Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lavičky z centra Liberce zmizí, podle radnice jich je moc a nejdou opravit

  6:20aktualizováno  6:20
Soukenné náměstí v centru Liberce přijde o svůj přídomek „lavičkové“. Ještě během podzimu by z něj mělo zmizet všech 75 laviček, které vyvolávaly značnou kritiku. A to nejen kvůli své ceně, která byla skoro milion korun bez DPH, ale i kvůli jejich nadstandardně vysokému počtu.

Současná podoba Soukenného náměstí vyvolává v lidech rozporuplné pocity. Kvůli svému množství získalo přezdívku lavičkové. Nyní ale všech 75 laviček zmizí. Nejdou totiž opravit. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Těch laviček je tam skutečně neúnosně mnoho. Navíc jsou velmi problematické. Lidé si oprávněně stěžují, že jsou v nedobrém stavu. Důvod je přitom jednoduchý, nejdou opravit,“ uvedla náměstkyně primátora Karolína Hrbková.

Záludnost laviček totiž spočívá v tom, že jsou napevno zabudované do dlažby a navíc jsou konstrukčně spojené dohromady.

„To znamená, že abychom mohli vyndat shnilá prkna, opravit je, nalakovat a vrátit je zpět, tak tu lavičku musíme vykopat z dláždění, rozložit, prkna opravit a znova tam lavičku zabudovat,“ popisuje Hrbková.

Technické služby na zkoušku jednu lavičku takto opravily, přičemž se cena opravy vyšplhala na osm tisíc korun bez DPH. Renovace všech laviček by tak přišla na více než půl milionu korun, což by cenu už tak nejdražších laviček v Liberci jenom zvýšilo.

„Oslovili jsme firmu, která lavičky v roce 2012 instalovala, aby nám řekla co s tím, když se to nedá opravovat. Odpovědí nám bylo, že záruční doba už uplynula a tudíž se jich to už netýká. Zkoušeli jsme také výrobce těch laviček, zda je nějaký manuál jak na opravu, ale výrobce už neexistuje a manuál také ne,“ uvedla Hrbková.

Architekt náměstí kritiku odmítá

Lavičky dodala na náměstí firma Siacity, jejímž jednatelem byl do roku 2008 architekt Radim Kousal, který také celou novou podobu Soukenného náměstí vymyslel. Jeho pojetí přitom moc pochvalných reakcí nesklidilo. Osmnáct milionů, na které přestavba náměstí přišla, není podle kritiků nikde moc vidět. To ale Kousal odmítá.

„Plocha zeleně je zvětšená na dvojnásobek. To, že to stálo osmnáct milionů, je ještě málo v porovnání třeba s úpravou náměstí ve Frýdlantu, která stála skoro čtyřicet pět milionů,“ uvedl tehdy Kousal.

Už brzy ale jeho les laviček ze Soukenného náměstí zmizí. Rada města totiž odsouhlasila, že se odstraní a nahradí novými, které půjdou snáz udržovat.

„Vypracujeme návrh, který budeme s panem Kousalem konzultovat, abychom neporušili jeho autorská práva. Chceme tam dát o polovinu méně laviček a umístit je tak, aby jich co nejméně překáželo a spíš byly lidem k užitku,“ dodala Hrbková.

Odstranění stávajících laviček a jejich náhrada novými si vyžádá i předláždění části náměstí. Nové lavičky by měly město přijít na zhruba tři sta tisíc korun, což je o polovinu levnější, než kdyby se stávající lavičky opravovaly.

Ani ty vykopané z dlažby by ale neměly přijít na zmar. Jen se musí vymyslet, jak k nim přidělat i zadní nohy, aby se daly opravit a mohlo se s nimi snadno manipulovat. Poté by měly být umístěny v jiných částech města podle potřeby.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Najdete na iDNES.cz