Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce dát půl miliardy do středních škol. Vyšperkuje odborná centra

  6:30aktualizováno  6:30
Při osmi středních a vyšších odborných školách mají díky evropským dotacím vzniknout centra odborného vzdělávání. Kraj na jejich zřízení bude žádat 445 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Projekty počítají s výstavbou nových nebo rekonstrukcí současných učeben pro odborné předměty. Většina peněz ale má jít do jejich moderního technického vybavení.

„Nová centra mají zkvalitnit výuku odborných předmětů a pomohou žáky lépe připravit na vstup do praxe,“ uvedla krajská radní pro školství Alena Losová.
Pokud bude projekt schválen, vzniknou na území Libereckého kraje Centra odborného vzdělávání (COV) zaměřená na oblast automobilového průmyslu, řemesel, služeb, strojírenství a informatiky, strojírenství a elektrotechniky, zemědělství, techniku a umělecký průmysl.

Moderně vybavená centra mají podle Losové skokově zlepšit podmínky k výuce a zatraktivnit je. Ale také zamezit tomu, aby studenty nelákaly lepší podmínky na konkurenčních školách v jiných krajích.

Moderní zázemí udrží studenty

Přes 40 milionů korun má například jít do vylepšení zázemí Integrované střední školy ve Vysokém nad Jizerou, která vychovává studenty pro automobilový průmysl.

„Počítáme s tím, že by se tam měla stavět nová hala a bude se vybavovat. Nedávno se tam otvírala nová moderní lakovna, která je na vysoké úrovni. Opravdu moderním zázemím pro automobilové obory zamezíme tomu, aby nám děti utíkaly do Mladé Boleslavi, kde jsou také tyto obory,“ věří Losová.

Nejvyšší investici má spolknout projekt na Střední průmyslové škole v České Lípě, kde se počítá s Centrem odborného vzdělávání strojírenství a informatiky. Jedná se o obory, o jejichž absolventy firmy nejvíc stojí. „Věřím, že centra budou zárodky ještě větší spolupráce mezi středními krajskými školami a konkrétními firmami,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Přes 61 milionů má jít do vybudování centra na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Této škole přitom před lety hrozilo zrušení a podle hejtmana byla dlouhodobě investičně zanedbávaná.

O umístění tohoto centra se vedly největší diskuse. Přitom Preciosa o absolventy školy, kteří umějí vyrábět lustry, stojí a se školou spolupracuje.

„Bez ní si moc neumí představit, jak by toto řemeslo a tato výroba dál pokračovala. Předpokládám ale, že toto centrum bude spolupracovat i s dalšími dvěma sklářskými školami. Neznamená to, že preferujeme jen jednu ze tří sklářských škol. Každá má trochu jiné zaměření a ve školské soustavě své místo,“ doplnil Půta.

Zemědělství i řemesla

Ve Frýdlantu chce kraj vybudovat centrum zaměřené na zemědělství, v Jablonci nad Nisou na řemesla. V Turnově má být Centrum zaměřené na technické vzdělávání. Strojírenství a elektrotechnice by se měli věnovat v Liberci a službám v České Lípě.

Projekty se mají předkládat do konce listopadu. Podle radní Losové by kraj mohl s jejich uskutečňováním začít v roce 2018. Záležet bude i na tom, jestli Evropská unie podpoří všech 8 projektů, nebo jen některé.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Kamiony nemají kde parkovat. Překáží a ničí dlažbu a lampy

Řidiči odstavují kamiony i podél silnic.

V kraji zoufale chybí odstavná parkoviště pro kamiony. Nákladní auta zaparkovaná na nejrůznějších místech trápí nejen...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Najdete na iDNES.cz