Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce na letiště v Ralsku přitáhnout filmaře či festivaly. Vydal ceník

  11:07aktualizováno  11:07
Vedení kraje nechce přicházet o velké akce na letišti v Ralsku. Naopak by rádo plochu víc využívalo. Kraj proto sestavil ceník odstupňovaný podle typů akcí a ploch, které k nim budou zapotřebí. Na letišti by mohly být třeba koncerty, vrátit by se sem mohly i oblíbené Mimoňské války.

Bývalé vojenské letiště je rájem především pro inline bruslaře. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ralsko by tak mohlo lépe konkurovat například letišti Milovice. Právě to před třemi lety "vyfouklo" Ralsku konání mamutího metalového festivalu. V Ralsku se neuskutečnil kvůli méně výhodnému pronájmu a tahanicím o peníze.

Loni zase kvůli výši pronájmu zkrachoval tradiční sraz vyznavačů upravených aut Mimoňské války. "Myslím, že by byla docela škoda speciálně o Mimoňské války přijít," řekla náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová.

"Když už takový areál máme, musíme se snažit o to, aby se využíval," je zase přesvědčen její kolega náměstek Marek Pieter.

Podle něj se dříve ceník stanovoval nejen na základě plochy, ale i počtu účastníků akce. Na letišti ale nejsou turnikety, které by návštěvníky počítaly. Kraj musel vycházet jen z mediálních zpráv nebo informací pořadatelů. Ceník je teď přehlednější a transparentnější.

Jestli budou letošní války, se zatím neví

Nově se budou vymezené plochy letiště násobit krajem stanovenými koeficienty pro jednotlivé akce. Pokud si například pořadatelé pronajmou celé letiště včetně zelených ploch, stanovil kraj cenu 30 tisíc korun.

Pořadatelé koncertu nebo akce pro motoristy s účastí velkého počtu aut a lidí, vynásobí sumu stanoveným koeficientem. Organizátoři Mimoňských válek by tak podle tohoto přepočtu zaplatili 150 tisíc korun.

Filmaři, kteří budou na letišti natáčet hrané komerční filmy s úplným omezením provozu na celé ploše spojené s úpravou terénu nebo budov, zaplatí za den 300 tisíc korun. To bude zároveň maximální částka, kterou si může kraj za pronájem účtovat.

Loni bylo uspořádání Mimoňských válek pro pořadatele finančně nevýhodné a hrozilo, že skončí v dluzích. Ralsko totiž požadovalo namísto 7 procent ze vstupného paušální platbu 400 tisíc korun a Liberecký kraj 600 tisíc místo předloňských 100 tisíc korun. Za těchto podmínek organizátoři tuningový sraz odmítli uspořádat.

"Ještě nevíme, jestli se letos Mimoňské války uskuteční. Je to pro nás pořád riziko. I kdyby nám to dal kraj zadarmo, pořád je to plocha bez ničeho a my tam musíme nainvestovat asi sedm set tisíc, které se musejí vydělat. Kdyby to ale byla suma kolem sto padesáti tisíc, asi bychom to mohli risknout. Na druhou stranu ještě nevíme, co na to zastupitelé Ralska," řekl duchovní otec válek i jejich hlavní pořadatel Stanislav Sandy Rydlo.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Najdete na iDNES.cz