Miroslav Patka, ředitel společnosti Lasvit.

Miroslav Patka, ředitel společnosti Lasvit. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Výrobce Českých lvů a olympijských trofejí chce pomáhat studentům

  • 0
Větší zájem o studium na sklářských školách chce vzbudit Vyšší odborná škola sklářská a Střední škola v Novém Boru. Spojila se proto s jednou z nejslavnějších sklářských firem, novoborským Lasvitem. Vybraní studenti tu získají praxi a firma jim umožní zahraniční stáže. Těm nejlepším pak zaručí v budoucnu práci.

Lasvit je známý zejména produkcí designových lustrů. Vyrobil ale i kupříkladu skleněné trofeje ve tvaru pochodně pro olympioniky v Soči, pro tenisový turnaj v Abú Dhabí nebo České lvy. Loni vykázal miliardovou tržbu.

Spojení se školou zajistí Lasvitu přísun kvalitních sklářů. „Řekli jsme si, že když je náš celosvětový úspěch založen na umu českých sklářů, bylo by fér něco z toho úspěchu vrátit zpátky českému sklářství a novoborskému regionu. Nejlepší způsob, jak to provést, je spolupracovat se sklářskou školou,“ vysvětlil ředitel Lasvitu Miroslav Patka.

Výchova nových sklářů je pro Lasvit investicí do budoucnosti. Chce totiž koupit sklárnu Ave Clara v Polevsku. „Uznali jsme, že stavět novou sklárnu nemá smysl. Akorát bychom stahovali skláře rozeseté po okolních sklárnách a tím jim komplikovali život. To by Novoborsku nepomohlo,“ zdůraznil Patka.

Škola si ze spolupráce s Lasvitem slibuje větší zájem o sklářské obory, které nabízí ke studiu. „Pod jednou střechou se u nás vzdělávají řemeslníci, maturanti a diplomovaní specialisté ve všech technikách, které sklářský průmysl nabízí. Bez nových studentů se ale neobejdeme. Počítáme s tím, že možnost absolvovat praxi v Lasvitu bude pro možné zájemce dostatečnou motivací,“ podotkla ředitelka.

Ve škole studuje osmdesát studentů

Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru Ilona Jindrová.
Ve škole dnes studuje 80 studentů, dříve jich ale bývaly stovky. V jednu dobu dokonce škola otevřela 19 tříd jen ve výučních oborech.

„Ty časy se ale už nikdy nevrátí. Tohle zrušila automatizace. Dnes je spíš poptávka po ruční výrobě a uměleckém sklářství,“ dodala ředitelka.  A tam už je prostor pro méně lidí. Důvodem ke studiu sklářských oborů vidí škola i Lasvit i v platových podmínkách, které na Novoborsku panují.

„Šikovný sklář si vydělá víc než leckterý vysokoškolák. Mzdy ve sklářství se u nás pohybují mezi dvaceti a třiceti tisíci, ti úplně nejlepší si vydělají třeba sto tisíc. Je to navíc kreativní a zajímavá práce. Sklář nikdy nebude dělník, co stojí u soustruhu. Sklář má velký prostor pro vlastní kreativitu a zúročení vlastních invencí,“ vyzdvihl ředitel Lasvitu Miroslav Patka.

Sklářská firma Lasvit se proslavila unikátními skleněnými plastikami a svítidly, které dodává do celého světa. Firma spolupracuje s předními světovými i českými designéry.

Výrobky Lasvitu lze najít napříč celým světem. Designové kolekce svítidel Lasvitu jsou k dostání také v nejslavnějším obchodním domě na světě v londýnském Harrods. Skleněné plastiky zdobí rovněž centrum Prahy nebo Tančící dům.