Jan Dvořáka (vpravo).

Jan Dvořáka (vpravo). | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Ze zámku Zákupy zmizely cenné kvádry, souzen je zastupitel obce

  • 6
Až dva roky vězení hrozí komunistickému zastupiteli Libereckého kraje i města Zákup a zároveň městskému strážníkovi tamtéž Janu Dvořákovi za krádež. Obžaloba jej viní z toho, že loni nechal ze zámeckého areálu v Zákupech odvézt přes tři desítky historických pískovcových kvádrů ze 17. století.

Raně barokní kvádry pocházely z rozvalené zdi a podle znalce mají velkou historickou hodnotu.„Vyčíslená škoda je jedenadvacet tisíc pět set korun,“ řekla státní zástupkyně Pavlína Coufalová.

Dvořák je čtyřkou kandidátky KSČM pro krajské volby. Svoji vinu odmítá. „Je to nesmyslné a vykonstruované obvinění kvůli mé politické aktivitě. To, že jsem si ponechal asi dvacet pískovcových štuků (u soudu se hovoří o štucích, ve skutečnosti jde ale o pískovcové kvádry různých rozměrů, pozn. redakce), které byly na skládce, nemůže být trestným činem,“ řekl Jan Dvořák na svoji obhajobu.

„Město Zákupy nemůže být poškozeno. Vlastnictví pozemků neznamená vlastnictví štuků, které tu byly odvezeny jako odpad,“ tvrdil u soudu.

Jenže obžaloba je jiného názoru. Dvořák si podle ní pískovcové kvádry přisvojil bez dovolení města Zákup. Obžaloba tvrdí, že oslovil místního bezdomovce, aby mu kvádry přivezl. Uvedl ho v omyl. Údajně mu Dvořák řekl, že k odvozu má povolení města.

„Při vědomí, že se jedná o místního policistu a zastupitele pak loni od 10. do 20. května postupně od zámku odvezl (bezdomovec, pozn. red.) na vypůjčené kárce k bydlišti Jana Dvořáka pískovcové kvádry,“ popsala státní zástupkyně.

Kvádry ležely tam, kde bývala skládka

Kvádry byly součástí léta zbořené zdi u hospodářského dvora, který se zámkem sousedí. Ležely na pozemku města, kde bývala skládka. Zákupy se jej dnes snaží zrekultivovat.

Zámek v Zákupech.

„Nevěděl jsem, že tam byly štuky. Neptal se mě, jestli si je může odvézt. Až když to začala šetřit policie, chtěl to vyrovnat,“ vypověděl starosta Zákup Radek Lípa.

U soudu hovořil i Pavel Paták, vedoucí služeb, které mají na starosti technickou správu města: „Strážník Dvořák mi volal, že se na místě, kde se konají trhy, objevila skládka, a že by rád využil kameny, co tam leží. Myslel jsem, že se mělo jednat o navezené kameny. Považoval jsem je za stavební odpad,“ uvedl Paták.

„Pokud bychom věděli, že jde o pískovcové štuky, použili bychom je k opravám, které město provádí,“ doplnil vedoucí služeb.

Deset kvádrů má rozměry 90 krát 30 krát 30 centimetrů a znalec jeden vyčíslil na nejméně 800 korun. Dvacet kvádrů měřilo na délku 60 centimetrů a jeden by stál 600 korun. Pět kamenů mělo tvar kostky a znalec jeden ocenil na 300 korun.

Znalecký posudek je vykonstruovaný, tvrdí obhajoba

„Žádný z pískovcových štuků jsem nepřevzal a nemám ve svém držení. V této oblasti se navíc nabízí jako stavební materiál kolem padesáti až sto korun za kus,“ řekl Dvořák před soudem. Jeho obhájce napadl znalecký posudek. Je prý vykonstruovaný.

Znalec Lubomír Turčan poukázal na to, že jsou Zákupy památkou s nejvyšší ochranou.

„Kvádry byly vyrobeny v čase největšího historického rozkvětu Zákup. Historická hodnota je neoddiskutovatelná,“ stvrdil znalec Turčan. Podle něj by cena ve skutečnosti byla mnohonásobně vyšší, bral ale v potaz poškození kvádrů, jež desetiletí ležely v zemi.

Odmítl, že by kvádry někdo na místo vyvezl, jak tvrdí Dvořák. „Je to z místa, kde dřív stávala zeď. Je to jasné i z plánů,“ potvrdil znalec jednoznačně.

Kvádry patřily ke zdi kolem hospodářského dvora. V konfiskačních obdobích po roce 1918 se pozemek dostal do majetku města.

Je to jasná krádež, říká kastelán

„Historické profilované kvádry jsou v terénu po desetiletí zarostlé. I když se na to podívá méně bystrý člověk, vidí, že to souvisí s objektem,“ zmínil kastelán Státního zámku Zákupy Petr Weiss.

„Asi tady byli lidé zvyklí kvádry odvážet, je to ale jednoznačně krádež,“ doplnil kastelán.

Podle něj lidé v okolí vědí, že se připravuje nákladná obnova hospodářského dvora. „Když někdo na něco takového narazí, měl by se obrátit na zámek. Budeme potřebovat každý kus historického materiálu, aby byla zachována autenticita. Ale také to bude šetřit prostředky,“ dodal kastelán.