Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

UFO, vtipálci, nebo souložící srny? U Frýdštejna objevili kruhy v obilí

  8:30aktualizováno  8:30
Tajemné kruhy v obilí na poli mezi Kopaninou a Dalešicemi nedaleko zříceniny hradu Frýdštejn přilákaly pozornost zvědavců. Míří sem ufologové a nadšenci ze všech koutů republiky, aby si agrosymbol ležící asi 100 metrů od silnice prohlédli. Místo zdokumentoval redaktor MF DNES.

„Je to něco mezi nebem a zemí,“ lakonicky shrnuje postarší žena, která ze sousedního Frýdštejna vytáhla na pole manžela. Ten ale projevuje o podivné piktogramy menší nadšení. 

„Houbeles. Udělali to lidi, vždyť dneska už dokážou všecko. Třeba takové mikrovlny nebo laser…“ bručí si pod vousy, zatímco jeho paní hledá geometrický střed kruhu, aby na něm zaujala dramatický postoj. Pak něco vítězoslavně nadzvedne. Je to nějaký broušený minerál. Kdosi jej umístil do středu kruhu, aby si jej „nabil“. Čím, to se zatím neví. 

Fotogalerie

Jisté je jen to, že pes, kterého si přivezla na prohlídku rodina Stodůlkových ze Dvora Králové, má na piktogram v obilí opačný názor. Hromádky a očůrané klasy, které za sebou nechává, vyvrací mýty o tom, že zvířata v kruzích nevydrží. 

„Udělali jsme si super výlet“

Až z Karlových Varů sem přijel Jaroslav Šíp. Kruhy v obilí se zabývá již pět let a tohle je druhý, který osobně navštívil. Jasno o jeho původu ale nemá.  

„Jsem nadšený, udělali jsme si super výlet,“ argumentuje. Jeho přítelkyně zatím umravňuje malého chlapce, který nedbá pečlivě vyšlapaných cestiček v obilí a pobíhá všude. Piktogram tím ztrácí na pravidelnosti. „Dyť jim to ušlapeš!“ okřikuje chlapce máma.

Badatel Petr Drbohlav z Turnova zatím pořizuje fotodokumentaci kruhů. Je jedním z mála lidí, kteří se problematikou agrosymbolů dlouhodobě zabývají. Sklání se nad obilnými klasy a hledá poškození stonků, které by svědčilo o tom, že jde o dílo člověka. 

Tvůrci asi pospíchali

„Vrchní část obrazce je pěkná, souměrná. Ale ten spodek je odfláknutý. Asi pospíchali, snad je někdo vyrušil nebo už začínalo svítat,“ kritizuje Drbohlav nepřesnosti v provedení kruhů. V některých místech jsou totiž stébla polehaná oběma směry. To ukazuje, že jde o práci takzvaných circlemakerů. Ti se na internetu - podobně jako Al Kajda k atentátům - přihlašují k autorství jednotlivých agrosymbolů.

Je ovšem pravdou, že zatím nikdy nedokázali hodnověrně popsat způsob jejich vzniku, což budí dojem, že jde pouze o chytráky, kteří se dělají zajímavými a přiživují se na popularitě kruhů. 

A jsme zase na začátku: kdo ty kruhy dělá? Tuto otázku si klade každý, kdo na pole přichází. A každý má svou teorii. Všem vévodí ta o UFO, populární je i teorie elektromagnetických vln nebo vzdušných větrů. Skeptici si myslí, že kruhy tvoří lidé, kteří pak z povzdálí sledují tenhle humbuk, čtou tento článek a královsky se baví. 

Autorem byl sám Satan

V poslední době se vyrojily i nové teorie, kdo za kruhy stojí. Titul Nejvtipnější by jistě dostala ta o souložících srnách, kterou kdysi dávno zpopularizoval jistý myslivec, který prý z posedu sledoval noční radovánky zvěře v místech, kde ráno našel kruhy v obilí. Dnes už této teorii kromě zapálených myslivců nikdo nevěří. V historii byl za autora kruhů považován sám Satan.

Záhadologové také o kruzích nemají úplně jasno. „Circlemakeři se dostali do většího povědomí na začátku 80. let v Anglii. Tehdy v polích jednoduché obrazce šlapali i dva britští důchodci Doug Bower a Dave Chorley. Jejich výtvory byly i přes svou jednoduchost často velice nepřesné. S příchodem circlemakerů však nastal zlom. Lidé stále tvořili nepříliš složité obrazce, avšak v polích se začaly objevovat gigantické formace, doslova stovky metrů čtverečních polehlého obilí.

Zjištěny byly i rekordní časy vzniku obrazců. Hodina, někde dokonce pár minut. Tehdy začalo studování stébel. Byly zjišťovány změny elektromagnetického pole v obrazci, stejně jako porušení stébel mikrovlnami, v některých případech i zvýšená radioaktivita,“ popisuje Ondřej Procházka, člen badatelského Klubu Moravia, který agrosymbolu studuje.

Proč zrovna červenec

Teorií je příliš, ale odpovědí méně. Jisté je to, že v Libereckém kraji se agrosymboly objevují celkem pravidelně. Vždy v červenci se kruhy v obilí objevovaly u Paceřic a Příšovic, tedy ve stejné oblasti. V roce 2007 se obrovský obrazec objevil v lokalitě Honsob u Březiny poblíž Mnichova Hradiště. Svědci tehdy vypověděli, že způsobil problémy startujícímu letadlu Cessna, které musely navádět armádní stíhačky. V roce 2008 se objevil podobný symbol nedaleko vesničky Jítrava na Liberecku. 

Proč zrovna červenec? Krom toho, že pochopitelně dozrává obilí, je tu ještě jedno vysvětlení. Konají se vždy Slavnosti svijanského piva. Letošní agrosymbol na Kopanině byl ohlášen druhý den poté, co slavnosti skončily. Souvislost mezi pivem posilněnými milovníky chmelového moku a obrazci v obilí musí být přece náhodná. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Cyklista cestou do práce vyfotil vlka, jak si odnáší zabité sele divočáka

Mladý vlk si v tlamě nese ulovené sele divokého prasete.

Nevšední zážitek si z lesa nedaleko Doks odnesl zdejší fotograf Jiří Rejn. Cestu mu zkřížil mladý vlk, který si zrovna...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Liberecký primátor láká další filmaře, chce jim dát tři miliony

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už příští rok na jaře by se mohl v Liberci točit nový seriál pro Českou televizi. Město ale musí filmařům přispět třemi...

Najdete na iDNES.cz