Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj se pře s Libercem. Hádají se, kdo může za zchátralou zoo

  6:37aktualizováno  6:37
Hejtmanův náměstek Marek Pieter se opřel do stavu liberecké zoologické zahrady. Podle jeho slov je významným tahákem pro celý region, z hlediska investic se tam ale zastavil čas. Město, kterému zahrada patří, oponuje, že by i kraj měl na provoz přispívat, ne jen kritizovat.

Jedním z velkých lákadel liberecké zoo jsou nová mláďata bílých tygrů. | foto: Zoo Liberec

Zahrada se nachází v těžké situaci, ještě loni jí scházely i peníze na provoz. Na opravy nebo investice do pavilonů musela poslední roky zapomenout. A na areálu je to stále víc znát. Čím dál častěji je kritika slyšet i od návštěvníků.

Protože má zoo z hlediska návštěvnosti nadregionální význam, pomůže s řešením krize kraj. V červnu budou krajští radní pro zoo schvalovat dotaci 1,5 milionu korun. Měla jít původně na provoz, nakonec ale pomůže zlepšit stav zařízení zahrady.

„Budeme moci opravit část expozic, bariér, plotů nebo zídek. Návštěvník si jistě všimne, že je hodně míst, která je nutné vylepšit,“ řekl ředitel zahrady David Nejedlo. Zoo také potřebuje zlepšit stav silnic, elektroinstalace nebo obnovit zeleň. Stavba nového slonince je v této chvíli utopií.

Jedním z důvodů současného stavu podle Pietera je, že zoo nepřistupuje k odpisům majetku, ze kterých by se naplňovaly investiční fondy. Umožnily by zlepšit současný stav zahrady. Peníze z odpisů si bere zpět město.

„Kdybychom takto postupovali u našich příspěvkových organizací, tak máme pouze zchátralé střední střední školy, domovy důchodců a další zařízení. Chtěli bychom přesvědčit i město, že by takto mělo myslet na své zařízení a více investovat do svého majetku,“ nešetřil kritikou náměstek Pieter.

Ať dá kraj pět nebo deset milionů, vzkázalo město

Peníze na odpisy nedostává zoo už od roku 2006. Zatím se nezdá, že by se to mělo změnit. „Peněz je málo, nejsme schopní odpisy na obnovu majetku dávat. Začalo to už momentem, kdy se začal splácet dluhopis a přišla krize,“ reagoval Jan Korytář, ekonomický náměstek města.

Připomněl, že zoo letos dostala navíc mimo roční příspěvek ještě jeden a půl milionu korun. Peníze pomohou vybudovat novou trafostanici. „Připravuje se i projekt s žitavskou zoologickou zahradou, což jsou další peníze,“ vypočítal Korytář.

„Přístup pana Pietera mi připadá, jako když boháč řekne chuďasovi, vy máte ale ošklivé záplatované kalhoty, měl byste s tím něco dělat. Pokud by kraj chtěl zoologické zahradě opravdu pomoci, tak vyčlení z rozpočtu pět až deset milionů korun a dá jí je. Z hospodářského výsledku zbyly kraji velké peníze,“ domnívá se Korytář.

„Osobně bych do budoucna hlasoval pro smíšený model provozování zoologické, botanické zahrady i divadla, kam bychom dávali příspěvky půl na půl,“ uvedl liberecký primátor Tibor Batthyány.

Město chce provést detailnější průzkum návštěvníků, kterým zjistí, kolik jich je z Liberce, kolik z jiných měst. „Abychom měli podklady pro další jednání s krajem,“ doplnil Korytář.

„Dotací a příspěvků, jež máme k dispozici, nám za ta léta ubývá. Nejvíc potřebujeme zvýšit podíl peněz, které můžeme dávat buď do oprav nebo investičních akcí,“ zmínil ředitel zoo Nejedlo.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Grafton Recruitment Praha
Vedoucí mechanik | 40 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz