Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rána a věž šla k zemi. Před 40 lety odstřelili kostel v centru Liberce

  9:02aktualizováno  9:02
Zazněla ohlušující detonace a liberecké náměstí Českých bratří zahalil oblak hustého dýmu a prachu. Psal se 29. květen roku 1976 a významná liberecká památka, evangelický kostel z druhé poloviny devatenáctého století, se poroučela k zemi.

Demolice kostela 29. května 1976. | foto: kniha Stalo se na severu Čech 1900-2000

Před čtyřiceti lety tak centrum města přišlo barbarským odstřelem o jednu ze svých nejvýraznějších dominant.

Pseudorománský evangelický kostel byl postavený dle projektu Gustava Sacherse a Ferdinanda Miksche; liberečtí evangelíci tak konečně získali místo, kde se mohli scházet. Základní kámen byl položen 19. října 1864, slavnostní vysvěcení se uskutečnilo 21. října 1868.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

„Stavbě předcházela mnohá jednání, na nichž se zvažovalo umístění novostavby. Nakonec magistrát rozhodl, že kostel bude postaven v prostoru náměstí Českých bratří, navzdory protestům místních obyvatel,“ uvedl památkář a historik umění Jaroslav Zeman.

Jednalo se o první velké dílo Gustava Sacherse v Liberci a nezapře architektovo školení v Mnichově. „Kostel, tvořící dominantu této části města, byl kvalitním příkladem historizující, mnichovsky orientované architektury, inspirované kostelem svatého Ludvíka v Mnichově z let 1829 až 1844 od Friedricha von Gärtnera, jenž mu mohl posloužit jako předobraz,“ míní Zeman.

Neorománská trojlodní hala s víceúhelníkovým závěrem měla na západním průčelí štíhlou osmihrannou věž s hodinami a třemi zvony. Uvnitř kostela se nad hlavním vstupem nacházela varhanní empora a po stranách bočních lodí byly umístěny galerie.

„Na svou dobu poměrně progresivní bylo konstrukční řešení, kdy se namísto klenby uplatnil plochý strop, nesený litinovými sloupy, a dvoupatrové uspořádání, ovlivněné svažitým terénem náměstí,“ upozornil Zeman.

Peníze na opravy nebyly a kostel začal chátrat

Smutné časy čekaly kostel po vyhnání Němců, kdy jej převzala církev českobratrská evangelická. „Pro nedostatek peněz sboru a církve na rozsáhlé opravy navzdory snahám o údržbu kostel chátral,“ píše se na webu libereckých evangelíků.

Fotogalerie

Naděje na záchranu se však objevila: uvnitř kostela byla výborná akustika a tak se uvažovalo o jeho přeměně na koncertní síň. Architekt Svatopluk Technik proto vypracoval na počátku sedmdesátých let dokonce dva projekty.

Roku 1973 evangelická církev kostel bezúplatně převedla městu s výhledem, že v něm bude koncertní síň podle usnesení okresního národního výboru vybudována – městský národní výbor však dal kostel v roce 1976 vyhodit do povětří a zlikvidovat. Trosky zmizely do dvou dnů.

Dlužno dodat, že ani ostatní církve na tom za socialismu nebyly o moc lépe: V letech 1950 až 1990 bylo v litoměřické diecézi zlikvidováno 47 farních a 14 filiálních kostelů.

Smutnému konci tak neušel například barokní kostel svatého Jakuba Většího ve Václavicích u Hrádku nad Nisou. Po odchodu původního obyvatelstva o něj noví osídlenci nejevili valného zájmu a zcela v duchu zrůdnosti poúnorové doby jej po roce 1948 využívalo coby sklad místní Jednotné zemědělské družstvo.

V sedmdesátých letech byl již kostel zcela vybitý a jeho zkáza vyvrcholila poté, co se mu propadla střecha a krovy. Obvodové zdi a klenby pak strhli pomocí traktorů.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Rampa pro vozíčkáře a infopanely. Nové autobusy nahrazují zastaralé karosy

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Jsou moderní, ekologické, snadno do nich vjede kočárek či vozíčkář a navíc umí komunikovat i s nevidomými. Do téměř...

VIDEO: Borci na kolech prosvištěli prázdným libereckým muzeem

Závodníci na horských kolech zdolali uličky Severočeského muzea v Liberci (24....

Dva světy, které by se za jiných okolností nikdy nestřetly, se v sobotu potkaly v Liberci. Závodníci na horských kolech...

Grafton Recruitment Praha
Specialista vyfukování - TECHNOLOG

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz