Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sypete peníze jen bohatým, kritizuje Kocumová rozdělování dotací na sport

  17:30aktualizováno  17:30
Výsměch všem sportovcům, co hrají fair play. Peníze od vedení Libereckého kraje získají pouze vyvolení a bohatí. Těmito slovy se pustila bývalá náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová (Změna) do nápadu Libereckého kraje, že rozdělí 12,5 milionů šesti velkým klubům.

Zuzana Kocumová se pře s hejtmanem Martinem Půtou (v pozadí). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Jiná pravidla platí pro běžné kluby a jiná pro kluby, které mají ve svém čele lidi (všeho)schopné, jako například Miroslava Peltu,“ komentovala také rozdělení dotací Kocumová.

Peníze mají přijít hokejistům Bílých Tygrů Liberec, fotbalistům Slovanu Liberec a FK Jablonec, volejbalistům Dukly Liberec, florbalistům Liberce a futsalistům České Lípy.

Krajský hejtman Martin Půta (Starostové) se ve své reakci opřel do Kocumové tak zostra, jakoby s ní vůbec nikdy neseděl ve vládnoucí krajské koalici (Kocumovou odvolalo krajské zastupitelstvo na návrh Starostů z funkce náměstkyně hejtmana před rokem a čtvrt).

„Blíží se krajské volby, a tak jsem si na okopávání kotníků ze strany Zuzany Kocumové už zvykl,“ píše Půta ve svém prohlášení. „Vášnivá kritika, i když nepravdivá nebo postavená na neúplných informacích, není pro zastupitelku Kocumovou ničím neobvyklým.“

Při svém protiútoku Půta sáhl k dílu komunistického novináře a spisovatele Julia Fučíka O zemi, kde zítra již znamená včera. Fučík v ní velebil Sovětský svaz v době Stalinovy hrůzovlády.

„Pevně věřím, že díky aktivitě politiků typu Zuzany Kocumové neskončíme v zemi, kde zítra již znamená včera,“ podotýká Půta.

„V zemi, kde úspěšní a elitní sportovci končívali v lepším případě v továrnách a v horším v pracovních táborech nebo ve vězení. Rozdmýchávání zášti a závisti za slušnou krajskou politiku nepovažuji,“ dodal.

Nechci spojovat kluby se jmény jejich majitelů, řekl hejtman

Tvrdý spor mezi bývalými spojenci Kocumovou a Půtou vyvolal návrh, připravený krajskou radní pro školství, mládež, tělovýchovu a sport Alenou Losovou (zvolená za Změnu, s křídlem strany kolem Kocumové se ale rozešla).

Dotační program „Významné kluby a reprezentace“ předpokládal rozdělení 12,5 milionu korun pro oddíly, jejichž družstva dospělých bojují v nejvyšších českých soutěžích.

Kocumové vadilo, že se o peníze nemohly ucházet všechny kluby, a nejenom ty špičkové, za nimiž stojí především vlivní majitelé Miroslav Pelta (FK Jablonec), Petr Syrovátko (Bílí Tygři Liberec) a Ludvík Karl (Slovan Liberec).

„Na rozdíl od zastupitelky Kocumové nebudu neustále spojovat FK Jablonec s jménem pana Pelty a HC Bílé Tygry se jménem pana Syrovátka, ale především s jejich výkony a úspěchy,“ tvrdí Půta.

„Hokejisté Bílých Tygrů o víkendu hráli oslnivý zápas, získali Prezidentský pohár pro vítěze základní části extraligy. Chceme ale podpořit méně populární a individuální sporty,“ poznamenal.

Jde o třetí podobný pokus, tvrdí Kocumová

Podle Kocumové šlo již o třetí pokus poslat nemalé peníze třem největším klubům v Libereckém kraji. „Předchozí pokusy zmařila bouřlivá debata a pravidla se změnila tak, aby se peníze dostaly do všech klubů,“ upozorňuje Kocumová.

„Překvapuje mě opakovaná snaha vytvořit skupinu privilegovaných klubů, pro kterou neplatí stejná pravidla jako pro ostatní. Navrhovaná výše dotace pro ně se navíc odvíjela od jejich rozpočtů. Největší je mají FK Jablonec, Bílí Tygři a Slovan. Z dvanácti a půl milionu by si tedy odnesli naprosto zásadní díl,“ uvádí.

Krajští radní se nakonec v úterý návrhem své kolegyně Losové na rozdělení 12,5 milionů korun vůbec nezabývali. O den dříve mluvili o problémech v dotačním programu jak s Losovou, tak předsedou krajské sportovní komise Vladimírem Boháčem (Starostové).

Půta označil předložený návrh za dotační pseudoprogram a hru na transparentnost.

„S jeho zněním se většina radních neztotožňuje. Chceme o něm znovu diskutovat se členy sportovního výboru. Osobně se postavím za podporu reprezentace kraje a významných sportovních klubů z kteréhokoliv odvětví,“ dodává hejtman.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz