Starosta Malé Skály Michal Rezler

Starosta Malé Skály Michal Rezler | foto: MF DNES

Krach festivalu Benátská noc by byla škoda, říká starosta Malé Skály

  • 4
Starosta Malé Skály Michal Rezler se obává, aby festival Benátská noc po víkendovém propršeném ročníku nezanikl. "Je to pro nás dobrá propagace, návštěvníci festivalu se k nám vracejí na dovolenou," říká. Vztah radnice s organizátory festivalu připomíná manželství po dvaceti letech. Často si lezou na nervy, ale nemohou bez sebe být.

Letošní ročník bude pro pořadatele propadák. V kuloárech se dokonce šeptalo, že to je možná poslední ročník. Co na to říkáte?
Odpůrci Benátské by asi byli rádi. Osobně si myslím, že by to byla škoda. Když člověk jezdí po republice a řekne, že je z Malé Skály, hodně lidí si obec s tímto festivalem spojuje. Když jsem taky byl při minulých ročnících víc v kontaktu s festivalovými návštěvníky, rozplývali se ti, co sem přijeli poprvé, jak je tu krásná příroda. Říkali, že sem musí přijet na dovolenou. Pak třeba další ročník dorazili týden předem a dovolenou završili účastí na festivalu. Z tohoto důvodu je to dobrá propagace. (O nevydařené Benátské noci čtěte zde.)

A jak je to tedy s těmi odpůrci? Je jich víc?
Loni současně s komunálními volbami proběhla anketa o pořádání festivalu. Obyvatelé v ní měli odpovědět, jestli s Benátskou nocí souhlasí, nebo ne. Většina se vyslovila pro konání.

Tak mamutí festival je pro malou obec obrovský zásah do jejího života. Stěžovali si lidé i letos?
My jsme během letošního ročníku měli od počátku přípravy s pořadateli písemnou dohodu. Kromě stanovení finančních částek tam byly stanoveny i další věci, jako podmínky konání Benátské noci. Například v průběhu přípravy se nesmělo stavět a tudíž dělat hluk od dvaadvacáté do šesté ráno s výjimkou čtvrtku a pátku. A potom také z neděle na pondělí, kdy se areál rozebírá. Fungovalo to.

Letos v areálu bylo 140 záchodů, jsou i v obci. Na kolik vás přijdou?
Loni to bylo víc než třicet tisíc. Není to levná záležitost. To samé jsou odpady, kterých je tady obrovské množství. Ani ne tak likvidace, jako doprava. Už loni jsme to řešili objednáním velkoobjemového kontejneru. Vždycky ráno nám soukromník bagrem odpad stlačí, aby se do něj co nejvíc vešlo.

Pořadatel musí uklidit areál a na vás je zase území obce?
V podstatě to tak funguje. Součástí dohody je mapa, kde je vyznačeno, za které úseky kdo zodpovídá.

Loni se obec s pořadateli dohadovala, neměl zaplacených stovky tisíc za pronájem. Jaký teď máte spolu vztah?
Letos zatím vše, na čem jsme se dohodli, splnili. Zaplatili polovinu předem v řádném termínu. Byli jsme častěji v kontaktu, měl jsem zájem na tom, aby bylo co nejméně stížností po Benátské noci. Letos myslím přispěl k lepší organizaci i zákaz parkování v obou směrech směrem k Frýdštejnu a Sněhovu. Obec je průjezdnější a není tolik dopravních problémů.

Šéfujete také dobrovolným hasičům a v hasičské zbrojnici točíte při festivalu pivo. Je to pro hasiče významný zdroj příjmů?
Určitě to je pro hasiče zpestření na příjmové stránce. Většinou z těch peněz uspořádáme jeden výlet pro členy a ty, kteří pomáhali s obsluhou. Padnou také na naše soutěžní družstva, jezdíme hasičské ligy a máme dobré výsledky. Jdou i na činnost s mládeží.