Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z oceli a plechu si umělec doma vykoval vetřelčí filmové monstrum

  20:00aktualizováno  20:00
Pro většinu lidí zdroj nočních můr a důvod, proč i cesta v noci do sklepa nebo škvíra pod postelí může způsobit srdeční arytmii. Pro turnovského uměleckého kováře Davida Čermáka zdroj inspirace. Vesmírné monstrum vetřelec, známé ze stejnojmenných filmů, si jen tak pro zábavu vytvořil doma v dílně v životní velikosti.

Dvoumetrová bestie – kopie filmového vetřelce – vznikala v Turnově s přestávkami sedm měsíců. | foto: archiv D. Čermáka

„Maminka vždycky říkala, že příšery nejsou. Ale ony jsou,“ zaznívá několikrát ve filmové sci-fi sérii.

Další příšera vznikla ve sklepě rodinného domu kováře v podstatě náhodou. Čermák jako milovník sci-fi ve volných chvílích přemýšlel, co by si udělal pro radost. Nejčastějšími zakázkami jsou mu totiž kovové ploty, kliky a krbové nářadí, tedy nic extra kreativního.

Respekt k odkazu H. R. Gigera

Pak si vzpomněl na sádrovou hlavu vetřelce, kterou kdysi stvořil a která se mu už dnes nelíbí. A bylo rozhodnuto. Roli hrál i respekt k původnímu autorovi vetřelce, jemuž dílo stvořil jako poctu.

Fotogalerie

„Jsem obdivovatel legendy H. R. Gigera, švýcarského výtvarníka, který stojí za vznikem filmového vetřelce,“ přiznává Čermák.

Dvoumetrová bestie vznikala s přestávkami sedm měsíců. Původně ji chtěl autor dělat z vyřazených automobilových součástek, tedy způsobem, jakým loni zhotovil robotického psa. Pak si ale uvědomil, že sochu bude třeba opatřit zinkováním, aby snesla umístění venku a odolala korozi.

„Se šrotovými díly by to nebylo možné, jelikož jsou z jiných materiálů, jsou mastné, od vazelíny a to by už nešlo pozinkovat. Původně jsem chtěl, aby v plastice byly použity takzvané ocelové husí krky, známé z Gigerova prvního vetřelce, ale nakonec jsem nesehnal vhodné. Rozhodl jsem se tedy pro techniku, kdy je většina plastiky tepána za studena z oceli, plechu a spojovány sváry, které jsou lehce zbroušeny. Pak jsou tam samozřejmě místa jako hrudní koš, kde se žebra musela dělat za tepla, což bylo nejnáročnější,“ líčí umělecký kovář práci na vetřelci.

Nejprve vznikla základní kostra z drátu, na niž výtvarník postupně přikládal tepané plechy. Největší potíž byl se zuby příšery. Každý z nich musel vyrobit zvlášť z kulatiny a v ohni překovat do tvaru, který potřeboval. Pak zuby jednotlivě přivařil k čelisti. „Tady jsem se vyučil trochu na zubního specialistu,“ směje se Čermák.

„Strach? Spíš mi připadá, že se na mě vetřelec směje“

Práce ve ztemnělém sklepě na zubící se kreatuře, která každým dnem roste do své xenomorfní ošklivosti, by jednoho vyděsila, ale mladý autor bral práci s humorem.

K monstru během práce natolik přilnul, že se rozhodl jej neprodávat, ale maximálně zapůjčit. Říci si za celou sochu by přitom mohl klidně 140 tisíc korun, v zahraničí, kde je kult vetřelců obrovský, pak ještě více. Cenu by pak ještě navýšila doprava.

Skončením práce na vetřelci se David Čermák opět vrací ke každodenní rutině, která ho živí. Aby vyvrátil tvrzení, že kovářova kobyla chodí bosa, stvořil Čermák už loni u svého domu bizarní plot, který rozebírá devět ocelových mravenců. Na to chce letos navázat tím, že k druhé části domu směrem do hlavní silnice vytvoří pojezdovou bránu s drakem.

„Drak by měl být přikrčený na sloupu nad bránou a chrlit stylizovaný oheň,“ slibuje autor.

David Čermák patří k mladé generaci výtvarníků ovlivněných pop-kulturou, filmem a hudbou. Jeho maturitní práce na turnovské šperkárně byl bratříček filmového vetřelce – mimozemský predátor. Z jeho děl ve veřejném prostoru jsou známé například postava mnicha na turnovské radnici nebo Golem, umístěný v areálu turnovské synagogy.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Najdete na iDNES.cz