Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MF DNES

Starostové chtějí na sportovištích volební reklamu. Narazili

  • 2
Šéfové tělovýchovných jednot v Libereckém kraji obdrželi výzvu, aby na svých sportovištích umístili politickou reklamu Starostů. Podle kritiků jde o nečestnou propagaci. Navíc na sportovištích, která by měla být apolitická.

„Vidím v tom problém. Do sportu politika nepatří. Všechny ty jednoty a kluby jsou v různých obcích, ale nejsou v majetku jednotlivých starostů,“ domnívá se například krajská šéfka KSČM Dana Lysáková.

MF DNES má k dispozici e-mail, kde k umístění propagačních plachet vyzývá tělovýchovné jednoty a sportovní kluby František Svoboda z OSTS Semily. Zaslal jej na desítky adres v semilském okrese.

„Vážení předsedové TJ a SK, v příloze Vám posílám žádost Starostů o umístění propagačních plachet na Vašich zařízeních TJ/SK. Jsem přesvědčen, že většina z Vás dokáže alespoň touto cestou ocenit čtyřletou přízeň z krajského zastupitelstva, především Starostů o finanční podporu našich TJ a SK. Bez těchto prostředků (ročně více než 50 mil. Kč) by sportování v řadě míst už dávno zaniklo,“ stojí v dopise.

Podle slov Františka Svobody také zcela jistě mnoho jednot výzvu vyslyší. Zatím ví nejméně o deseti. „Udělají to všichni ti, kteří vidí, že se za poslední čtyři roky začal financovat sport v kraji. Sportovci kvitují podporu kraje a cítí vděk. Myslím, že to mnohdy rádi udělají i zadarmo. Teprve až letos začalo ministerstvo školství financovat tělovýchovné jednoty. Před tím šly peníze jen do svazů a tělovýchovné jednoty byly ponechány napospas,“ řekl František Svoboda pro MF DNES.

Politická reklama nemá na sportovištích co dělat, míní předseda

Zdaleka ne všem se ale výzva líbí. „Ještě nejsem rozhodnutý, ale spíš si myslím, že politická reklama nemá na sportovišti co dělat,“ domnívá se Zdeněk Baudyš, předseda FC Lomnice nad Popelkou

Výpadek financí po pádu Sazky se podle Františka Svobody odrazil na stavu mládeže i na fyzické přípravě. „Jednoty, které dostaly po čtyřech letech od pádu Sazky peníze, určitě budou Starosty propagovat a podporovat je. Bez nich by byl sport v kraji v háji. Situace byla kritická,“ zdůraznil Svoboda.

Jenže peníze pro jednoty neodsouhlasili v krajském zastupitelstvu jen Starostové. „Sport podpořili zastupitelé napříč politickým spektrem. Starostové sami se svými dvanácti mandáty, nebo kolik jich mají, by to nestačili prohlasovat,“ míní Dana Lysáková.

„Holt, ten, kdo vládne, říká, že věci prosazoval, i když v přeneseném smyslu to rozděluje většina ze 45 zastupitelů. Téměř vše je politický obchod. Bude to ale jistě rozhodnutí tělovýchovných jednot a majitelů areálů, koho na sportovištích podpoří. Nic s tím neuděláme, i když v našem programu je podpora sportu také,“ řekl Dan Ramzer, lídr ODS v nadcházejících krajských volbách.

„Je ale určitě dobře, že šlo do sportu dost peněz, po rozpadu Sazky sport skomírá,“ dodal Ramzer.

Je to na rozhodnutí jednot, říká hejtman

„Je na rozhodnutí jednotlivých jednot, koho a proč podporují. S panem Svobodou jsem o tom, koho má podporovat, nemluvil. Teď spíš probíhá takové přípravné šílenství, kdy všichni píší všem. Je to podobné, jako když naše volební manažerka oslovuje naše podporovatele, jestli ve svém okolí umějí najít nějakou plochu, na který se dá pověsit plachta,“ komentoval chystanou agitaci na sportovištích hejtman a volební lídr kandidátky Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta.

Poukázal na to, že už při minulých volbách byla Unie pro sport a zdraví partnerem Starostů. „Spolupráci s Unií pro sport a zdraví máme i v letošních volbách,“ zdůraznil hejtman Půta.

Na předvolebním billboardu se patrně hejtman objeví s Vladimírem Boháčem, předsedou krajské organizace ČSTV. Je zastupitelem za Starosty, jinak je členem Unie pro sport a zdraví. Bude na kandidátce Starostů.

„Pokud má být politická reklama na sportovištích, vnímám to jako projev jisté beznaděje. Na předvolební schůze a mítinky moc lidí nechodí. Tím, že se jedná o sport, mají zaručenou alespoň nějakou návštěvu,“ komentoval chystanou předvolební agitaci na sportovištích politolog Zdeněk Zbořil.

„Je to trochu nečestná agitace, ale není protizákonná. Možná jen nedocenili, že mohou poškodit zájem těch, které se snaží propagovat. Protože víme, že návštěvníci sportovišť nejsou vždy vzdělaní a kultivovaní a politici se mohou stát terči agresivního žertování,“ myslí si politolog Zbořil.

Jde o protekci?

Podle politologa Jana Kubáčka může jít dokonce o protekcionismus. Pokud tělovýchovné jednoty svůj postoj k veřejné podpoře politiků nesdělí svým členům. „Popřípadě nevyvěsí na své stránky jako veřejnou informaci. Pokud tak učiní, je to jejich, avšak veřejná volba podpory,“ je přesvědčen Jan Kubáček.

Podle něj to platí i u sportovců, myslivců, dobrovolných hasičů a rozličných spolků. „Podpora těmto spolkům v minulosti není problém, jen je potřeba uveřejnit důvody podpory, aby si mohl kdokoliv z veřejnosti udělat názor,“ upozornil Kubáček.

Politickou agitaci ve sportovních areálech zcela odmítá například starosta libereckého městského obvodu Vratislavic nad Nisou. Ač je sám za Starosty pro Liberecký kraj.

„Snažíme se o to, aby sportoviště byla apolitická. Myslíme, že politika na sportoviště nepatří. Proto se snažíme, aby na sportovištích, která máme ve správě, žádné politické věci nevisely,“ řekl vratislavický starosta Lukáš Pohanka.

„Kdyby k tomu už došlo, měly by tam podle mého názoru být i reklamy jiných politických stran,“ dodal Pohanka.