Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce dát půl miliardy do středních škol. Vyšperkuje odborná centra

  6:30aktualizováno  6:30
Při osmi středních a vyšších odborných školách mají díky evropským dotacím vzniknout centra odborného vzdělávání. Kraj na jejich zřízení bude žádat 445 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Projekty počítají s výstavbou nových nebo rekonstrukcí současných učeben pro odborné předměty. Většina peněz ale má jít do jejich moderního technického vybavení.

„Nová centra mají zkvalitnit výuku odborných předmětů a pomohou žáky lépe připravit na vstup do praxe,“ uvedla krajská radní pro školství Alena Losová.
Pokud bude projekt schválen, vzniknou na území Libereckého kraje Centra odborného vzdělávání (COV) zaměřená na oblast automobilového průmyslu, řemesel, služeb, strojírenství a informatiky, strojírenství a elektrotechniky, zemědělství, techniku a umělecký průmysl.

Moderně vybavená centra mají podle Losové skokově zlepšit podmínky k výuce a zatraktivnit je. Ale také zamezit tomu, aby studenty nelákaly lepší podmínky na konkurenčních školách v jiných krajích.

Moderní zázemí udrží studenty

Přes 40 milionů korun má například jít do vylepšení zázemí Integrované střední školy ve Vysokém nad Jizerou, která vychovává studenty pro automobilový průmysl.

„Počítáme s tím, že by se tam měla stavět nová hala a bude se vybavovat. Nedávno se tam otvírala nová moderní lakovna, která je na vysoké úrovni. Opravdu moderním zázemím pro automobilové obory zamezíme tomu, aby nám děti utíkaly do Mladé Boleslavi, kde jsou také tyto obory,“ věří Losová.

Nejvyšší investici má spolknout projekt na Střední průmyslové škole v České Lípě, kde se počítá s Centrem odborného vzdělávání strojírenství a informatiky. Jedná se o obory, o jejichž absolventy firmy nejvíc stojí. „Věřím, že centra budou zárodky ještě větší spolupráce mezi středními krajskými školami a konkrétními firmami,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Přes 61 milionů má jít do vybudování centra na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Této škole přitom před lety hrozilo zrušení a podle hejtmana byla dlouhodobě investičně zanedbávaná.

O umístění tohoto centra se vedly největší diskuse. Přitom Preciosa o absolventy školy, kteří umějí vyrábět lustry, stojí a se školou spolupracuje.

„Bez ní si moc neumí představit, jak by toto řemeslo a tato výroba dál pokračovala. Předpokládám ale, že toto centrum bude spolupracovat i s dalšími dvěma sklářskými školami. Neznamená to, že preferujeme jen jednu ze tří sklářských škol. Každá má trochu jiné zaměření a ve školské soustavě své místo,“ doplnil Půta.

Zemědělství i řemesla

Ve Frýdlantu chce kraj vybudovat centrum zaměřené na zemědělství, v Jablonci nad Nisou na řemesla. V Turnově má být Centrum zaměřené na technické vzdělávání. Strojírenství a elektrotechnice by se měli věnovat v Liberci a službám v České Lípě.

Projekty se mají předkládat do konce listopadu. Podle radní Losové by kraj mohl s jejich uskutečňováním začít v roce 2018. Záležet bude i na tom, jestli Evropská unie podpoří všech 8 projektů, nebo jen některé.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Najdete na iDNES.cz