O pronájem lyžařského areálu na Ještědu má zájem slovenská společnost Tatry...

O pronájem lyžařského areálu na Ještědu má zájem slovenská společnost Tatry Mountain Resorts miliardáře Igora Rattaje. Ten se o víkendu přijel na Ještěd podívat. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Korytář představil studii, co s Ještědem. Je to cár papíru, říká primátor

  • 17
Náměstek libereckého primátora Jan Korytář nechal zhotovit studii, která tvrdí, že místo slovenské firmy má areál na Ještědu dál provozovat Liberec a postavit tam bobovou dráhu i bar. Podle primátora Tibora Batthyányho je to ale jen předražený cár papíru a město by se jím nemělo řídit.

O pronájem sportovního areálu Ještěd od města má zájem slovenské společnosti TMR miliardáře Igora Rattaje. Studie naopak městu navrhuje prodat skokanské můstky, převzít pod sebe všechny provozy rychlého občerstvení, zřídit celoroční bar u dolní stanice sjezdovky F10, o dva kilometry prodloužit trasy v bikeparku a na léto postavit bobovou dráhu, která se na zimu zase rozebere.

„Takovouhle studií by se nemělo město vůbec prezentovat. To jsou naprosto vyhozené peníze. Někdo jen okopíroval studii, která se už před rokem projednávala na valné hromadě Sportovního areálu Ještěd (SAJ) a to včetně fotek, které SAJ u jednotlivých kapitol měl. To je neskutečné,“ říká však primátor Batthyány (býv. ANO).

Autorem studie je firma EPOXY a od města za ni obdržela 170 tisíc korun. V přepočtu, co stránka, to 3 600 korun.

„Vůbec netušíme, co to je za firmu, nemáme na ni žádné reference, nemají webové stránky. Zkoušeli jsme je kontaktovat, ale marně,“ podotkl náměstek primátora Tomáš Kysela (býv. ANO).

Studii si objednal primátorův náměstek Jan Korytář (Změna pro Liberec). Peníze na ni použil z rozpočtu, který má k dispozici.

„Jsem náměstek zodpovědný za strategický rozvoj, ale nikdo se mnou strategii Ještědu nikdy neřešil. Proto jsem nechal připravit alternativní materiál, který popisuje možnosti rozvoje Ještědu v případě, že ho bude dál spravovat SAJ a ne TMR. Zastupitelé by měli vědět, jak by to vypadalo bez strategického investora, aby se mohli zodpovědně rozhodnout,“ zdůvodnil Korytář.

Studie počítá s bobovou dráhou nebo bludištěm

Podle něj materiál klade velký důraz na letní sezónu, která se dosud na Ještědu spíše opomíjela.

„V létě vyjede lanovkou nahoru okolo tří tisíc lidí a my z nich nic nemáme. Proto studie počítá s výstavbou různých zpoplatněných atrakcí, které by turisty v areálu zdržely. Bobová dráha, lanové centrum, bludiště, paintball a podobně,“ říká Korytář.

Primátor ale zdůraznil, jak zvláštní je, že studii vytáhl Korytář až teď.

„Hotová byla už na začátku června, ale neseznámil nás s ní. Ptám se proč? Je to jen další způsob Změny jak házet vidle do připravovaných smluv s TMR,“ myslí si Batthyány.

Rada se studií nezabývala

Rada města se tak Korytářem předloženou studií ani nezabývala. „Rozprava k ní trvala nula minut. Prostě jsme ji jen vzali na vědomí,“ shrnul náměstek primátora Ivan Langr, který byl ještě donedávna na radnici v barvách Změny.

Korytář ale přesto tvrdí, že peníze za studii město nepromarnilo.

„Je tu plán pronajmout areál Ještědu TMR na 25 let. To je velmi dluhá doba, město by mělo vědět, zda zvážilo všechny možné jiné varianty. Zda se náhodou nevyplatí ponechat areál SAJ. Ten by si mohl vzít úvěr ve výši dvacet milionů na zajištění letních aktivit, pokud by se za něj město u banky zaručilo s dobrým podnikatelským plánem,“ trvá na svém Korytář.

Bývalí koaliční partneři to ale vidí jinak. „SAJ má Ještěd na starosti řadu let, město na něj čím dál víc doplácí. SAJ je před finančním kolapsem, má přečerpaný kontokorent. Jak by mohl dostat úvěr?“ ptal se náměstek Kysela.

Podle primátora by dnes měla být hotová smlouva o pronájmu areálu společnosti TMR. Následně ji posoudí pracovní skupina, aby vychytala případné nejasnosti. O další budoucnosti Ještědu by tak mohli zastupitelé rozhodnout na mimořádném zastupitelstvu 23. listopadu.