Takto má vypadat náměstí Míru v Novém Boru. Dle radnice podoba vychází z návrhu...

Takto má vypadat náměstí Míru v Novém Boru. Dle radnice podoba vychází z návrhu architekta Bořka Šípka. | foto: Město Nový Bor

Je to podprůměrná práce a chceme novou soutěž, píší v petici proti náměstí

  • 6
Ostrá kritika se snáší na vedení radnice v Novém Boru. Výtky míří od architekta Davida Urbánka. Tomu se nelíbí architektonický návrh na budoucí podobu náměstí Míru, které má na jaře roku 2017 projít zásadní rekonstrukcí.

Architekt chce, aby na podobu náměstí byla vyhlášená nová soutěž. Současný návrh na proměnu hlavního novoborského náměstí označil za velmi podprůměrný.

Urbánek je taktéž iniciátorem petice. Tu do pondělního odpoledne podepsalo přes sto lidí.

„Rekonstrukce náměstí změní tvář města na desítky let a je nutné věnovat návrhu patřičnou pozornost a případně rozpoutat i veřejnou diskusi. Navíc kvalita prezentace je vzhledem k době vzniku velmi podprůměrná,“ domnívá se Urbánek.

Dále se mu nelíbí například to, že náměstí je odtrženo silnicí od blízkého parku, což podle něj přinese komplikace chodcům. Kritiku směruje i na to, že pod vizualizací budoucí podoby náměstí není nikdo podepsán.

Autorem vizualizace je ale architekt Boris Rýdl. Na jeho adresu Urbánek v otevřeném dopise pronesl parafrázi z jedné ze slavných scének divadla Sklep: „Jestli já někdy něco navrhnu, což se může snadno stát, tak se pod to vždycky podepíšu. I když teď mě napadá, kdybych navrhl takovou věc, tak ...“

Ne všechny výtky jsou podle města pravdivé

Město spolu s architektem Rýdlem chystá na Urbánkovu petici reagovat společným prohlášením. To se má objevit v nejbližších dnech. Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák zatím pro MF DNES sdělil, že Urbánek uvádí věci, které se nezakládají na pravdě.

„Není pravdou, že nikdy neproběhla veřejná architektonická soutěž. Proběhla, ještě za minulého vedení a jejím vítězem se stala práce architekta Bořka Šípka. V průběhu let jsme ale museli v návrhu udělat změny, a to zejména kvůli naší finanční situaci. Tenkrát byl návrh koncipován až na stovky milionů korun a ty my bohužel nemáme, a ani zatím nemáme možnost čerpat peníze z nějakých fondů,“ vysvětluje Dvořák.

Podle něj se proto rekonstrukce centra města provádí na etapy. Rekonstrukce náměstí bude již třetí etapou stavebních akcí ve městě. Každá etapa si ukousne z novoborské pokladny kolem deseti milionů korun.

„Navíc tento návrh vychází z návrhu architekta Šípka. Všechny změny v něm s ním konzultujeme a on je posvěcuje,“ dodává starosta.

Čtyřicet parkovacích míst i kašna

Ten se diví, že kritika přišla až nyní. „Nová podoba náměstí se tu řeší minimálně patnáct let na zastupitelstvu. Není na tom nic netransparentního. Proběhla veřejná soutěž, bylo tomuto tématu věnováno několik jednání zastupitelstva, které je veřejné, mohl se vyjádřit kdokoliv z obyvatel. Bylo to na webu města, na sociálních sítí, v radničním zpravodaji, viselo to na úřední desce. Navíc vše drtivou většinou odsouhlasili zastupitelé včetně finančních prostředků na rekonstrukci. Myslím si, že máme i 95 procentní podporu místních,“ podotýká Dvořák.

Studie na novou podobu náměstí počítá asi se 40 parkovacími místy, lavičkami, odpadkovými koši, veřejným osvětlením či zelení ve formě vzrostlých stromů a květináčů.

Náměstí má vévodit kašna z čediče proložená pískovcovými kvádry. Náměstí má být vydlážděno žulovými kostkami v kombinaci se současnou čedičovou dlažbou. V současnosti je náměstí spíše velkým odstavným parkovištěm.