Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je to podprůměrná práce a chceme novou soutěž, píší v petici proti náměstí

  8:22aktualizováno  8:22
Ostrá kritika se snáší na vedení radnice v Novém Boru. Výtky míří od architekta Davida Urbánka. Tomu se nelíbí architektonický návrh na budoucí podobu náměstí Míru, které má na jaře roku 2017 projít zásadní rekonstrukcí.

Takto má vypadat náměstí Míru v Novém Boru. Dle radnice podoba vychází z návrhu architekta Bořka Šípka. | foto: Město Nový Bor

Architekt chce, aby na podobu náměstí byla vyhlášená nová soutěž. Současný návrh na proměnu hlavního novoborského náměstí označil za velmi podprůměrný.

Urbánek je taktéž iniciátorem petice. Tu do pondělního odpoledne podepsalo přes sto lidí.

„Rekonstrukce náměstí změní tvář města na desítky let a je nutné věnovat návrhu patřičnou pozornost a případně rozpoutat i veřejnou diskusi. Navíc kvalita prezentace je vzhledem k době vzniku velmi podprůměrná,“ domnívá se Urbánek.

Dále se mu nelíbí například to, že náměstí je odtrženo silnicí od blízkého parku, což podle něj přinese komplikace chodcům. Kritiku směruje i na to, že pod vizualizací budoucí podoby náměstí není nikdo podepsán.

Autorem vizualizace je ale architekt Boris Rýdl. Na jeho adresu Urbánek v otevřeném dopise pronesl parafrázi z jedné ze slavných scének divadla Sklep: „Jestli já někdy něco navrhnu, což se může snadno stát, tak se pod to vždycky podepíšu. I když teď mě napadá, kdybych navrhl takovou věc, tak ...“

Ne všechny výtky jsou podle města pravdivé

Město spolu s architektem Rýdlem chystá na Urbánkovu petici reagovat společným prohlášením. To se má objevit v nejbližších dnech. Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák zatím pro MF DNES sdělil, že Urbánek uvádí věci, které se nezakládají na pravdě.

„Není pravdou, že nikdy neproběhla veřejná architektonická soutěž. Proběhla, ještě za minulého vedení a jejím vítězem se stala práce architekta Bořka Šípka. V průběhu let jsme ale museli v návrhu udělat změny, a to zejména kvůli naší finanční situaci. Tenkrát byl návrh koncipován až na stovky milionů korun a ty my bohužel nemáme, a ani zatím nemáme možnost čerpat peníze z nějakých fondů,“ vysvětluje Dvořák.

Podle něj se proto rekonstrukce centra města provádí na etapy. Rekonstrukce náměstí bude již třetí etapou stavebních akcí ve městě. Každá etapa si ukousne z novoborské pokladny kolem deseti milionů korun.

„Navíc tento návrh vychází z návrhu architekta Šípka. Všechny změny v něm s ním konzultujeme a on je posvěcuje,“ dodává starosta.

Čtyřicet parkovacích míst i kašna

Ten se diví, že kritika přišla až nyní. „Nová podoba náměstí se tu řeší minimálně patnáct let na zastupitelstvu. Není na tom nic netransparentního. Proběhla veřejná soutěž, bylo tomuto tématu věnováno několik jednání zastupitelstva, které je veřejné, mohl se vyjádřit kdokoliv z obyvatel. Bylo to na webu města, na sociálních sítí, v radničním zpravodaji, viselo to na úřední desce. Navíc vše drtivou většinou odsouhlasili zastupitelé včetně finančních prostředků na rekonstrukci. Myslím si, že máme i 95 procentní podporu místních,“ podotýká Dvořák.

Studie na novou podobu náměstí počítá asi se 40 parkovacími místy, lavičkami, odpadkovými koši, veřejným osvětlením či zelení ve formě vzrostlých stromů a květináčů.

Náměstí má vévodit kašna z čediče proložená pískovcovými kvádry. Náměstí má být vydlážděno žulovými kostkami v kombinaci se současnou čedičovou dlažbou. V současnosti je náměstí spíše velkým odstavným parkovištěm.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Přímá volba rozdělí národ, varují starostové. Bojí se populistů a zmatků

(ilustrační snímek)

Jen další zmatky přinese přímá volba starostů a hejtmana. Návrh z dílny poslanců hnutí Svobody a přímé demokracie...

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Najdete na iDNES.cz