Lavičky z centra Liberce zmizí, podle radnice jich je moc a nejdou opravit

  6:20aktualizováno  6:20
Soukenné náměstí v centru Liberce přijde o svůj přídomek „lavičkové“. Ještě během podzimu by z něj mělo zmizet všech 75 laviček, které vyvolávaly značnou kritiku. A to nejen kvůli své ceně, která byla skoro milion korun bez DPH, ale i kvůli jejich nadstandardně vysokému počtu.

Současná podoba Soukenného náměstí vyvolává v lidech rozporuplné pocity. Kvůli svému množství získalo přezdívku lavičkové. Nyní ale všech 75 laviček zmizí. Nejdou totiž opravit. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Těch laviček je tam skutečně neúnosně mnoho. Navíc jsou velmi problematické. Lidé si oprávněně stěžují, že jsou v nedobrém stavu. Důvod je přitom jednoduchý, nejdou opravit,“ uvedla náměstkyně primátora Karolína Hrbková.

Záludnost laviček totiž spočívá v tom, že jsou napevno zabudované do dlažby a navíc jsou konstrukčně spojené dohromady.

„To znamená, že abychom mohli vyndat shnilá prkna, opravit je, nalakovat a vrátit je zpět, tak tu lavičku musíme vykopat z dláždění, rozložit, prkna opravit a znova tam lavičku zabudovat,“ popisuje Hrbková.

Technické služby na zkoušku jednu lavičku takto opravily, přičemž se cena opravy vyšplhala na osm tisíc korun bez DPH. Renovace všech laviček by tak přišla na více než půl milionu korun, což by cenu už tak nejdražších laviček v Liberci jenom zvýšilo.

„Oslovili jsme firmu, která lavičky v roce 2012 instalovala, aby nám řekla co s tím, když se to nedá opravovat. Odpovědí nám bylo, že záruční doba už uplynula a tudíž se jich to už netýká. Zkoušeli jsme také výrobce těch laviček, zda je nějaký manuál jak na opravu, ale výrobce už neexistuje a manuál také ne,“ uvedla Hrbková.

Architekt náměstí kritiku odmítá

Lavičky dodala na náměstí firma Siacity, jejímž jednatelem byl do roku 2008 architekt Radim Kousal, který také celou novou podobu Soukenného náměstí vymyslel. Jeho pojetí přitom moc pochvalných reakcí nesklidilo. Osmnáct milionů, na které přestavba náměstí přišla, není podle kritiků nikde moc vidět. To ale Kousal odmítá.

„Plocha zeleně je zvětšená na dvojnásobek. To, že to stálo osmnáct milionů, je ještě málo v porovnání třeba s úpravou náměstí ve Frýdlantu, která stála skoro čtyřicet pět milionů,“ uvedl tehdy Kousal.

Už brzy ale jeho les laviček ze Soukenného náměstí zmizí. Rada města totiž odsouhlasila, že se odstraní a nahradí novými, které půjdou snáz udržovat.

„Vypracujeme návrh, který budeme s panem Kousalem konzultovat, abychom neporušili jeho autorská práva. Chceme tam dát o polovinu méně laviček a umístit je tak, aby jich co nejméně překáželo a spíš byly lidem k užitku,“ dodala Hrbková.

Odstranění stávajících laviček a jejich náhrada novými si vyžádá i předláždění části náměstí. Nové lavičky by měly město přijít na zhruba tři sta tisíc korun, což je o polovinu levnější, než kdyby se stávající lavičky opravovaly.

Ani ty vykopané z dlažby by ale neměly přijít na zmar. Jen se musí vymyslet, jak k nim přidělat i zadní nohy, aby se daly opravit a mohlo se s nimi snadno manipulovat. Poté by měly být umístěny v jiných částech města podle potřeby.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Robotka Matylda ukončila svou pouť po Česku, nacestovala 1 718 kilometrů

Humanoidní robotka Matylda dorazila po cestě dlouhé 1 718 kilometrů do...

První tuzemská autostopařka s umělou inteligencí, robotka Matylda, ve středu odpoledne dorazila do Pelhřimova. Na cestě...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Defibrilátory pomůžou zachránit život, budou na Ještědu i Bezdězu

Zásadní roli hraje defibrilátor při první pomoci u pacienta se zástavou podání...

Pokud některého z turistů postihne srdeční kolaps, má nyní větší šanci na přežití. Například na hradě Bezděz, Vosecké...

Výroba v autoprůmyslu se zmenšila, firmy v Libereckém kraji propouštějí

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Několik firem, které vyrábějí komponenty do aut v Libereckém kraji, snížilo výrobu, zastavilo nábor nových pracovníků...

Budoucí primátor Jablonce obchoduje s městem, firmy se ale nevzdá

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se má stát lídr ANO Milan Kroupa.

Ve čtvrtek ho jablonečtí zastupitelé pravděpodobně zvolí nástupcem osm let vládnoucího primátora Petra Beitla z ODS....

Najdete na iDNES.cz