Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koupaliště v Železném Brodě pamatuje totalitu, je však ve skvělé kondici

  13:33aktualizováno  13:33
MF DNES pokračuje v pravidelném testování koupališť v Libereckém kraji. Tentokrát se redaktorka vypravila na to železnobrodské. A v testu obstálo.

„Kolik stupňů má bazén? Devadesát v každém rohu, ale uvnitř jednadvacet. Vodu máme čistou přímo z kohoutku,“ laškuje do telefonu muž u vstupu železnobrodského městského koupaliště. Sedí u stolečku a vybírá vstupné. Na sobě má oprané bílé tričko s městským erbem.

Velký test koupališť

„Otevřeli jsme teprve předevčírem. To přišlo asi 20 lidí, včera o stovku víc a pořád to roste. Začaly prázdniny a předpovídají tropy, takže bude plno. Počasí ale sleduju tak tři dny dopředu, těm delším prognózám moc nevěřím,“ říká správce Jan Hušek.

Na lavičce přímo u bazénu sedí ve stejném tričku s erbem jeho pomocníci - dívka a mladík. Ten, než stačím obejít koupaliště, ošetří jednomu z návštěvníků rozříznutý prst. „Hlavně to napiš do sešitu. Musíme mít o všem záznam,“ nabádá ho Hušek.

Za celý den zaplatí dospělí 50 korun, děti 30, po 15. hodině je vstup za 30 a 10 korun. Kdo chce, může si za 20 korun uložit věci do malých zelených trezorků kousek od vchodu, takže je má plavčík pod dohledem.

Za individuální kabinku si lidé připlatí 30 korun. Ušetří je ti, kterým stačí hromadná šatna, zvlášť pro pány a pro dámy.

Kdo sází na jistotu, koukne na webovou kameru

Přestože je koupaliště hned u silnice na Spálov, návštěvníci o ní ani nevědí. Od aut je dělí dlouhá zděná budova převlékáren s wc, husté keře a košaté stromy.

Známkování koupaliště Železný Brod

  • voda: 1
  • služby: 1
  • občerstvení: 2
  • toalety: 1
  • atrakce: 3
  • parkování: 1
  • Celková známka 1,5

Pozn.: Hodnocení je jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

Kdo přijede vozem, může zdarma zaparkovat hned naproti koupališti a dokonce z poloviny i ve stínu. Kdo dorazí na kole, může si je zamknout přímo v reálu na jednom ze stojanů.

Ke vstupu vedou schody, ale kočárky vyjedou po kolejnici. Vozíčkáře po dohodě pustí přímo z ulice. Otevřeno mají od desíti dopoledne do 20 hodin do večera.

Kdo sází na jistotu, může do areálu nakouknout přes webovou kameru na webových stránkách města a dostane i další potřebné informace, včetně teploty vody. Pro ty, kdo nevydrží bez internetu, tu mají wi-fi.

U vchodu vítá návštěvníky cedule s pokyny typu: Zákaz vstupu se zvířaty, Vstup do bazénu pouze v koupacím oděvu, Před vstupem do bazénu se osprchujte, Bazén 2 metry hloubky pouze pro plavce nebo Zákaz kouření v celém areálu. Z další vývěsky se dozvíte, že za desetikorunu tu půjčí slunečník, míč, ping pong či frisbee nebo za třicet korun kroket.

Prolézačky mají nejlepší léta za sebou

Celý areál je laděný do modrožluta a posazený v zeleni. Šmolkově svítí padesátimetrový bazén s průzračnou vodou, rozdělený na plavce a neplavce a za ním se modří menší brouzdaliště s délce dvacet metrů pro nejmenší děti. Kolem obou jsou v modrých bazéncích posazené žluté sprchy.

Fotogalerie

Zatímco ve velkém bazénu se máčí asi třicítka lidí, brouzdaliště je obležené rodinami s malými dětmi. Kolem něj jsou rozeseté lavičky, půlkruhové prolézačky, otáčivé koule z kovových prutů se sedátky, jednoprkenné houpačky, kterým jsme jako děti říkaly drncáky.

