Bývalá budova S v centru Liberce.

Bývalá budova S v centru Liberce. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Korytář zvažuje nákup budovy po univerzitě. Zbytečné, myslí si primátor

  • 11
Univerzita opustila budovu S v Sokolské ulici v centru Liberce. Teď ji nabídla za 25 milionů městu, které by tam mohlo nastěhovat úředníky. Na plánu se ale neshodne ani vedení magistrátu.

Nákup zvažuje náměstek libereckého primátora pro ekonomiku Jan Korytář (Změna pro Liberec). Jenže proti je samotný primátor města i někteří zastupitelé. Podle nich by město zbytečně kupovalo další dům, do něhož je potřeba investovat miliony korun na opravu.

„Zatím si to chci propočítat a prozkoumat, v jakém stavu budova je, než budu záměr její koupě předkládat zastupitelům. Ale faktem je, že nějaké prostory potřebovat budeme. Jednak pro úředníky z Uranu, až se bude rekonstruovat, a také proto, že se tu dělají různé evropské projekty, které jsou spojené s další administrativou, musíme nabrat nové lidi. A ti už se na nový magistrát, ani do budovy radnice nevejdou,“ zdůvodnil náměstek Korytář.

Líbí se mu, že vysoký dům je kousek od radnice. Přestěhovat by se tam mohlo třeba i sedmdesát úředníků, kteří dnes sídlí v Liebiegově vile. Ta by se pak podle Korytáře mohla využít k jiným účelům.

„I tady v radnici už jsou úředníci namačkaní v kancelářích, což není zrovna dobré pracovní prostředí. Navíc, nikdo netvrdí, že budeme potřebovat tu budovu celou, můžeme využít jen její část a zbytek třeba pronajímat,“ podotkl Korytář.

Oprava by vyšla na dvacet milionů

Univerzita nabízí „S“ městu za 25 milionů korun, a to i s možností splácet částku po dobu pěti let.

„My už pro ni nemáme využití. Konstrukčně i dispozičně je v dobrém stavu, nicméně jsme se chystali na opravu celého pláště, což by vyšlo na zhruba dvacet milionů korun,“ sdělila Jaroslava Kočárková, mluvčí Technické univerzity Liberec.

A právě to je jeden z důvodů, proč by se podle primátora Liberce Tibora Batthyányho (dříve ANO) nemělo město o budovu vůbec zajímat.

„Nepotřebujeme ji, akorát bychom do ni museli investovat další miliony. My teď potřebujeme hlavně opravit budovu Uranu, která leží i na strategickém místě. Tím, že úředníci spravují území až po Albrechtický kopec, tak sem často přijíždějí lidé vlakem, autobusem a mají to na úřad blízko. Nevidím žádný smysl v tom stěhovat úředníky zase do centra, navíc do místa, kde je problém třeba i s parkováním,“ argumentuje primátor.

Ani tajemník magistrátu Jindřich Fadrhonc není myšlenkou koupit „esko“ zrovna nadšený. I když sám přiznává, že řeší, kde získat další prostory pro úředníky.

„O té budově vím, ale vyhodnotil jsem ji jako ne úplně vhodnou. Přece jenom tam není možnost parkování a i přístup občanů není zrovna ideální,“ podotkl tajemník.

Šolc: Prostory si můžeme pronajmout

Také zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj Jiří Šolc se domnívá, že město by mělo pečovat o majetek, který už má.

„Kdybychom měli nějaký akutní problém, tak by to asi šlo řešit cestou koupě nějaké budovy, ale ne za 25 milionů. I kdyby nám to univerzita dala zadarmo, stejně do toho budeme ještě hodně investovat. A pokud jde o to, kam přestěhovat po dobu rekonstrukce Uranu úředníky, tak je to jednoduché, postačí si pronajmout na rok nějaké komerční prostory a ne si na krk uvázat další nemovitost, o níž se budeme muset starat. To bychom pak mohli od státu koupit třeba ještě Skloexport nebo zámeček,“ upozornil Šolc.

Liberecký magistrát zaměstnává 441 úředníků. Sídlí jak v budově historické radnice, tak i v novém magistrátu. Přes sedmdesát lidí pak pracuje v Liebiegově vile a budova Uranu je sídlem 85 úředníků plus dalších 93 strážníků městské policie.