Protikorupční komise byla Korytářův předvolební tahák. Teď je její budoucnost nejasná.

Protikorupční komise byla Korytářův předvolební tahák. Teď je její budoucnost nejasná. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Krajská vláda byla krok od krachu. Kvůli Korytářově protikorupční komisi

  • 4
Velkou zkoušku pevnosti právě zažívá křehká krajská koalice. Důvodem je protikorupční komise Jana Korytáře, kterou se rozhodli zrušit Starostové pro Liberecký kraj. Zcela neočekávaně je v tom podpořili i někteří zástupci Změny, kteří jsou členy Strany Zelených.

Podle interních informací, které má MF DNES k dispozici, chtěli komisi potopit a nálepku zrádců si tak u mnohých vysloužili Josef Jadrný, Alena Losová a Ivana Hujerová. Za následek to může mít nejen rozštěpení klubu Změny, ale také konec krajské koalice.

Zrušení protikorupční komise se objevilo na posledním jednání krajské rady. Osm z devíti členů bylo pro zrušení. Návrh by býval prošel, kdyby jej po ostré a vyhrocené debatě hejtman Martin Půta nestáhl.

Chybělo málo a volební tahák Jana Korytáře by se sotva po roce stal minulostí. Proti zrušení vystoupila pouze Zuzana Kocumová ze Změny. „Zkoušejí, co všechno jsme schopni kvůli udržení koalice překousnout,“ zlobila se. Návrh se totiž objevil na jednání bez předchozí dohody.

„Tohle jsem nemohla podpořit. Nebylo to s námi projednáno a došlo by k porušení koaliční smlouvy. Navíc považuji za velmi zvláštní postup, když dáváte návrh na zrušení komisí a neřeknete o tom nejen členům komisí, ale dokonce ani jejich předsedům,“ vysvětlila Kocumová.

„Komise pracuje už rok a nemá žádné výsledky“

Josef Jadrný, jeden z pučistů, své záměry podpořit zrušení komise mírní. „Komise pracuje rok, nemá výsledky. My o tom musíme ještě jednat, rada o tom nehlasovala, proto je zbytečné spekulovat, co kdo chtěl,“ uvedl.

Předseda hnutí Starostů a hejtmanův náměstek Marek Pieter tvrdí, že vyhodnocení práce protikorupční komise slibují už dávno a návrh na její zrušení by neměl nikoho překvapovat.

„Koaliční smlouvou se ohání většinou ten, kdo nechce řešit věci věcně. Pro nás je důležité, že přes pochybnosti v začátku jsme dali možnost těmto komisím ukázat, co umí a teď jenom došlo na vyhodnocení této skutečnosti,“ argumentuje Pieter.

O zrušení komise se bude jednat příště

Ani hejtman Martin Půta nevidí v návrhu na zrušení Korytářovy komise nic zrádného. „Protikorupční komise nás zatím svou činností nepřesvědčila o tom, že by byla potřebná. Podle mě nefunguje. Stojí nás 300 tisíc korun ročně a ještě ani nedodala slibovanou protikorupční strategii,“ vysvětluje hejtman.

O zrušení komise se bude jednat příště. „Poslechnu si argumenty Změny, ale pokud nás nepřesvědčí, navrhnu tento bod znovu,“ varuje Půta.

Nejtěžší role čeká teď Jana Korytáře. I bez hlasů Změny totiž Starostové pohodlně komisi zruší. Vypořádat se také bude muset s pučem, který Zelení zvolení za Změnu chystali. To vše jej může před komunálními volbami oslabit.

„Korupce už najednou není problémem?“ přemýšlel nahlas Korytář, když se pokoušel zdůvodnit zrušení protikorupční komise. „Jednoznačně by tím porušili koaliční dohodu. Museli bychom na to nějak reagovat, ale stále doufám, že si to ještě rozmyslí,“ doufá.

Ani to by ho ovšem nesvedlo z cesty bojovníka s korupcí. Je totiž připraven i v případě zrušení komise obejít se i bez ní. „Bylo by to nepříjemné, ale zvládli bychom to. S lidmi, kteří dnes v komisi sedí, bychom nadále spolupracovali v rámci Protikorupčního krajského pracoviště,“ naznačil své plány Jan Korytář.

I to je však trnem v oku některým zastupitelům. Například ODS ústy svého předsedy oblastního sdružení a předsedy finančního výboru Vladimíra Richtera zpochybnila jeho existenci. „Je to účelově založená organizace, čímž mate občany. Je před volbami a je třeba vykázat aktivity,“ rýpl si Richter.