I když to nejsou Tomovy parky a je na nich vidět, že mají nějaké to desetiletí za sebou, jsou opravené a pečlivě natřené opět žlutou a modrou barvou. S nimi ladí žlutý skákací hrad pro děti bez bot a do padesáti kilogramů. „Rodiče hlídejte si děti, dík,“ žádá nápis vedle hradu. „Jinak to skončí.“

Jedním z rodičů, kteří dbají nařízení, je Jitka Beranová z Jablonce nad Nisou, která hlídá svého osmnáctiměsíčního dovádějícího chlapečka. „Moc se mi tu líbí. Myslím si, že je to dokonce lepší, než přehrada u nás. Mám tu ještě šestiletou dceru a ta může do obou bazénů, takže se vyblbne. Kdybych to tu měla oznámkovat, dala bych tomu jedničku.“

Naplňuje se „horká“ předpověď meteorologů a teploměr šplhá k 33 stupňům ve stínu. Někdo už nevydržel ležet na trávě nebo na dřevěných sešikmených plošinkách a raději utekl pod střechu na terasu s bílými plastovými stolky a židličkami.

Pivo levnější než nealko

„Pro nás starší je to dobré, takže si tady vždycky bivakuji. Ráno jsme přišli, voda je krásně čistá a zatím tu není ani moc lidí, takže jsem spokojený,“ libuje si obyvatel Železného Brodu Bohumil Řezník, který zpod stříšky dohlíží na vnoučky ve věku 5 a 8 let. „Koupaliště je to pořád přenádherné, i když ho postavili někdy v sedmdesátých letech.“

Před stánkem v podobě karavanu stojí malá fronta. Lidé čekají na kávu, na hranolky a až jim obsluha natočí pivo nebo limonádu. Nad výdejním okénkem visí v sáčcích stříkací pistole, kyblíček s lopatkou, míč, plovací rukávky a další vodní hračky pro děti.

Dva mladí prodavači trochu ztuhnou, když začnu studovat ceny. Pak ale zjistí, že nejsem ani ČOI, ani hygiena, roztají a prozradí, že jsou brigádníci, oba ze Železného Brodu. „Lidé zatím kupují nejvíc pivo a hranolky, ale teprve jsme začali,“ říká jeden z nich, student Jan Kyloušek.

Třetinka točené kofoly stojí 20 korun, půllitr 30, malé pivo Rohozec 18 korun, velké 25 korun. Opět se mi potvrzuje zkušenost, že pivo je v Česku levnější než nealko. A to platí už od dob totality.

Kromě toho tu mají ledovou tříšť, různé druhy kávy: turka za 18 či nescafé za 22. Nejdražší je frappé s příchutí za 45 korun. 

Udělají vám tu dokonce menu s nápojem: klobása, hranolky za 78 korun, smažený sýr, hranolky za 85 korun, hamburger, hranolky za 68 nebo big „horkého psa“ a kofolu za 59 korun, cheeseburger s hranolky a nápojem přijde na 75 korun. Kdo je na zdravou výživu, ať si mrkev a jogurty radši přinese s sebou.

Čisté záchody, mýdlo nechybí

Záchody v hlavní budově s modrým soklem uvnitř jsou čisté, někde ale chybí toaletní papír a některé nejdou zamknout. Na druhou stranu tu nechybí malý záchůdek pro děti a na umyvadlech klasické mýdlo.

Ne všichni dodržují nařízení, že se musí před vstupem do bazénu osprchovat. Voda ze sprchy je totiž pořádně studená. „Je ledová ale osvěžující,“ drkotá zuby Michala Moudrá s Milanem Šídou z Tanvaldu. „Jezdíme sem rádi, máme to kousek,“ shodují se a honem se jdou „ohřát“ do velkého bazénu.

Jedinou vodní atrakcí je tu ale malá skluzavka do brouzdaliště. Po místním proslaveném velkém tobogánu zbyly jenom schody do svahu. „Odvezli ho nejspíš do šrotu. Město shání peníze na nový, ale letos to nebude. Hovoří se o čtyřech milionech,“ poznamenal Hušek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz