Rušení škol postihne několik měst. Studentům gymnázií se to nelíbí a jezdí do Liberce protestovat (ilustrační snímek).

Rušení škol postihne několik měst. Studentům gymnázií se to nelíbí a jezdí do Liberce protestovat (ilustrační snímek). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kraj chce zlikvidovat českolipské gymnázium, rozhodnout se má za týden

  • 4
Pracovní komise pro optimalizaci středního školství v Libereckém kraji doporučila snížit počet tříd gymnázia v České Lípě. To je ale pro školu likvidační a místo ušetření peněz to znamená zvýšené náklady. Doporučení komise uniklo ze zatím tajných materiálů, o nichž má zastupitelstvo hlasovat 31. května.

"Dozvěděli jsme se to ve středu, v pátek jsme vydali petici, v níž zásadně nesouhlasíme se snížením kapacity naší školy," řekla zástupkyně ředitele školy a členka petičního výboru Helena Paszeková. Petici během víkendu stačilo podepsat šest set odpůrců snížení.

"Naše škola má mít podle rozhodnutí politiků o jednu třídu osmiletého gymnázia méně. To ve výsledku znamená, že počet našich současných dvaceti tříd má postupně klesnout na dvanáct, což je pro školu likvidační," vysvětlil druhý zástupce ředitele českolipského gymnázia Radim Fojtů.

Snížení počtu žáků by vedlo k poklesu finančních prostředků a následně by nebylo možné zajistit ani provoz budovy, ani školní jídelny. "Výsledkem krajské optimalizace by proto nebyly očekávané úspory, v jejichž jménu se to všechno děje, ale naopak zvýšené náklady a postupná likvidace gymnazijního vzdělávání v České Lípě," míní Radim Fojtů.

Náměstek řekl, že s tím škola i vedení města souhlasí

"U českolipského gymnázia nám bylo náměstkem hejtmana Ciklem řečeno, že s tím souhlasí jak škola, tak vedení města," informoval jeden ze členů pracovní skupiny a starosta Hrádku nad Nisou Martin Půta.

Podle Tomáše Vlčka, místostarosty České Lípy, který má na starosti školství, nikdo nic takového ale neřekl: "Když jsem s náměstkem Ciklem mluvil, řekl jsem, že snížení počtu tříd je pro školu zničující. Navrhl jsem, aby se po zrušení jedné třídy osmiletého studia otevřela jedna třída čtyřletého."

Podle Romana Fojnů měla být doporučení pracovní skupiny se školami projednávána v červnu. "To se nestane, protože se o tom bude hlasovat už příští týden. Je to bezprecedentní proto, že někdo řekl ,á‘, ale nikdo se nezabývá tím ,bé‘, tedy tím, co se stane, když škola nebude mít peníze. Bez nich totiž nemůže existovat," dodal Fojtů.