Máchovo jezero

Máchovo jezero | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kvůli sinicím se z Máchova jezera vytěží tisíce kubíků bahna

  • 2
Patnáct tisíc kubíků bahna chce odstranit ze dna Dokeské zátoky na Máchově jezeře Agentura ochrany přírody a krajiny. Chce tím zabránit tomu, aby se do jezera dostaly sedimenty a živiny, které se tam od roku 2004 zachytily a které by podpořily bujení sinic.

Projekt zlepšení vody odstartoval před sedmi lety, kdy byla v Dokeské zátoce umístěna ekologická hrázka. Od té doby zachycuje živiny a sedimenty přitékající do jezera z Dokeského potoka.

"Dnes je zátoka, která je hrázkou oddělená od samotného jezera, téměř plná a hrozí, že by se zachycené sedimenty dostaly do zbytku jezera. Tím by se rapidně zvýšil výskyt sinic a kvalita vody by silně poklesla," říká vedoucí Chráněné oblasti Kokořínsko Ladislav Pořízek.

To je hlavní důvod, proč se musí Dokeská zátoka co nejdřív odbagrovat. Projekt počítá také s tím, že se odebrané bahno rozveze na okolní pole, kde bude zaorané.

"Není pravda, že se bude kvůli tomu Máchovo jezero celé vypouštět, jak se v médiích objevilo, a není jasné, jestli to bude už příští rok. Může to být klidně o rok později. Vše záleží na tom, jak rychle naši žádost o peníze podpoří Státní fond životního prostředí a nakonec i sám ministr," vysvětluje Pořízek.

Hladina jezera půjde o dva metry dolů

Poněkud optimističtěji vidí situaci starostka Doks Eva Burešová. "V únoru 2012 budeme vědět, jestli agentura peníze dostane. Když ano, jsem přesvědčena, že s odbahňováním začneme na podzim stejného roku tak, aby nebyla ohrožená letní sezona přespříštího roku."

Máchovo jezero

Při samotné akci by se měla hladina jezera podle Ladislav Pořízka snížit o jeden a půl až dva metry. Což je něco víc než polovina objemu jezera a kolem osmdesáti procent jeho plochy.

Odbahnění části Máchova jezera je pouze část širšího projektu s názvem Opatření v povodí Robečského potoka, který Agentura ochrany přírody a krajiny realizuje. Nejde přitom jen o čistotu vody, cílem projektu je posílení turistického ruchu v regionu. Týká se tří vodních ploch - Máchova jezera, Novozámeckého rybníka a Břehyně.

Všechny úpravy by měly přijít na dvacet milionů korun. "V Břehyni se jedná pouze o úpravu koryta výtoku. Na Novozámeckém rybníku se bude mimo jiné stavět pozorovatelna, z níž budou moci zájemci sledovat hnízdící ptáky," dodává starostka Burešová.