místo Martiny Rosenbergové, vynesl bych nad sebou ortel toho, kdo svrhl Korytáře. A přitom on se vlastně svrhl sám.

Jiří Šolc

33 let, ženatý, tři děti. V roce 2006 až 2009 byl členem Strany pro otevřenou společnost a jejím místopředsedou. Od roku 2009 je členem Starostů pro Liberecký kraj a také lídrem sdružení Liberec občanům. Program sdružení je nejbližší Korytářově Změně pro Liberec. V současné době je ekonomickým náměstkem.

Jak hodnotíte jeho pětiměsíční vládu? Jaký to byl člověk?
On se o mně vyjádřil v médiích velmi nelichotivě, nechci mu oplácet stejnou mincí. Myslím, že nejtrefnější charakteristika jeho osoby je, že je to destruktivní člověk, bořič, který se nechce s nikým a na ničem domlouvat. Přišel na město z ekologické organizace, kde asi všichni skáčou, jak on píská. A tento princip uplatnil na úředníky, jenže ti se logicky stavěli do opozice. Potom to vyzkoušel i na politiky, a proto taky byl svržen dvěma třetinami hlasů, nešlo o žádné těsné odvolání.

Je něco dobrého, co po panu Korytáři zbylo za tu chvíli, co vládl?
(Dlouhé ticho) Začal s veřejnými debatami nad územním plánem, což jsme měli ve volebním programu také, takže oceňuji, že jsme se nad tím shodli. Druhá věc je, že on na nich sliboval věci, které nejsou splnitelné.

Například?
Říkal, že se nebudou rozvíjet plochy pro zástavbu, ale zároveň jim sliboval, že budou mít dostupnou hromadnou dopravu. Jenže aby byla efektivní a ekonomická, musí obsluhovat určitý počet lidí v té dané čtvrti. Nám se nevyplatí třeba do Machnína přivádět kapacitní MHD, když tam nebude lidí bydlet dost. Neměl slibovat, co každému na očích viděl.

Rozložení sil v Liberci

Menšinová koalice

ČSSD - 7
Unie pro sport a zdraví - 3
Liberec občanům - 6
Věci veřejné - 3

Opozice

Změna pro Liberec - 9
ODS - 8
KSČM - 3

Často se mluví o tom, že vaše koalice může fungovat pouze s tichou podporou ODS. Nebudeme si nic namlouvat, její hlasy potřebujete.
Na každém zastupitelstvu je zhruba čtyřicet bodů k jednání, z toho 95 procent je naprosto věcných a jsou napříč spektrem přijímány. A pak se naskytne bod, nad kterým se střetneme. To jsou okamžiky, kdy ty hlasy ODS budeme potřebovat. Myslím, že naše rozumné věci podpoří, pokud ne, tak nás bude mít Korytář na lopatě. Ale pokud budou změny odpovídat volebnímu programu Změny pro Liberec, pak si to budou muset její členové zodpovědět, proč nás nepodpořili.

V nové koalici jste získal místo ekonomického náměstka. Je to trochu paradox, protože Korytářovi jste zřízení tohoto resortu společně s ČSSD vyčítali.
Přišlo nám to jako vyhazování peněz, když už měl pátý náměstek být, tak pro rozvoj a územní plánování. Ale to Korytář nechtěl. Za minulého vedení řídil ekonomiku primátor Kittner. Myslím, že se to zvládat dá. Největší nápor je při sestavování rozpočtu.

Máte ekonomické vzdělání?
Ne, mám vysokou školu veřejné správy, což se mi na radnici hodí mnohem více. Ekonomický náměstek nemusí být ekonom.

Exprimátor Kittner ale byl, stejně jako váš předchůdce Baxa.
To ano, ale u Baxy je to trochu úsměvné. On je stále ještě ve škole, nikdy nebyl v práci a některé jeho ekonomické teorie byly mnohdy spíše k smíchu, protože nebyly aplikovatelné v praxi. Jeho makroekonomické vidění světa se s naším rozpočtem vůbec nepotkávalo.

Nové vedení města

Primátorka: Martina Rosenbergová (ČSSD)
Náměstek pro ekonomiku: Jiří Šolc (Liberec občanům)
Náměstek pro školství a kulturu: Kamil Jan Svoboda (Liberec občanům)
Náměstek pro územní plánování: Jiří Rutkovský (Unie pro sport a zdraví)
Náměstek pro dopravu: Lukáš Martin (ČSSD)
Radní: Roman Šotola (ČSSD), Věra Rosenbergová (Liberec občanům), David Václavík (Liberec občanům), Petr Černý (VV), Bohuslav Kabátek (VV), František Hruša (ČSSD), Lukáš Pohanka (Liberec občanům)