Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj utnul prodej bývalé porodnice, mohl by vzniknout průmyslový areál

  8:21aktualizováno  8:21
Krajští radní utnuli podezřelý prodej bývalé porodnice v Jablonci nad Nisou. Důvod? Firma Varopa, se kterou kraj loni na podzim podepsal kupní smlouvu, takřka tři měsíce po splatnosti dosud neuhradila zbytek ceny. Kraj proto od smlouvy odstoupí.

Bývalá a chátrající porodnice v Jablonci nad Nisou by se možná mohla proměnit na menší průmyslový areál. | foto: Liberecký kraj

Budova ale možná v jeho majetku nezůstane. Zájem o ni má Jablonec. A jeho primátor Petr Beitl ve středu uvedl, že pozemky po bývalé porodnici by mohly sloužit průmyslu.

„Je to zatím jen můj názor, ale dokáži si tu představit cokoliv od sociálních služeb až po lehkou průmyslovou výrobu. Navíc ve městě už nemáme příliš volných ploch pro rozšiřování průmyslových zón a pozemky na nichž je porodnice jsou ideální - na kraji města, kousek do dálnice,“ řekl Beitl.

Podle něj budova sama o sobě příliš cenná není. „Asi by její modernizace byla dražší než demolice a budování čehosi na zelené louce,“ zamyslel se primátor.

Kraj by rád budovu a pozemky na kraji Jablonce vyměnil s městem za místní Střední uměleckoprůmyslovou školu. „Víme, že technický stav školy není nejlepší. Takto bychom do ní mohli lépe investovat, třeba do oprav oken a podobně,“ sdělil ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.

Škola je součást Jablonce

Beitlovi se výměna porodnice za školu až tak nezamlouvá. „Je to velmi citlivá věc. Z ekonomického hlediska by se nám sice ulevilo, odpadly by nám starosti s údržbou budovy, ale cítím, že škola je s Jabloncem historicky spjata, je v centru města, v historickém památkově chráněném domě,“ vysvětlil.

Hejtman Martin Půta říká, že nic není definitivní a že do podzimních voleb Jablonec zřejmě bývalou porodnici vlastnit nebude. „Jsme připraveni jednat i o dalších alternativách. Každopádně bychom neodmítli ani prodej budovy. Peníze se nám hodí,“ řekl.

Prodej porodnice provázela od začátku nejistota. Varopa, která se zabývá dle obchodního rejstříku pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor, se nikdy nevyjádřila, co s budovou zamýšlí. Prý až bude jako vlastník zapsána v katastru nemovitostí. Navíc i když podniká v oboru realit, nemá nikde žádné telefonní spojení ani webové stránky.

To vše navíc vedlo k obavám, že by z porodnice mohla vzniknout ubytovna pro sociálně slabé. A přesto, že je budova stále v majetku kraje, ve městě a na sociálních sítích nedávno kolovaly fámy, že sem míří ve velkém Romové.

17 milionů na účet kraje nikdy nepřišlo

Varopa zaplatila kraji jen milionovou kauci a zbylých 17 milionů za prodej měla dodat do 22. května. Podle kraje několikrát žádala o prodloužení splatnosti.

„Intenzivně si s firmou dopisujeme. Jako důvod nezaplacení nám uvedla změnu územního plánu v Jablonci a že tím hodnota parcel výrazně poklesla. Jenže o záměru změny plánu věděli celou dobu a dokonce od nás měli i plnou moc, že k němu mohou vznášet připomínky,“ konstatoval Půta.

Kraj teď chce milionovou zálohu firmy použít jako smluvní pokutu za nedoplacení peněz. „Je možné, že tuto částku bude řešit i soud,“ dodal Pieter.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Před 80 lety se hraničáři v Habarticích ubránili hordám nacistů

Ordneři a čs. finanční stráž.

Že se Československo nebránilo nacistickému Německu, patří mezi často opakované omyly a mýty. 21. září si připomínáme...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz